28.04.2009

Ranking kredytów gotówkowych: Skąd wziąć pieniądze na podatek?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Tradycyjnie rozliczenie z fiskusem Polacy zostawiają na ostatnia chwilę. Zostały już tylko dwa dni. Co zrobić, jeżeli okaże się, że czeka nas niemała dopłata, a nie mamy oszczędności? Pożyczka od znajomych? A może kredyt w banku? Czy jednak dwa dni wystarczą na złożenie wniosku i uzyskanie kredytu? Może to być trudne, ale możliwe.

Banki przyzwyczaiły nas do sloganów: szybki kredyt, kredyt w 15 minut, pożyczka od ręki. Nie oznacza to jednak, że od momentu wejścia do oddziału do otrzymania gotówki minie rzeczywiście 15 minut. W tym czasie banki, specjalizujące się w udzielaniu tzw. szybkich pożyczek, są w stanie co najwyżej ocenić wstępnie naszą zdolność kredytową. Żeby otrzymać kredyt, klient w oczach banku musi być wiarygodny. Bank musi mieć podstawy, by wierzyć, że kredyt będzie spłacany. Może to sprawdzić na kilka sposobów. Jeżeli o kredyt wnioskuje stały klient banku, można go ocenić przez pryzmat historii kredytowej czy wpływów na rachunek. Bank może też zamówić raport o historii kredytowej klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Standardowo prosi też klienta o zaświadczenie lub oświadczenie o osiąganych dochodach. Następnie informacje musi przeanalizować i dopiero wtedy może podjąć decyzję o przyznaniu kredytu. Z reklamowanych 15 minut nagle robi się jeden, a nawet dwa dni.


Szybciej dla stałego
Mateusz Żelechowski z MultiBanku przyznaje, że szybkość przyznania pożyczki w dużym stopniu zależy od statusu klienta.
- Jeżeli o kredyt wnioskuje nasz stały klient, na podstawie historii rachunku możemy podjąć decyzję kredytową, a nawet wypłacić kredyt w ciągu jednego dnia – wyjaśnia.

Trudniej będą mieć tzw. klienci z ulicy. Muszą liczyć się już z co najmniej dwoma dniami roboczymi. Ale i w tej grupie są osoby – reprezentanci tzw. wolnych zawodów – których nie tylko MultiBank może obsłużyć znacznie szybciej. Uzyskanie kredytu w jeden dzień jest więc możliwe.


Pożyczka, a może karta
Dopłatę do podatku za ubiegły rok można sfinansować na kilka sposobów. W lepszej sytuacji są spóźnialscy posiadający tzw. kredyt w rachunku osobistym. To rodzaj błyskawicznego kredytu pod warunkiem, że na koncie znajdują się dostępne środki. Ratunkiem może być też karta kredytowa. Trzeba jednak pamiętać, że przelewy z rachunków kart i wypłaty gotówki z bankomatów traktowane są jako transakcje gotówkowe. Oznacza to, że od momentu takiej operacji naliczane będą odsetki. Ale są wyjątki.

Na przykład Raiffeisen Bank w kwietniu, w ramach promocji i z myślą właśnie o dopłacie do podatku, przelewy z rachunku kart kredytowych traktuje jako transakcje bezgotówkowe. Jeżeli karciany kredyt zostanie spłacony w określonym terminie, klienci nie zapłacą odsetek. Na rękę klientom poszedł też bank Millennium. Do końca maja można zlecić dokonanie przelewu z karty kredytowej na rachunek urzędu skarbowego, a zadłużenie rozłożyć na raty.

MultiBank oferuje natomiast pożyczkę na zapłatę podatku. Maksymalna kwota kredytu jest równa kwocie podatku do zapłaty, ale nie może być niższa niż 3 tys. zł. Przyznany kredyt przelewany jest bezpośrednio na rachunek wskazanego we wniosku urzędu skarbowego. Wniosek można jednak złożyć tylko do końca kwietnia. Do tego czasu obowiązuje też promocja w Getin Banku, który udziela pożyczki na podstawie formularza PIT-11, a więc stosuje uproszczoną procedurę. Podobny kredyt oferuje też Deutsche Bank PBC, ale oferta ważna jest do odwołania.

Kredyt standardowy
Podatek można sfinansować standardowym kredytem gotówkowym. Comperia przedstawia ranking pożyczek o wartości 1 tys. zł i 5 tys. zł. Oczekiwanie jednak na to, że kredyt uda nam się załatwić w kilka godzin przypomina grę na loterii. Najlepiej więc nie odkładać na ostatnią chwilę decyzji o rozliczeniu podatkowym i wzięciu kredytu. Ale za rok historia z pewnością znowu się powtórzy.


 

RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH

Kwota kredytu 1 tys. zł, okres kredytowania 12 miesięcy

Bank

Rata

Prowizja

RRSO*

Polbank EFG

Złóż wniosek

88,8 zł

0 proc.

12,57 proc.

Bank BPS

90,79 zł

3 proc.

17,37 proc.

Allianz Bank

91,5 zł

2,5 proc.

19,12 proc.

ING Bank

91,51 zł

3 proc.

19,14 proc.

Dominet Bank

91,78 zł

5 proc.

19,81 proc.

kredyty gotówkowe - zobacz ranking

 

Kwota kredytu 5 tys. zł, okres kredytowania 12 miesięcy

Bank

Rata

Prowizja

RRSO*

Polbank EFG

Złóż wniosek

444,01 zł

0 proc.

12,57 proc.

Volkswagen Bank direct

451,39 zł

1 proc.

16,12 proc.

Bank BPS

453,97 zł

3 proc.

17,38 proc.

Allianz Bank

457,51 zł

2,5 proc.

19,12 proc.

ING Bank

457,57 zł

3 proc.

19,15 proc.

* Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

 

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.04.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora