15.04.2014, 15:29

Ranking na najlepszą lokatę z funduszem - kwiecień 2014

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.6     / 10 (oddano 5 głosów)

Ranking na najlepszą lokatę z funduszem - kwiecień 2014
Comperia.pl kolejny raz przymierzyła się do porównania lokat z funduszem. Produkty te cieszą się coraz większą popularnością również dlatego, że banki wzbogacają ofertę dostępnych w ich ramach subfunduszy także o te najbezpieczniejsze. W ten sposób lokata z funduszem staje się doskonałym pomysłem na dywersyfikację portfela, nawet dla osób z awersją do ryzyka. Sprawdziliśmy, który bank obecnie proponuje najlepszy produkt w tej kategorii.

Nie jest łatwo wybrać najlepszą lokatę z funduszem. Produkty te różnią się między sobą oprocentowaniem, wartością prowizji za wejście i wyjście z funduszu, kwotą, którą trzeba wpłacić na fundusz, wypłatą odsetek za wcześniejsze zerwanie depozytu oraz okresem, w którym trzeba utrzymać zakupione jednostki uczestnictwa. O te wszystkie parametry zapytaliśmy banki i…

Metodologia

Przyjęliśmy, że banki, które oferują najniższe oprocentowanie 3 – miesięcznej lokaty, czyli plus 0,5p.p od standardowego oprocentowania depozytu (obecnie 3,30 proc.) otrzymuje 1 punkt, 4 proc. w skali roku 2 punkty, 4,5 proc. 3 punkty, 5 proc. – 4 punkty, 6 proc. - 5 punktów i 7 proc. - 6 punktów.

Ponieważ istotne dla nas było bezpieczeństwo inwestycji, sprawdziliśmy, jaka kwota musi być ulokowana na lokacie, a jaka w funduszach. Te banki, które umożliwiają inwestycję w proporcjach 70 proc. lokata/ 30 proc. fundusz (lub nawet więcej na korzyść lokaty, jak Getin Bank) otrzymały 3 punkty. Jeśli oszczędności dzielone są w stosunku 50/50, bank otrzymał 2 punkty, a jeśli dwie trzecie środków musi zostać wpłacone na fundusz – 1 punkt.

Wysoko punktowaliśmy brak prowizji za wejście i wyjście z funduszu, ponieważ parametr znacząco wpływa na zysk z inwestycji. Każdy bank, który nie pobiera opłat za zakup jednostek uczestnictwa dostał 5 punkt, kolejne 5 można było otrzymać za możliwość bezkosztowego wyjścia z inwestycji.

Wszystkie banki, które pozwalają sprzedać jednostki uczestnictwa w funduszach od razu po zakończeniu 3 – miesięcznej lokaty (niektóre nawet wcześniej) dostały w naszym rankingu dodatkowy punkt. Jeśli konieczne jest utrzymywanie inwestycji dłużej, punkt nie został przyznany.
Przyznawaliśmy też punkty wszystkim bankom, które wypłacają odsetki nawet klientom przedwcześnie zrywającym lokatę. Za taką opcję można było również otrzymać 1 punkt.

Na podium BGŻOptima

Pierwsze miejsce w rankingu na najlepszą lokatę z funduszem zdobył bank BGŻOptima. Fundusz z 7% lokatą zdobył aż 19 punktów. Dostał 6 punktów za oprocentowanie 3 – miesięcznego depozytu, po 5 punktów za brak prowizji za wejście i wyjście z funduszu oraz punkt za wypłatę odsetek za zerwanie lokaty przed terminem zapadalności.

Srebrny medal i 14 punktów otrzymały Getin Online, BNP Paribas i Credit Agricole. Promocja Duo w pakiecie posiada 3- miesięczna lokatę, która przyniesie posiadaczom zysk na poziomie 6 proc., a oszczędności klienta zostaną podzielone w proporcji 50/50 między depozytem, a funduszem. Niestety, bank pobiera opłaty za zakup jednostek uczestnictwa w funduszu.

Pakiet Zyskowny Duet z funduszem Amundi Parasolowy FIO i Pakiet Zyskowny Duet z funduszem Credit Agricole FIO z podziałem środków 50/50 oraz Lokata ProftPLUS również zdobyły po 14 punktów w zestawieniu.

Pełen ranking można zobaczyć tutaj.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (15.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Gdzie najtańsza polisa 16.6.2014 12:57 przez:
Katarzyna

forum o ubezpieczeniach