08.10.2012, 13:24

Ranking lokat długoterminowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 3.4     / 10 (oddano 7 głosów)

Prognozowany spadek stóp procentowych w Polsce pociągnie zapewne za sobą spadek oprocentowania depozytów bankowych. Choćby z tego powodu warto zastanowić się nad założeniem lokaty długoterminowej. Comperia.pl informuje, które banki oferują najlepsze lokaty na okres ponad roku.

Gdzie po lokatę długoterminową?

Za ofertę lokat na ponad rok przede wszystkim warto pochwalić Santander Consumer Bank. Jego depozyty na 15 miesięcy są oprocentowane na poziomie 6,50 proc. (Zysk+, Direct+) oraz 6,60 proc. (Direct+ Internet) i generują zyski netto na poziomie ponad 650 zł za każde ulokowane 10 tys. zł. Lokatę Zysk+ można otworzyć w oddziale, Direct+ dodatkowo też przez telefon, zaś Direct+ Internet, oczywiście, w sieci.

Jeśli ktoś szuka jednak depozytów na jeszcze dłuższy okres niż 15 miesięcy, powinien udać się przede wszystkim do takich instytucji jak: FM Bank, Getin Bank, Meritum Bank czy eurobank. Te banki oferują aktualnie najatrakcyjniejsze lokaty na 2 i 3 lata. Na depozytach 24-miesięcznych zysk „na rękę” sięga nawet 1 tys. zł z ulokowanych 10 tys. zł, zaś w przypadku lokat na 36 miesięcy netto zarobić można nawet ponad 1,5 tys. zł.

Teraz wysokie oprocentowanie, ale co potem?

Pod względem oprocentowania w rankingu lokat długoterminowych, tuż za wspomnianymi ofertami Santander Consumer Banku, znajduje się propozycja FM Banku. Aż 6,34 proc. w skali roku wynosi tam obecnie oprocentowanie 3-letniej Lokaty WIBOR Plus. Można ją otworzyć przez Internet, nie trzeba mieć ROR-u. Ten depozyt, jak również niektóre inne wśród najlepszych lokat długoterminowych, ma jeden haczyk - jego oprocentowanie zmienia się co kwartał.

Składa się nań bowiem „marża” na stałym poziomie 1,40 proc. oraz zmienna co 3 miesiące stopa WIBOR 6M (pod uwagę brana jest wysokość stopy opublikowanej na dwa dni robocze przed końcem poprzedzającego kwartału kalendarzowego - do końca roku będzie więc wynosić 4,94 proc., bo tyle równa była 27 września br.). Jeśli stopy rynkowe spadną, od nowego kwartału niższe będzie też oprocentowanie. Jeśli stopy idą w górę, wkrótce depozyt będzie generował wyższe odsetki.

Na identycznej zasadzie jak wyżej opisana działa także 2-letnia lokata w FM Banku („marża” 1,20 proc. dodawana do stopy WIBOR 6M; oprocentowanie obecnie 6,14 proc. w skali roku) oraz lokaty: WIBOROWA (dla posiadaczy konta) oraz Meritum Zysków w Meritum Banku (bez konta). Najlepsza z nich, 3-letnia Lokata WIBOROWA oferuje obecnie 6,14 proc. w skali roku ( „marża” 1,20 proc. + WIBOR 6M).

Nieco więcej, bo 6,20 proc. można zarobić na standardowej (czyli z oprocentowaniem stałym, niezależnym od żadnej stopy czy decyzji banku) FM Lokacie w FM Banku. Takie samo oprocentowanie ma 3-letnia lokata ze zmiennym oprocentowaniem w eurobanku (otwarta przez telefon lub w Internet). Tylko nieco mniej, po 6,10 proc. w skali roku, wynosi oprocentowanie 3-letniej lokaty założonej w oddziale i 2-letniej otwartej przez Internet lub telefon. Do otwarcia lokaty potrzebne jest konto osobiste.

Warto jednak pamiętać, że wszystkie te depozyty charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, co daje bankowi możliwość do zmiany jego wysokości w trakcie trwania. Możliwe, że w przypadku obniżki stóp procentowych w dół pójdzie też oprocentowanie lokat w eurobanku.

TOP 10 lokat na ponad rok znajdziesz TUTAJ.

Dlaczego lokaty długoterminowe?

Wszyscy eksperci oczekują rychłej obniżki stóp procentowych w Polsce. Taki ruch spowoduje zapewne spadek oprocentowania nowo otwieranych lokat. Aby być spokojnym o wysoki zarobek, można założyć depozyt długoterminowy. Jeśli mamy do czynienia z depozytem o stałej stopie oprocentowania (jak np. w Santander Consumer Banku albo na FM Lokacie w FM Banku), to bank nie może jej zmienić - środki będą procentowały według warunków sprzed spadków. Z lokatą długoterminową deponenta ominą negatywne skutki obniżki stóp procentowych. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.10.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe