18.03.2009

Ranking lokat bankowych - oprocentowanie stałe czy zmienne

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Na trzymiesięcznej lokacie o oprocentowaniu stałym możesz wciąż otrzymać dokładnie tyle, ile na lokacie o oprocentowaniu zmiennym. Tyle że w tym drugim przypadku bank może zmniejszyć Twój zysk poprzez obniżkę stawek, choćby w efekcie obniżek stóp przez RPP. Który wariant wybrać? Sprawdź ranking lokat bankowych Comperii.

Różnica pomiędzy lokatą o oprocentowaniu zmiennym i stałym tkwi w możliwości - bądź jej braku - zmiany wysokości wypłacanych przez bank odsetek w trakcje trwania depozytu. Spadek rynkowych stóp procentowych oraz fakt poszukiwania przez banki dodatkowych oszczędności i źródeł zysku zachęca do obniżek oprocentowania. Pamiętaj o tym, porównując oferty. Może się bowiem zdarzyć, że wybrana dzisiaj 8-procentowa oferta może jutro przekształcić się w 7-procentową.

Lokata o oprocentowaniu zmiennym dzisiaj coraz częściej przybiera formę konta oszczędnościowego, a więc produktu finansowego umożliwiającego wpłacanie i wypłacanie pieniędzy z dowolną częstotliwością bez utraty naliczonych odsetek. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak nie idealne. Zazwyczaj bowiem wypłacenie pieniędzy z konta częściej niż raz w miesiącu wiąże się z pobraniem przez bank dodatkowej opłaty. Jeżeli jednak z założenia konto miało pełnić formę lokaty, wówczas unikniesz tej prowizji.

Z kolei w przypadku lokat o oprocentowaniu stałym wycofanie pieniędzy przed umówionym terminem będzie się wiązało z utratą naliczonych do danego dnia przez bank odsetek. Średnie oprocentowanie dziesięciu najlepszych w rankingu Comperii lokat trzymiesięcznych o oprocentowaniu zmiennym wynosi dzisiaj 6,41 proc. W przypadku lokat o oprocentowaniu stałym jest to poziom 7,05. Oprócz gwarancji utrzymania korzystnych warunków, nadal te lokaty oferują dzisiaj wyższe odsetki.

Spodziewane decyzje RPP o obniżce stóp procentowych będą skutkowały pogarszającą się ofertą depozytową banków. Pamiętaj o tym, wybierając lokatę.

Bartosz Michałek
Comperia.pl 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.03.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora