07.04.2016, 14:29

Ranking lokat - kwiecień 2016

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Ranking lokat - kwiecień 2016
Stare przysłowie mówi: "jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz". Podobna anegdota (choć niedosłowna) występuje także na rynku produktów bankowych. Mówiąc wprost chodzi o to, że jeśli osoba dysponująca nadwyżkami środków pieniężnych ulokuje je na słabym depozycie uzyska odsetki dużo niższe niż gdyby do pomnażania swoich oszczędności wykorzystała najlepszy produkt. Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada zatem, gdzie szukać tych naprawdę dobrych rozwiązań.

Lokaty bankowe to nie tylko najstarsze, ale także najbezpieczniejsze produkty służące do oszczędzania pieniędzy. Za wyciągnięciem takich wniosków przemawia fakt, że po pierwsze depozyty były oferowane przez banki już kilkaset lat temu, a po drugie pieniądze na nich zgromadzone podlegają 100-procentowej ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Owa gwarancja działa do równowartości kwoty 100 tys. euro.

Niestety ostatnie lata nie były zbyt udane dla polskiego rynku produktów oszczędnościowych, ponieważ oprocentowanie takich instrumentów drastycznie spadało. Winę za taki stan rzeczy ponoszą obniżki stóp procentowych przeprowadzone przez NBP w minionych czterech latach.

Przykładowo, średnie oprocentowanie kwartalnego depozytu na kwotę 15 tys. złotych wynosi dziś 1,35 proc. w skali roku, a cztery lata temu z powodzeniem przekraczało wysokość 4,20 proc.

Gdzie po dobrą lokatę?

Jakiś czas temu porównywarka finansowa Comperia.pl przeprowadziła ankietę wśród użytkowników Fast50Club w celu ustalenia jakich produktów bankowych poszukują. W kwestii lokat parametry jakie podlegały badaniu dotyczyły ulokowanej kwoty oraz preferowanego okresu oszczędzania. Z zebranych odpowiedzi wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się lokaty na kwotę 15 tys. złotych, których okres zapadalności nie przekracza 3 miesięcy. Zobaczmy zatem, który bank oferuje najlepszy taki produkt.

1.Idea Bank3,25%
2.BGŻOptima3,2%
3.Eurobank3%

 

TOP5 lokat na 15 tys. złotych, okres oszczędzania od 1 do 3 m-cy
Bank
Nazwa oferty
okres lokaty
Oprocentowanie
Maksymalna kwota
Wymagane konto
Idea Bank
Lokata Happy Plus
(3 miesiące)
3,25%
100 tys. zł, ale nowy klient
nie
BGŻOptima
Lokata bezkarna
(3 miesiące)
3,20%
100 tys. zł, ale nowy klient
tak
Eurobank
Lokata 3 razy lepsza
(3 miesiące)
3,00%
30 tys. zł, ale nowy klient
tak
Idea Bank
Lokata mobilna
(3 miesiące)
2,65%
1 mln zł
tak
Bank SMART
Smart Lokata Wariant specjalny z Plusem
(3 miesiące)
2,60%
2 mln zł, ale nowy klient
tak
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepszy kwartalny depozyt na kwotę 15 tys. złotych oferuje obecnie Idea Bank. Produkt o wdzięcznej nazwie Lokata Happy Plus jest oprocentowany na 3,25 proc. w skali roku i, co ważne, nie wymaga założenia ROR. Trzeba jednak pamiętać, że z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które do tej pory nie były klientami Idea Banku.

Drugie miejsce w powyższym zestawieniu padło łupem banku BGŻOptima i jego Lokaty Bezkarnej oprocentowanej na 3,20 proc. w skali roku. Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem muszą się jednak liczyć z koniecznością założenia oszczędnościowego Konta Indywidualnego. Istotne jest jeszcze to, że oferta jest adresowana wyłącznie do nowych klientów.

Na ostatnim miejscu na podium uplasowała się Lokata 3 razy lepsza dostępna w Eurobanku. Jej oprocentowanie to równe 3 proc. w skali roku, a żeby ją założyć należy otworzyć konto osobiste.

Kolejne miejsca w pierwszej piątce zajęły lokaty oferowane przez Idea Bank oraz Bank SMART. Oprocentowania tych produktów wynoszą odpowiednio 2,65 proc. i 2,60 proc. w skali roku. Niestety, obydwa te instrumenty niosą ze sobą konieczność otwarcia kont osobistych. Pocieszający jest jednak fakt, że można na nich ulokować naprawdę duże kwoty - w Idea Banku jest to 1 mln złotych, a w Banku SMART nawet 2 mln złotych.

Ostatnie miesiące nie były zbyt udane dla posiadaczy nadwyżek finansowych. Niskie oprocentowanie lokat sprawia, że pomnażanie pieniędzy było w tym czasie mocno utrudnione. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie taka sytuacja będzie dalej kontynuowana: umiarkowany wzrost gospodarczy naszego kraju oraz utrzymująca się deflacja nie zachęcają bowiem do podwyżek stóp procentowych przez NBP.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.04.2016).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking lokat - wrzesień 2019
Mimo stagnacji niskich stóp procentowych NBP oprocentowanie lokat ciągle spada. Aktualnie już nie trzy, a jedynie dwa banki oferują na lokacie 3M zysk 4% w skali roku. We wrześniu oprocentowanie lokaty promocyjnej o 0,2 p.p. obniżył Idea Bank.
Ranking lokat - sierpień 2019
Chcesz ochronić swoje oszczędności przed inflacją? Musisz je ulokować na co najmniej 3,58%! Tak wysokie oprocentowanie w przypadku lokat 3M na 10 000 zł zapewniają aktualnie tylko trzy banki.
Ranking lokat - lipiec 2019
Już tylko w trzech bankach ulokujemy 10 000 zł na 3 miesiące na 4% w skali roku. Z grupy liderów rankingu lokat 3M wyłamał się Getin Bank, który z początkiem miesiąca obniżył oprocentowanie Lokaty Mobilnej z 4% do 3%.
Ranking lokat - czerwiec 2019
Do 4% w skali roku można zyskać, deponują w banku 10 000 zł Taką stawkę proponują aż cztery banki: Getin Bank, Idea Bank, Nest Bank i Plus Bank. Zainteresowani ofertami będą jednak musieli spełnić dodatkowe warunki.
Ranking lokat - maj 2019
Na lokacie możesz zyskać nawet 4% w skali roku - o ile uzyskasz status nowego klienta Idea Banku, Nest Banku i Plus Banku lub założysz lokatę przez aplikację mobilną Getin Banku.