11.07.2013, 13:28

Ranking lokat progresywnych. Czy warto zakładać takie depozyty?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Lokaty progresywne to dość osobliwy typ lokat bankowych, bo ich oprocentowanie sięga nawet 7 czy 10 proc. Dziś Comperia.pl pisze o tym, dlaczego klient na lokacie progresywnej zarobi jednak dużo mniej, kto powinien przemyśleć skorzystanie z takiego depozytu oraz które banki obecnie mają najatrakcyjniejsze oferty.

Lokaty progresywne, zwane także m.in. dynamicznymi czy rosnącymi, to dość specyficzne, niestandardowe depozyty bankowe. Ich oprocentowanie nie jest stałe przez cały okres ulokowania środków, ale wzrasta z miesiąca na miesiąc. Przykładowo – w Inteligo na 12-miesięcznej hop lokacie w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi zaledwie 1 proc. w skali roku, w drugim miesiącu już 1,50 proc., w trzecim 2 proc. aż do 5 proc. w 11. miesiącu i aż 10 proc. w 12. miesiącu.

Ktoś zada słuszne pytanie - po co kombinować i zakładać taką dziwną lokatę ze wzrastającym oprocentowaniem, zarabiając na niej w skali roku 3,64 proc. (brutto) zainwestowanej sumy, skoro tyle samo czy nawet więcej można zarobić na standardowych lokatach, których oprocentowanie jest cały czas stałe? Tu dochodzimy to clou lokat dynamicznych.

Wyobraźmy sobie, że mamy założone 2 lokaty roczne – standardową i progresywną. Po pół roku pojawia się niezaplanowany wydatek, i okazuje się, że pilnie potrzebujemy ulokowanej gotówki. Zrywając lokatę standardową, stracimy prawdopodobnie wszystkie naliczone dotychczas odsetki. Wycofując środki z lokaty progresywnej, otrzymamy z kolei tyle odsetek, ile zdążyło do tego czasu nam urosnąć. Nie będzie to oczywiście fortuna, bo oprocentowanie w początkowym miesiącach jest niskie, ale zawsze coś.

Zrywając po pół roku najlepszą obecnie lokatę progresywną na 5 tys. zł (w Inteligo) zarobi się „ledwie” 46,5 zł. Zysk po roku (czyli gdyby nie zerwało depozytu) byłby o ponad 100 zł wyższy. Ten przykład wskazuje dobitnie specyfikę lokat dynamicznych - zyski przyśpieszają z czasem.

Jeśli zatem podejrzewamy, że dziś wolne środki mogą być potrzebne w niezbyt odległej przyszłości, należy pomyśleć nad lokatą progresywną lub, oczywiście, krótkoterminową.

Gdzie po lokatę progresywną?

Jak wynika z danych zebranych przez porównywarkę finansową Comperia.pl, aktualnie najlepsze lokaty progresywne oferuje bank Inteligo. Jak już wspomniano, przez rok zarobi się tam 3,64 proc. brutto, czyli ok. 147,50 zł z zainwestowanych 5 tys. zł. To tyle, ile na najlepszych lokatach standardowych.

Oferty lokat progresywnych w innych bankach nie są już tak atrakcyjne. W Toyota Banku na Lokacie Kapitalnej zarobi się przez 12 miesięcy 3,1 proc. w skali roku (ok. 126 zł), w Banku Nordea 3,06 proc. (ok. 124 zł), w Credit Agricole 2,95 proc. (ok. 119,50 zł), zaś w Santander Consumer Banku 2,93 proc. (ok. 118,50 zł). We wszystkich bankach poza ostatnim konieczne jest posiadanie konta osobistego.

Najlepsze lokaty progresywne na rok na 5 tys. zł
Oferta
Średnie oproc. w ciągu roku
Przedział oproc.
Odsetki po roku
Czy potrzebne konto osobiste?
Szczegóły
Inteligo - hop lokata 12M
3,64%
od 1% do 10%
147,42 zł
tak
Oprocentowanie stałe (nie zmieni się przez cały rok)
Toyota Bank - Lokata Kapitalna
3,10%
od 0,60% do 5,60%
125,75 zł
tak
Oprocentowanie stałe (nie zmieni się przez cały rok). Dzienna kapitalizacja odsetek.
Bank Nordea - Nordea Lokata Dynamiczna
3,06%
od 2,20% do 6%
124,03 zł
tak
Oprocentowanie zmienne (bank zastrzega sobie możliwość zmiany oprocentowania, co będzie rzutowało na wysokość odsetek już trwających lokat)
Credit Agricole - Lokata dynamiczna
2,95% (lokata działa inaczej niż pozostałe, więcej w szczegółach)
od 1,15% do 2,95%
119,48 zł
tak
Odsetki są naliczane wg stopy oprocentowania dla ostatniego zakończonego miesiąca trwania lokaty (czyli utrzymując lokatę przez cały rok klient zarobi 2,95 proc., a nie średnią ze wszystkich miesięcy). Oprocentowanie zmienne (bank zastrzega sobie możliwość zmiany oprocentowania, co będzie rzutowało na wysokość odsetek już trwających lokat).
Santander Consumer Bank - Zysk+ Progresja
2,93%
od 0,50% do 7%
118,46 zł
nie
Oprocentowanie stałe (nie zmieni się przez cały rok). Lokata zakładana w oddziale.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Należy zwrócić uwagę na nieco inną niż przedstawiona wcześniej konstrukcję Lokaty Dynamicznej w Credit Agricole (zresztą podobnie swoje lokaty dynamiczne zaprojektował niełapiący się do TOP5 eurobank). Tam, co prawda również im dłużej utrzymuje się środki, tym większe jest oprocentowanie, ale nie jest ono naliczane co miesiąc, a według stopy oprocentowania z ostatniego pełnego miesiąca utrzymania lokaty.

 

Podsumowując, jeśli zobaczymy slogan jakiegoś banku oferujący lokaty z oprocentowaniem do 5, 6, 7 czy nawet 10 proc., to wiedzmy, że z pewnością jest tam jakiś haczyk. Może nim być właśnie progresywna budowa lokaty, gdzie najwyższe procenty zarabia się tylko przez miesiąc.
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.07.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe