16.05.2011, 12:36

Ranking najbardziej hipoelastycznych banków

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Po raz kolejny Comperia postanowiła przeprowadzić ranking banków, które oferując nam kredyt hipoteczny godzą się na finansowanie za jego pomocą jak najszerszej palety różnych nieruchomości.

Kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem jest mieszkanie lub dom, otrzymać można praktycznie w każdym banku. Znacznie trudniej uzyskać środki finansowe na zakup np. siedliska czy działki rolnej. Pożyczkę na taki cel przyznają jedynie niektóre instytucje – ich ranking prezentujemy poniżej.

Metodologia badania
 
Na podstawie wcześniej przygotowanej listy 18 nietypowych celów możliwych do kredytowania, rozesłaliśmy do banków ankiety z prośbą o udzielenie informacji, czy dana transakcja jest możliwa do przeprowadzenia z wykorzystaniem ich oferty. Otrzymaliśmy odpowiedzi z 24 banków. Na tej podstawie przyznawaliśmy jeden punkt za każdy nietypowy cel kredytowania, na który gotów jest przystać dany bank.
 
W niektórych przypadkach otrzymaliśmy informacje, że przyznanie kredytu na konkretną, lecz niestandardową inwestycję to indywidualna decyzja banku, lub też sygnalizowano nam, że kredytodawca może mieć w tym względzie dodatkowe zastrzeżenia. W takich przypadkach przyznawaliśmy bankom pół punktu.
 
Kilka instytucji proponowało również finansowanie nietypowej nieruchomości poprzez zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, zabezpieczonej inną nieruchomością – w takiej sytuacji bankom nie należały się żadne punkty, ponieważ zwykłą pożyczkę hipoteczną możemy zaciągnąć w większości banków i przeznaczyć ją na dowolny cel – a badanie Comperii.pl polegało na czym innym.
 
Liderzy rankingu
 
Pierwsze miejsce w rankingu na instytucję o najszerszej ofercie kredytów hipotecznych zajął BZ WBK, zdobywając aż 14 punktów. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo 4 banki: BNP Paribas Fortis, PKO BP, Kredyt Bank i Invest Bank, które zdobyły o 2 punkty mniej. Na podium znalazły się kolejne banki: BOŚ, Getin Noble Bank i Bank BPS – każdy z nich uzyskał po 11 punktów.
Warto przyjrzeć się również końcówce rankingu. Wynika z niej, że najmniej elastyczne banki w tym względzie to: Citi Handlowy (zamykający stawkę z zaledwie 5 punktami) oraz HSBC i Pekao S.A. (każdy z nich zasłużył tylko na 6 oczek). Biorąc pod uwagę fakt, że maksymalnie można było zdobyć 18 punktów, to zwycięzca rankingu - BZ WBK jest hipoelastyczny w 78 proc., zaś przegrany – Citi Handlowy zaledwie w 28 proc. jak łatwo można obliczyć dzieli je 50 punktów proc. – biorąc pod uwagę elastyczność kredytów hipotecznych w obu bankach – to prawdziwa przepaść.
 
Tabela nr 1: Ranking na najbardziej hipoelastyczny bank.

 
BANK
SUMA PUNKTÓW
1
BZ WBK
14
2
BNP Paribas Fortis
12
Invest Bank
12
Kredyt Bank
12
PKO BP
12
3
BPS
11
Getin Noble Bank
11
BOŚ
11
4
ING
10
5
Millenium
9,5
Raiffeisen Bank
9,5
6
BPH
9
Lukas Bank
9
7
DnB Nord
8
Eurobank
8
8
Deutsche Bank
7
mBank
7
Multibank
7
Nordea
7
9
Polbank
6,5
Allianz Bank
6,5
10
HSBC
6
PEKAO S.A
6
11
Citi Handlowy
5
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Podsumowanie
 
Z przytoczonych danych jednoznacznie wynika, że najbardziej hipoelastycznym na ten moment bankiem (kwiecień 2011 r.) jest BZ WBK. Jego oferta kredytowa jest w 78 proc. zbieżna z ideami, na które wpadli analitycy Comperii.pl Pomysły te dotyczyły oczywiście skredytowania różnych trybów i rodzajów nabywania nieruchomości zabezpieczonych hipotekami.
 
Bankowcom z BZ WBK serdecznie gratulujemy i radzimy: trzymajcie tak dalej! Wyrażamy nadzieję, że inne banki również będą rozszerzać swoją ofertę, tak by móc wkrótce mu dorównać. Gratulacje należą się też również bankom, które zajęły pozostałe miejsca na podium. One – niczym peleton kolarski – najszybciej staną przed szansą dogonienia lidera. Najważniejsze w tej analogii jest to, że na takim „wyścigu” najbardziej skorzystają klienci.
 
Pełna wersja raportu przygotowana przez naszych analityków liczy niemal 20 stron i zawiera odpowiedzi na to, który z banków oferuje kredyt hipoteczny na szczegółowe inwestycje, takie jak np. na zakup działki rekreacyjnej czy choćby wykup mieszkania z TBS-u. Rzeczona wersja dostępna jest tutaj.
Zespół Analiz
Comperia.pl

 

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.05.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2795 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora