Ranking na najlepszą lokatę z funduszem

2013-09-24 14:34:54

Spadki oprocentowania lokat bankowych sprawiły, że Polacy coraz częściej szukają innych sposobów pomnażania oszczędności. Ze względu na sytuację gospodarczą staramy się, by nie były to opcje zbyt ryzykowne. Doskonałym rozwiązaniem wydają się tzw. lokaty z funduszem, które stanowią połączenie bezpiecznej i wysokooprocentowanej lokaty bankowej z inwestycją w jednostki uczestnictwa w funduszu. Dla wszystkich, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel, analitycy Comperia.pl przygotowali ranking na najlepszą lokatę z funduszem.

Metodologia

Sprawdziliśmy, który bank oferuje najkorzystniejszą lokatę z funduszem. Założyliśmy, że klient chce ulokować 2 tys. zł na 3- miesięcznej lokacie. Spytaliśmy banki, jaką kwotę w takiej sytuacji musi wpłacić na fundusz, jaką prowizję zapłaci za wejście i wyjście z funduszu, jak długo musi utrzymywać zakupione jednostki uczestnictwa oraz czy bank wypłaca odsetki w przypadku wcześniejszego zerwania depozytu. I najważniejsze pytanie – jakie jest oprocentowanie bezpiecznej lokaty bankowej.

W rankingu wzięły udział banki, które odpowiedziały na naszą ankietę, a ich produkty spełniały powyższe założenia.

Punktacja

Przyjęliśmy, że banki, które oferują najniższe oprocentowanie 3 – miesięcznej lokaty, czyli 4 proc. w skali roku otrzymają 1 punkt. Każdy bank, który pozwoli zarobić klientom 4,5 proc. otrzymuje 2 punkty, 5 proc. – 3 punkty, 6 proc. - 4 punkty i 7 proc. - 5 punktów.

Bardzo wysoko premiowaliśmy banki za brak prowizji za wejście i wyjście z funduszu, ponieważ parametr ten ma decydujący wpływ na zysk z inwestycji. Każda instytucja, która nie pobiera opłat za zakup jednostek uczestnictwa dostała 5 punkt, kolejne 5 można było dostać za możliwość bezkosztowego wyjścia z inwestycji.

Ważne dla nas było również to, by jak największa kwota ulokowana była na lokacie, a jak najmniejsza w funduszach. Dlatego banki, które umożliwiają inwestycję w proporcjach 70 proc. lokata/ 30 proc. fundusz, otrzymały 3 punkty. Jeśli oszczędności dzielone są w stosunku 50/50, bank otrzymał 2 punkty, a jeśli dwie trzecie środków musi zostać wpłacone na fundusz – 1 punkt.

Wszystkie banki, które pozwalają sprzedać jednostki uczestnictwa w funduszach od razu po zakończeniu 3 – miesięcznej lokaty (niektóre nawet wcześniej) dostały w naszym rankingu dodatkowy punkt. Jeśli konieczne jest utrzymywanie inwestycji dłużej, punkt nie został przyznany.

Przyznawaliśmy też punkty wszystkim bankom, które wypłacają odsetki nawet klientom przedwcześnie zrywającym lokatę. Za taką opcję można było również otrzymać 1 punkt.

Zwycięzca jest jeden!

Zwycięzcą rankingu na najlepszą lokatę z funduszem został bank BGŻOptima. Produkt o nazwie Fundusz z 7% lokatą zdobył 18 punktów. Dostał najwyższe noty za oprocentowanie 3 – miesięcznego depozytu (aż 7 proc. w skali roku!), punkty za brak prowizji za wejście i wyjście z funduszu oraz za wypłatę odsetek za zerwanie lokaty przed terminem zapadalności. Nie uzyskał natomiast punktów za podział środków między funduszem a lokatą – tylko jedna trzecia oszczędności idzie na bezpieczny depozyt.

Miejsce drugie i 13 punktów zdobył Zyskowny Duet banku Credit Agricole. 3- miesięczna lokata przyniesie posiadaczom zysk na poziomie 6 proc., a oszczędności klienta zostaną podzielone w proporcji 50/50 między depozytem, a funduszem. Niestety, instytucja ta pobiera opłaty za wyjście z inwestycji, przez co rentowność produktu znacząco spada.

Podium uzupełnia Lokata ProfitPlus w BNP Paribas, który zdobył w rankingu 8 punktów. 5 proc. zysku z lokaty, brak prowizji za wyjście z funduszu i korzystny podział środków między depozytem a funduszem to najważniejsze zalety tego produktu.

Pełen ranking można zobaczyć tutaj.
Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam