12.03.2008

Ranking kart kredytowych VISA

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Karta kredytowa to bardziej złożony produkt finansowy, niż się może wydawać. Wysokość limitu kredytowego i odsetek naliczanych po przekroczeniu terminu jego spłaty to nie wszystko. Najniższe oprocentowanie oferują mBank, ING Bank Śląski i Eurobank. Za wydanie karty nie zapłacimy w ING Banku, Banku BGŻ i mBanku.

Trzeba pamiętać o koszcie wydania karty i jej użytkowania w kolejnych latach, dostępnym czasie utrzymywania zadłużenia bez ponoszenia kosztów, a przede wszystkim o szerokim spektrum obowiązkowych i gratisowych ubezpieczeń powiązanych z kartą. Prezentujemy zestawienie kart zwykłych VISA posortowanych z użyciem kryterium oprocentowania kredytu oraz faktycznego kosztu obsługi karty (z uwzględnieniem wszystkich kosztów).

Najpierw same odsetki
Przyjmijmy, że interesuje nas karta z limitem zadłużenia w wysokości 5 tys. zł. Niech to będzie zwykła VISA z paskiem magnetycznym. Kto wygrywa?

 Bank   Nazwa karty                Koszt wydania    Oprocentowanie  Okres bezodsetkowy
 mBank  Visa Classic   58 zł   15 proc.  54 dni
 ING Bank Śląski   Visa Classic   0 zł  15,5 proc.  52 dni
 Eurobank   VISA Classic Standard   15 zł   15,9 proc.  52 dni
 mBank  Visa Classic   48 zł   17 proc.

 54 dni

 mBank  Compensa Visa Classic   60 zł   17 proc.  54 dni
 GE Money Bank   VISA ALMA Prestige   0 zł   17,5 proc.  54 dni
 Toyota Bank   Toyota Ice Rose   48 zł   18 proc.   56 dni
 Toyota Bank   Toyota Black Pearl   48 zł   18 proc.  56 dni
 Raiffeisen Bank   Visa Nowa   25 zł   19 proc.  54 dni
 mBank   Visa Classic   38 zł   19 proc.  54 dni

Wielokrotnie przewija się oferta mBanku. Jak się okazuje ten kredytodawca uzależnia oprocentowanie potencjalnego zadłużenia od prowizji za wydanie karty. Podobną praktykę stosują inne instytucje, np. GE Money Bank. Bywa również, że karty danego banku różnią się jedynie listą partnerów, gdzie można liczyć na zniżki cenowe (Millennium) lub nawet tylko nazwą (Toyota Bank). Tak więc dotarcie do najcenniejszych, a więc cenowych informacji, nie jest wcale łatwe.

Przez pryzmat kosztów całkowitych
Spróbujmy posortować ten sam zbiór oferentów kart, ale przy założeniu, że nasz klient faktycznie wykorzystuje limit 5 tys. zł, ale spłaca go już po miesiącu, czyli w rzeczywistości nie korzysta z faktycznego kredytowania. Przyjmijmy dodatkowo, że karta będzie używana tylko przez rok. Jak wtedy będzie wyglądała lista? Sortowanie przebiegnie po koszcie związanym z opłatą za wydanie karty, przy uwzględnieniu obowiązkowych ubezpieczeń, o ile takie występują. W analizowanym przykładzie ma to miejsce jedynie w przypadku GE Money Banku.

Bank  Nazwa karty   Koszt obsługi  Oprocentowanie   Okres bezodsetkowy 
mBank  Visa Radość Życia   0 zł   21 proc.   54 dni
ING Bank Śląski   VISA Classic   0 zł   15,5 proc.  52 dni
Bank BGŻ   Visa Classic   0 zł   19 proc.  51 dni
Eurobank   VISA Classic Standard  15 zł   15,9 proc.  52 dni
Kredyt Bank   VISA Flag   20 zł   21 proc.  56 dni
Eurobank   VISA Classic Premium Club   25 zł   19,9 proc.  56 dni
Raiffeisen Bank  Visa Nowa  25 zł  19 proc.  54 dni
mBank 

 Visa Classic

 38 zł   19 proc.   54 dni
Pekao   VISA Regata   40 zł  28 proc.  45 dni
GE Money Bank  VISA ALMA Prestige   48 zł   17,5 proc.  54 dni

Jak widać zestawienie wygląda zupełnie inaczej. Dlaczego? Ponieważ oprocentowanie karty to parametr, który należy porównywać jedynie wtedy, kiedy wiemy, że faktycznie skorzystamy z potencjalnej możliwości zadłużania się. W przeciwnym razie zadecydują stałe koszty związane z obsługą karty (opłata za wydanie, opłata za korzystanie z karty przez kolejny okres, obowiązkowe ubezpieczenia). Pamiętajmy również, że większość kart kredytowych daje korzyści związane z obniżkami u określonych usługodawców (np. karty Millennium). A te mogą być spore w zależności od indywidualnych potrzeb.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (12.03.2008).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora