29.01.2013, 09:58

Ranking banków oszczędnościowo - inwestycyjnych w II połowie 2012 roku

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 4 głosów)

Szukasz banku, w którym można kompleksowo zarządzać oszczędnościami? Ranking banków oszczędnościowo – inwestycyjnych pokazuje te, które mają szeroką i najbardziej elastyczną ofertę depozytową oraz inwestycyjną.

Metodologia rankingu

Prześwietliliśmy oferty banków pod kątem dostępności wybranych produktów i usług związanych z pomnażaniem kapitału. W ramach badania zadaliśmy ankietowanym instytucjom następujące pytania:

1. Czy w banku można założyć lokaty ze stałym oprocentowaniem?
2. Czy w banku można założyć lokaty ze zmiennym oprocentowaniem?
3. Czy w banku można założyć lokaty progresywne?
4. Czy w banku można założyć polisolokaty?
5. Czy w banku można założyć lokaty inwestycyjne (depozyt bankowy + fundusz inwestycyjny)?
6. Czy bank sprzedaje produkty strukturyzowane?
7. Czy bank sprzedaje jednostki funduszy inwestycyjnych?
8. Czy konto osobiste w banku może być powiązane z rachunkiem maklerskim?
9. Czy klient może otworzyć rachunek maklerski w podmiocie należącym z bankiem do tej samej grupy kapitałowej?
10. Czy bank umożliwia uczestnictwo w pierwotnych ofertach publicznych na rynku kapitałowym?
11. Czy bank umożliwia założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego?

Pozytywna odpowiedź na każde pojedyncze pytanie nagradzana była jednym punktem. Oprócz powyższych 11 pytań sprawdziliśmy także możliwie najkrótszy okres oszczędzania na dowolnej lokacie, najniższy wkład początkowy niezbędny do założenia lokaty oraz liczbę walut obcych, w których klienci bezpośrednio mogą oszczędzać. W ramach tych kategorii również można było zdobyć maks. jedno oczko, lecz tutaj przyznawaliśmy już punkty cząstkowe.

Szerokość oferty to nie wszystko. Ważna jest także jej jakość, której wyznacznikiem jest przede wszystkim wysokość oprocentowania. Dlatego wzięliśmy dodatkowo pod uwagę rentowność kont oszczędnościowych z wkładem 2 tys. zł oraz najlepszych lokat półrocznych i rocznych odpowiednio dla 5 i 10 tys. zł. Tym razem bank z najwyżej oprocentowanym kontem czy depozytem nagradzany był aż 3 punktami. Liczba oczek przyznana pozostałym instytucjom była proporcjonalna do wysokości oferowanych przez nich odsetek.

W rezultacie zwycięzca zestawienia mógł zdobyć maks. 23 punkty.

Zwycięzcą został Bank Millennium!

Po drugim półroczu 2012 roku na pierwszym miejscu uplasował się Bank Millennium. W klasyfikacji zdobył 17,57 na 23 punkty możliwe do uzyskania. Oznacza to, że do ideału brakuje jeszcze kilka punktów, ale z drugiej strony wyniki konkurencji są jeszcze gorsze.

Pełne zestawienie banków znajdziesz tutaj

Wysoki wynik Banku Millennium w grudniu 2012 roku, to efekt szerokiej oferty depozytowej i inwestycyjnej. Klienci banku mogą korzystać nie tylko z lokat ze stałym oprocentowaniem, ale także z lokat z oprocentowaniem progresywnym czy lokat połączonych z funduszem inwestycyjnym. Istotne są także elastyczne warunki zakładania lokat w banku. Klienci deponujący oszczędności u lidera rankingu mogą założyć lokatę nie tylko w złotych ale także w euro, dolarach amerykańskich czy funtach brytyjskich. Okres lokaty może trwać od 1 dnia do nawet dwóch lat i do takiego oszczędzania wystarczy już 500 zł. Te elastyczne warunki miały znaczący wpływ na zwycięstwo banku w grudniowej edycji rankingu.

Istotne są także możliwości inwestycyjne w Banku Millennium. Klienci mogą korzystać z oferty funduszy inwestycyjnych czy Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE), a dla aktywnych inwestorów istnieje możliwość założenia rachunku maklerskiego.

Niewielka strata do lidera

Na kolejnych miejscach podium pod koniec 2012 roku stanęły odpowiednio Bank BNP Paribas i Bank Ochrony Środowiska z punktacją odpowiednio 16,46 i 16,07 punktów. Aby w kolejnej edycji zaatakować fotel lidera Bank BNP Paribas powinien udostępnić klientom możliwość swobodnego korzystania z rachunku maklerskiego w ramach jednej grupy kapitałowej. W przypadku BOŚ banku do awansu wystarczy bardziej atrakcyjne oprocentowanie lokat oraz rachunku oszczędnościowego. Z racji tego, że pozostałe banki w ostatnim czasie znacząco obniżają oprocentowanie depozytów, wystarczy pozostawić oprocentowanie konta oszczędnościowego i lokat na niezmienionym poziomie i to już pozwoli na uzyskanie lepszych wyników na tle konkurencji.

Pełny ranking wraz ze szczegółowymi parametrami oferty banków znajdziesz tutaj

Zacięta rywalizacja banków poza podium i dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe może sprawić, że za 6 miesięcy część banków awansuje, a część spadnie o kilka pozycji. Spadające stopy procentowe w Polsce zmuszają banki do znacznych obniżek oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych. Dodatkowo w ostatnim czasie można było usłyszeć ostre słowa przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie polisolokat będących w ofercie niektórych banków.

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.01.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe