06.04.2009

Ranking lokat bankowych: Nietypowe okresy

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Na jedną noc, 10 dni, dwa, cztery, a może 18 miesięcy? Oferta lokat bankowych jest coraz bardziej zróżnicowana. Banki proponują zdeponowanie pieniędzy nie tylko na popularne 3-miesięczne czy roczne okresy. Duży wybór okresów lokat może być przydatny zwłaszcza dla tych osób, które nie szukają zysków, a chcą po prostu zamrozić oszczędności na ściśle określony okres.

Odsetki nie są jednym powodem zakładania lokat w bankach. Klienci często chcą w ten sposób zamrozić pieniądze, których będą potrzebować za miesiąc, trzy czy 6 miesięcy. Psychologicznie pomaga w tym konstrukcja produktu. Odsetki w pełnej wysokości otrzymamy tylko wtedy, jeżeli nie zlikwidujemy depozytu przed terminem.

Banki przyzwyczaiły nas do lokat miesięcznych, 3-miesięcznych, półrocznych czy rocznych. Coraz częściej jednak w ich ofertach można znaleźć depozyty 2-miesięczne, 4-miesięczne, a nawet 18 miesięczne. Szeroki wachlarz proponowanych okresów jest bardzo wygodny z punktu widzenia tych klientów, którzy nie liczą przyszłych zysków, a raczej chcą odłożyć bezpiecznie pieniądze. Forma lokaty ma zniechęcać do naruszenia oszczędności wcześniej, niż to jest konieczne. Załóżmy, że w sierpniu planujemy urlop i już dzisiaj mamy na ten cel pieniądze. Odłożenie ich na trzy miesiące to za krótko. W lipcu może nas korcić, by zerwać depozyt. Optymalnym okresem lokaty będą w tym przypadku cztery miesiące.

Z punktu widzenia przyszłego zysku, zróżnicowanie okresów lokat nie powinno wprowadzać klientów w błąd. Warto jedynie wiedzieć, że oprocentowanie depozytu podawane jest zawsze w skali roku. Jeżeli zakładamy lokatę 6-miesięczną, której oprocentowanie wynosi np. 5 proc., otrzymamy połowę podawanej stawki (2,5 proc.),  jeżeli na dwa lata, jej dwukrotność, a więc 10 proc. itd.

Przedstawiamy ranking lokat zakładanych na nietypowe okresy. W każdym przypadku przyjęliśmy, że inwestujemy 1 tys. zł, a oprocentowanie lokaty jest stałe.

 

Lokaty 10-dniowe

Bank

Oprocentowanie brutto

Odsetki netto

Bank Pocztowy

4,5 proc.

1,01 zł

Bank BGŻ

2,7 proc.

0,61 zł

Pekao

2,2 proc.

0,50 zł

 

Lokaty 2-miesięczne

Bank

Oprocentowanie brutto

Odsetki netto

Eurobank

6 proc.

8,10 zł

AIG Bank

5,6 proc.

7,56 zł

mBank

5,45 proc.

7,36 zł

 

Lokaty 4-miesięczne

Bank

Oprocentowanie brutto

Odsetki netto

Polbank

7 proc.

18,90 zł

Fortis Bank

7 proc.

18,90 zł

Dominet Bank

7 proc.

18,90 zł

Pełny ranking

 

Lokaty 5-miesięczne

Bank

Oprocentowanie brutto

Odsetki netto

Getin Bank

6 proc.

20,25 zł

Noble Bank

6 proc.

20,25 zł

AIG Bank

5,75 proc.

19,41 zł

 

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.04.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora