2009-09-23 14:31:18

Rachunki przez Internet - przeczytaj ile zaoszczędzisz!

Płacimy je każdego miesiąca, jednak rzadko zwracamy uwagę na dodatkowe opłaty w okienkach pocztowych lub bankach. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele może przepłacić na comiesięcznych płatnościach. Rachunki przez Internet to łatwy sposób na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych w skali roku. Rachunki płacić trzeba, ale przepłacać na nich - już niekoniecznie.

Plik rachunków do zapłacenia może przyprawić o ból głowy, jednak zmiana sposobu ich płacenia może pozwolić nam na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Płacący w okienkach poczty, banku lub innej instytucji z przyzwyczajenia mają obiekcje do internetowych płatności, jednak trudno zaprzeczyć faktom – przez Internet jest naprawdę taniej.Pierwszym krokiem do zmiany sposobu płatności domowych rachunków jest ich dokładna klasyfikacja, stworzenie harmonogramu płacenia oraz podliczenie miesięcznych wydatków na same opłaty w okienkach. Jeśli do czynszu, opłat za energię elektryczną, gaz, wodę, ogrzewanie, telewizję, telefon itp. dodamy opłaty związane z kredytami, kartami kredytowymi i ubezpieczeniami, utworzy nam to pokaźną listę. Jeśli za każdy przelew zapłacimy symboliczną złotówkę, to koszt tych płatności wyniesie kilkanaście złotych miesięcznie, a opłaty tego typu są często znacznie wyższe.

Kolejnym krokiem do oszczędności jest zaprzyjaźnienie się ze swoim bankowym kontem w formie elektronicznej. Obsługa konta przez Internet to intuicyjne wypełnianie przelewów i bezpieczny system autoryzacji. Długie kolejki do okienek płatniczych i wypełnianie druczków zastępujemy w ten sposób wypełnianiem wirtualnych formularzy i wpisywaniem kodów autoryzacji. Dowód wpłaty mamy zapisany na naszym rachunku sieciowym, możemy zapisać go do pliku bądź od razu wydrukować i przyczepić do faktury.

Porównując ceny za wykonanie przelewów tradycyjną drogą, poprzez telefon oraz Internet trudno mieć większe wątpliwości, gdzie możemy zaoszczędzić najwięcej. Przelew dokonany w bankowym okienku jest zawsze najdroższy. Kilka złotych za dokonanie pojedynczej transakcji przy kilku, bądź nawet kilkunastu rachunkach to już wysoka kwota. Przelewy robione drogą telefoniczną są z reguły tańsze. Trudno jednak konkurować z przelewem drogą internetową. Jego koszt to maksymalnie 1 zł, a coraz większa ilość banków proponuje bezpłatne przelewy. Dodatkową korzyścią mogą być zlecenia stałe, które możemy ustawić poprzez system bankowości elektronicznej. Są wprawdzie droższe od zwykłych przelewów, ale raz ustawione stałe zlecenie pozwoli nam zapomnieć o obowiązku płacenia wybranego rachunku. Będzie on dokonywany automatycznie ze środków z salda naszego konta. Warto zatem sprawdzić, czy usługa bankowości elektronicznej w naszym banku jest płatna czy też nie i przetestować jej możliwości

Bilans kosztów operacji związanych z płaceniem rachunków drogą internetową a w klasycznym okienku każdy może zrobić indywidualnie. Nie zmieni to faktu, że oszczędności w skali roku będą znaczące. Przykładowo, jeśli na 10 rachunkach miesięcznie zaoszczędzimy symboliczną złotówkę to w skali roku mamy 120 zł. Odpowiedni dobór metody płatności może pozwolić na oszczędność nawet kilkuset złotych rocznie.

Comperia.pl

2009-09-23
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
3.85 %
Kredyty hipoteczne