07.04.2016, 14:29

Ranking lokat - kwiecień 2016

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Ranking lokat - kwiecień 2016
Stare przysłowie mówi: "jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz". Podobna anegdota (choć niedosłowna) występuje także na rynku produktów bankowych. Mówiąc wprost chodzi o to, że jeśli osoba dysponująca nadwyżkami środków pieniężnych ulokuje je na słabym depozycie uzyska odsetki dużo niższe niż gdyby do pomnażania swoich oszczędności wykorzystała najlepszy produkt. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada zatem, gdzie szukać tych naprawdę dobrych rozwiązań.

Lokaty bankowe to nie tylko najstarsze, ale także najbezpieczniejsze produkty służące do oszczędzania pieniędzy. Za wyciągnięciem takich wniosków przemawia fakt, że po pierwsze depozyty były oferowane przez banki już kilkaset lat temu, a po drugie pieniądze na nich zgromadzone podlegają 100-procentowej ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Owa gwarancja działa do równowartości kwoty 100 tys. euro.

Niestety ostatnie lata nie były zbyt udane dla polskiego rynku produktów oszczędnościowych, ponieważ oprocentowanie takich instrumentów drastycznie spadało. Winę za taki stan rzeczy ponoszą obniżki stóp procentowych przeprowadzone przez NBP w minionych czterech latach.

Przykładowo, średnie oprocentowanie kwartalnego depozytu na kwotę 15 tys. złotych wynosi dziś 1,35 proc. w skali roku, a cztery lata temu z powodzeniem przekraczało wysokość 4,20 proc.

Gdzie po dobrą lokatę?

Jakiś czas temu porównywarka finansowa Comperia.pl przeprowadziła ankietę wśród użytkowników Fast50Club w celu ustalenia jakich produktów bankowych poszukują. W kwestii lokat parametry jakie podlegały badaniu dotyczyły ulokowanej kwoty oraz preferowanego okresu oszczędzania. Z zebranych odpowiedzi wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się lokaty na kwotę 15 tys. złotych, których okres zapadalności nie przekracza 3 miesięcy. Zobaczmy zatem, który bank oferuje najlepszy taki produkt.

1.Idea Bank3,25%
2.BGŻOptima3,2%
3.Eurobank3%

 

TOP5 lokat na 15 tys. złotych, okres oszczędzania od 1 do 3 m-cy
Bank
Nazwa oferty
okres lokaty
Oprocentowanie
Maksymalna kwota
Wymagane konto
Idea Bank
Lokata Happy Plus
(3 miesiące)
3,25%
100 tys. zł, ale nowy klient
nie
BGŻOptima
Lokata bezkarna
(3 miesiące)
3,20%
100 tys. zł, ale nowy klient
tak
Eurobank
Lokata 3 razy lepsza
(3 miesiące)
3,00%
30 tys. zł, ale nowy klient
tak
Idea Bank
Lokata mobilna
(3 miesiące)
2,65%
1 mln zł
tak
Bank SMART
Smart Lokata Wariant specjalny z Plusem
(3 miesiące)
2,60%
2 mln zł, ale nowy klient
tak
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepszy kwartalny depozyt na kwotę 15 tys. złotych oferuje obecnie Idea Bank. Produkt o wdzięcznej nazwie Lokata Happy Plus jest oprocentowany na 3,25 proc. w skali roku i, co ważne, nie wymaga założenia ROR. Trzeba jednak pamiętać, że z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które do tej pory nie były klientami Idea Banku.

Drugie miejsce w powyższym zestawieniu padło łupem banku BGŻOptima i jego Lokaty Bezkarnej oprocentowanej na 3,20 proc. w skali roku. Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem muszą się jednak liczyć z koniecznością założenia oszczędnościowego Konta Indywidualnego. Istotne jest jeszcze to, że oferta jest adresowana wyłącznie do nowych klientów.

Na ostatnim miejscu na podium uplasowała się Lokata 3 razy lepsza dostępna w Eurobanku. Jej oprocentowanie to równe 3 proc. w skali roku, a żeby ją założyć należy otworzyć konto osobiste.

Kolejne miejsca w pierwszej piątce zajęły lokaty oferowane przez Idea Bank oraz Bank SMART. Oprocentowania tych produktów wynoszą odpowiednio 2,65 proc. i 2,60 proc. w skali roku. Niestety, obydwa te instrumenty niosą ze sobą konieczność otwarcia kont osobistych. Pocieszający jest jednak fakt, że można na nich ulokować naprawdę duże kwoty - w Idea Banku jest to 1 mln złotych, a w Banku SMART nawet 2 mln złotych.

Ostatnie miesiące nie były zbyt udane dla posiadaczy nadwyżek finansowych. Niskie oprocentowanie lokat sprawia, że pomnażanie pieniędzy było w tym czasie mocno utrudnione. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie taka sytuacja będzie dalej kontynuowana: umiarkowany wzrost gospodarczy naszego kraju oraz utrzymująca się deflacja nie zachęcają bowiem do podwyżek stóp procentowych przez NBP.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.04.2016).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking lokat - kwiecień 2019
Po krótkiej nieobecności do grona banków oferujących najwyższe oprocentowanie na lokacie dołączył Idea Bank. Tym sposobem na 4% w skali roku zdeponujemy 10 000 zł na aż czterech lokatach: w Getin Banku, Idea Banku, Nest Banku i Plus Banku. Nie wszyscy będą jednak mogli skorzystać z tych ofert.
Ranking lokat - marzec 2019
Chcesz korzystnie ulokować 10 000 zł? Deponując oszczędności na lokacie kwartalnej, możesz zyskać do 4% w skali roku. Musisz być jednak nowym klientem Nest Banku lub Plus Banku albo stać się nowym użytkownikiem bankowości mobilnej Getin Banku. W dwóch pierwszych przypadkach obowiązkowe będzie przy tym założenie konta osobistego.
Ranking lokat - luty 2019
Szukasz korzystnej lokaty 3M na 10 000 zł? Aż w 3 bankach będziesz mieć szansę na ulokowanie oszczędności na 4% w skali roku. Są jednak warunki.
Ranking lokat - styczeń 2019
Getin Bank, Nest Bank i Plus Bank – w tych trzech bankach ulokujemy 10 000 zł na najwyższy procent: 4% w skali roku. Są jednak ograniczenia – z oferty Nest Banku i Plus Banku skorzystają jedynie nowi klienci, z kolei w Getin Banku lokatę można założyć jedynie przez aplikację mobilną.
Ranking lokat - grudzień 2018
W tym roku banki poskąpiły prezentów klientom z zasobniejszym portfelem. Świątecznych promocji zamiast przybywać, ubyło – i to aż dwóch z tych najkorzystniejszych. W rezultacie już nie w czterech, a jedynie w dwóch instytucjach można zdeponować oszczędności na 4% w skali roku. Z pierwszego miejsca rankingu lokat 3M na 10 000 zł w ciągu ostatniego miesiąca spadły Idea Bank i Lion’s Bank.