06.01.2018, 17:10

Ranking lokat

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Ranking lokat

4% w skali roku – tyle mogą zyskać na lokacie nowi klienci Nest Banku i Plus Banku, który zdecydują się na założenie konta. Osoby, które szukają najwyższego oprocentowania bez dodatkowych warunków, mogą liczyć co najwyżej na 1,75% - wnika z najnowszego rankingu lokat na 10 000 zł, przygotowanego przez Comperia.pl.

Choć w grudniu 2017 roku wzrost cen towarów i usług wyhamował (inflacja wyniosła 2% r/r wg szybkich szacunków GUS-u), to przeciętna lokata wciąż nie pozwala na obronienie pieniędzy przed spadkiem wartości. By lokata przestała przynosić straty, musiałaby być oprocentowana na co najmniej 2,47% w skali roku! Dopiero wtedy wypracowany zysk netto (już po odjęciu podatku Belki) wyrównałby spustoszenia poczynione w realnej wartości naszego kapitału, obniżonej wskutek działania inflacji. Średnie oprocentowanie lokat na 10 000 zł przy 3-miesięcznym okresie umowy wynosi tymczasem jedynie 1,37% (dane Comperia Analytics).

Choć banki mogą nas w nowym roku zaskoczyć odosobionymi promocjami wyżej oprocentowanych lokat, to średnia rynkowa nie powinna ulec większym zmianom w perspektywie nadchodzących miesięcy. Przynajmniej do czasu, w którym Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na długo wyczekiwaną przez oszczędzających podwyżkę stóp procentowych. Na zmianę polityki RPP w tym zakresie przyjdzie jednak jeszcze trochę poczekać. Zgodnie z zapowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego, jakie mogliśmy usłyszeć podczas konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady, o ile „inflacja będzie bliska projekcji” stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie jeszcze do końca 2018 roku. Celem inflacyjnym na 2018 rok jest - zgodnie z projektem ustawy budżetowej - utrzymanie wskaźnika na poziomie 2,3%.

Najwyżej oprocentowane lokaty stycznia 2018 r.

Najlepsze promocyjne lokaty bankowe
kwota: 10 tys. zł,
okres zapadalności: 3 miesiące

Bank

Nazwa oferty

Oprocentowanie

Twój zysk

Wymagane konto (ROR)

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4%

81.00 zł

tak

PLUS BANK

Lokata na Start

4%

81.00 zł

tak

BGŻOptima

Lokata Bezkarna

3.50%

70.87 zł

nie

Idea Bank

Lokata Happy/Happy Pro

3.50%

70.87 zł

nie

mBank

3-miesięczna lokata dla nowych klientów

3.50%

70.87 zł

tak

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Noworoczny ranking najwyżej oprocentowanych lokat w porównaniu do grudniowego wydania pozostał bez zmian. Najwięcej zyskać można w Nest Banku i Plus Banku, które zapewniają 4% w skali roku nowym klientom, ale tylko dla salda do 10 000 zł. Oba banki wymagają założenia konta osobistego (lub otwarcia go maksymalnie 30 dni wcześniej w Nest Banku lub do 12 miesięcy w Plus Banku pod warunkiem niekorzystania w tym czasie z lokat). Nest Bank dodatkowo wymaga od klienta zapewniania na konto wpływu wynagrodzenia (w kwocie min. 2,5 tys. zł). O ile z lokaty Nest Banku możemy skorzystać przez Internet, o tyle Plus Bank zmusza osoby zainteresowane założeniem lokaty do wizyty w oddziale (oferta nie jest dostępna on-line).

Najlepsze lokaty bez dodatkowych warunków

Najlepsze lokaty bankowe (dostępne dla każdego)
kwota: 10 tys. zł,
okres zapadalności: 3 miesiące

Bank

Nazwa oferty

Oprocentowanie

Twój zysk

Wymagane konto (ROR)

Idea Bank

Lokata Zyskująca

1.75%

35.43 zł

nie

Plus Bank

Lokata Internetowa

1.55%

31.38 zł

nie

Toyota Bank

Lokata Standard

1.50%

30.37 zł

nie

Nest Bank

Nest Lokata bez konta

1.40%

28.35 zł

nie

Bank BGŻ BNP Paribas S.A

Lokata Promocyjna w PLN

1.00%

20.25 zł

nie

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Zaskoczenia nie ma również w przypadku rankingu najlepszych lokat bez dodatkowych warunków. W dalszym ciągu najkorzystniejszą ofertę posiada Idea Bank, dzięki progresywnej Lokacie Zyskującej ze średnim oprocentowaniem 1,75% w skali roku. Z propozycji można skorzystać przez internet, telefon lub w oddziale. Plusem jest brak ograniczeń w zakresie maksymalnej kwoty lokaty, jednak warto mieć na uwadze, że charakterystyczne dla bankowych lokat gwarancje BGF obejmują wkłady pieniężne (wraz z należnymi odsetkami) jedynie do równowartości 100 000 euro dla jednego klienta na wszystkich rachunkach depozytowych w danym banku.   

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.01.2018).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
4366 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking lokat - grudzień 2017
Średnie oprocentowanie lokat w grudniu wyniosło daleko poniżej inflacji: zaledwie 1,21%. Najlepsze lokaty 3M na 10 000 zł wciąż zapewniają jednak zysk rzędu 4% w skali roku. O ile spełnisz warunki stawiane przez banki.
Ranking lokat - listopad 2017
W listopadzie w dwóch bankach nowi klienci założą lokaty 3M na 10 000 zł na wysokie 4%. W kolejnych trzech zarobią nawet 3,5% w skali roku. Niestety – w każdym przypadku jest jakiś haczyk.
Oszczędzaj bez zobowiązań. Ranking lokat 6M bez konta: październik 2017
Klienci, którzy poszukują korzystnej lokaty, ale nie chcą spełniać żadnych dodatkowych warunków, mogą zyskać nawet 2,5% na lokacie 6-miesięcznej (w Alior Banku). Maksymalna kwota wpłaty to aż 200 tys. zł.
Ranking lokat - październik 2017
Mimo wzrostu średniego oprocentowania lokat, te najlepsze wciąż oferują zyski takie same, jak miesiąc temu. Maksymalnie zarobić można 4% w skali roku (i to w dwóch bankach). Więcej podpowiedzi na temat tego, gdzie warto zdeponować swoje oszczędności, znajdziesz w październikowym rankingu lokat od Comperia.pl.
Ranking lokat - sierpień 2017
Sierpień jest kolejnym miesiącem z rzędu, w którym za lokatę 3M na 10 000 zł banki zapłacą co najwyżej 37 zł (1,85% w skali roku). Będzie tak, o ile nie chcemy spełniać dodatkowych warunków. Jeśli jednak promocyjne wymogi nas nie odstraszają, osiągalny zysk z depozytu może wzrosnąć do 4% w skali roku.