03.04.2009

Ranking kredytów hipotecznych: Franki wciąż na topie

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Ryzyko kursowe nie odstrasza przed kredytami walutowymi. Wartość ich sprzedaży nadal jest wyższa niż kredytów złotowych, mimo że banki ograniczają do nich dostęp. Zachętą dla kredytobiorców jest z pewnością wciąż niższe oprocentowanie tych kredytów, a może również fakt, że kurs franka jest na tyle wysoki, że teraz może już tylko spadać. Ryzyka kursowego nie można jednak lekceważyć.

Zadłużenie Polaków z tytułu zaciągniętych kredytów hipotecznych na koniec lutego 2009 roku wyniosło 211 mld zł. Wartość kredytów złotowych wynosiła 59,5 mld zł, a kredytów walutowych - głównie we frankach szwajcarskich - 151,7 mld zł. Miesięczny przyrost wartości kredytów złotowych wyniósł nieco ponad 600 mln zł. Jeżeli spojrzymy na przyrost wartości kredytów walutowych, wynik jest imponujący - prawie 8 mld zł. Czy to możliwe? Zgodnie z metodologią banku centralnego, tak. W swoich statystykach bank podaje bowiem wartość zadłużenia z uwzględnieniem wzrostu kursu walutowego, przez co wartość kredytów automatycznie rośnie. Jeżeli dane oczyścimy z wpływu umacniania się walut obcych do złotego, statystyki będą zupełnie inne. Jak obliczyła porównywarka finansowa Comperia.pl, rzeczywista wartość sprzedaży kredytów walutowych, denominowanych w walutach obcych, wyniosła w lutym 978 mln zł. Wartość sprzedaży kredytów walutowych była więc aż o 350 mln zł większa niż kredytów złotowych.

Za kredytem we frankach przemawiają niższe stopy procentowe w Szwajcarii. Dzięki temu niższe są rynkowe stopy dla franka, których wysokość bezpośrednio wpływa na oprocentowanie kredytu i raty (stopa rynkowa jest częścią składową oprocentowania). Stopa WIBOR, na bazie której konstruowane jest oprocentowanie kredytów złotowych, oscyluje wokół 4 proc., stopa LIBOR dla franka wynosi tylko około 0,4 proc. Różnica jest więc wyraźna, ale ze stopą bazową wiąże się drugie zagrożenie - tzw. ryzyko stopy procentowej. Ryzyko polega na tym, że stopa bazowa jest zmienna. Może rosnąć lub maleć w zależności o poziomu stóp procentowych, ustalanych przez banki centralne, inflacji i innych wskaźników makroekonomicznych. Dzisiaj stopy procentowe na świecie znajdują się w trendzie spadkowym, co ma być jednym ze sposobów łagodzenia skutków kryzysu finansowego. Nie można jednak wykluczyć, że pójdą w górę, a wraz z nimi oprocentowanie i raty kredytów hipotecznych. Warto pamiętać, że kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem długoterminowym.

Marże kredytowe, a więc drugi składnik oprocentowania, są wyższe w przypadku kredytów walutowych. To istotne, ponieważ marża jest stała w całym okresie kredytowania. Jednak dzięki niższym stopom procentowym w Szwajcarii nowo udzielane kredyty we frankach szwajcarskich nadal są tańsze od złotowych. Porównując kredyty przez pryzmat rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), a więc stopy uwzględniającej wszystkie koszty kredytu, najtańszy kredyt o wartości 300 tys. zł, udzielony na 30 lat z 20-proc. wkładem własnym, oferuje DnB Nord. Jest to kredyt we frankach szwajcarskich, którego RRSO wynosi 3,01 proc. W Deutsche Banku PBC RRSO takiego kredytu (również we frankach) wynosi 4,13 proc. Najbardziej atrakcyjny kredyt o powyższych parametrach, ale udzielony w złotych, proponuje Bank BGŻ z RRSO 5,82 proc.

 

RANKING KREDYTÓW HIPOTECZNYCH
(kwota kredytu 300 tys. zł, wkład własny 20 proc., okres kredytowania 30 lat)

Kredyty w złotych

Bank

Rata

Prowizja

RRSO*

Bank BGŻ

1701 zł

1,5 proc.

5,82 proc.

DnB Nord

1758 zł

0 proc. 

5,97 proc. 

Bank Zachodni WBK

1701 zł

3,5 proc.

5,99 proc. 

Bank Pocztowy

1749 zł

3 proc.

6,20 proc.

PKO BP

1791 zł 

1.8 proc.

6,30 proc.

* Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

 

Kredyt we frankach szwajcarskich

Bank

Rata

Prowizja

RRSO*

DnB Nord

1324 zł

0 proc.

3,01 proc.

Deutsche Bank PBC

1478 zł

3 proc.

4,13 proc.

mBank

1516 zł

0 proc.

4,45 proc.

Polbank EFG

1685 zł

1,5 proc.

4,94 proc.

Nordea Bank

1673 zł

1,5 proc.

5,15 proc.

* Rzeczywista roczna stopa oprocentowania


Maciej Bednarek
Comperia.pl

 

W poniedziałek: Ranking lokat zakładanych na nietypowe okresy

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.04.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora