2009-10-19 08:49:23

Rachunki bankowe przez Internet-sprawdź czy się opłaca!

Prowadzenie rachunku bankowego za pomocą bankowych serwisów internetowych (czyli przez Internet) staje się coraz bardziej popularną formą zarządzania wydatkami. Sprawdź ile możesz zaoszczędzić, a na co należy uważać, żeby nie przepłacić!

Aktualnie każdy bank obsługujący klientów detalicznych posiada w swojej ofercie możliwość korzystania z konta osobistego za pomocą Internetu. W większości banków usługa ta jest wręcz obligatoryjnym elementem zakładania rachunku. Rozwiązanie takie jest korzystnym wyjściem zarówno dla instytucji finansowych jak i dla każdego z nas. Z jednej strony pozwala na obniżenie kosztów związanych z obsługą klienta, z drugiej zaś oszczędza nasz czas, który musielibyśmy przeznaczyć na wizytę w placówce.

 
Na czym możemy zaoszczędzić?
Wszystko zależy od sposobu korzystania z konta oraz jego specyfiki. W większości przypadków różnica pomiędzy tradycyjną a internetową obsługą konta jest jednak namacalna. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o opłatach związanych z dokonywaniem przelewów. Przelewy wewnętrzne, dokonywane na inny rachunek w tym samym banku są z zasady bezpłatne. Przelewy zewnętrzne mogą jednak kosztować, opłata za ich realizację zależy jednak od tego czy wiążą się z wizytą w banku czy też realizowane są za pośrednictwem bankowości internetowej.
Poniżej zaprezentowano tabelę określającą różnicę w koszcie dokonania przelewu zewnętrznego przez Internet oraz w placówce. Spośród ofert każdego banku wybrano konto, którego prowadzenie było stosunkowo najtańsze.
 
Lp.
Bank
Nazwa konta
Opłata za przelew zewnętrzny
Internet
Placówka
1
Alior Bank
Konto zakupowe
0,00 zł
6,00 zł
2
Allianz Bank
Konto na start
0,00 zł
5,00 zł
3
BOŚ bank
Konto Wyjątkowe Start
0,70 zł
5,00 zł
4
Deutsche Bank
dbNet
0,00 zł
10,00 zł
5
DnB Nord
Pakiet Klassikk
0,50 zł
5,00 zł
6
Eurobank
Konto online
0,00 zł
5,00 zł
7
ING Bank Śląski
Konto standard
0,00 zł
9,00 zł
8
mBank
eKonto
0,00 zł
brak
9
Millenium Bank
Konto osobiste
0,50 zł
5,00 zł
10
Pekao
Eurokonto Net
0,00 zł
9,99 zł
11
PKO BP
Superkonto
0,50 zł
5,00 zł
12
Polbank EFG
Rachunek gotówkowy
0,00 zł
4,00 zł
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Jak widać, w przypadku niektórych banków różnica jest znacząca. Warto zatem uważnie zapoznać się z cenami przed rozpoczęciem korzystania z rachunku.
 
Innym parametrem, który w przypadku korzystania z rachunku za pośrednictwem sieci, stwarza możliwość do znacznych oszczędności jest pobierana przez bank opłata za wystawienie wyciągu z konta. Wyciągi elektroniczne są z zasady darmowe. Przeważnie dotyczy to także pierwszych dokumentów papierowych. Nie jest to jednak reguła. W przypadku uwzględnionych w powyższym zestawieniu konta zakupowego Alior Banku i eKonta mBanku koszt ten to 5 zł miesięcznie.
 

 
Na co uważać?
Bez wątpienia zarządzanie rachunkiem za pośrednictwem bankowego serwisu internetowego jest znacznie tańsze niż w przypadku tradycyjnego korzystania z konta. Mimo to, ma to także swoje minusy. Wspominane wyżej opłaty za przelewy zewnętrzne są tańsze, jednak niektóre banki wprowadzają opłaty za ich autoryzację. Na szczęście, do większości kont przydzielana jest także pewna pula bezpłatnych aktualizacji. Sama możliwość korzystania z bankowości internetowej także może wiązać się z pewnymi należnościami
 
Działania takie znacznie podnoszą miesięczny koszt obsługi rachunku, w szczególności przy intensywnym jego używaniu. Nie mnie jednak, przy odpowiednim zarządzaniu: liczbą bezpłatnych przelewów, czy autoryzacji możemy zaoszczędzić co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ponadto, sama oszczędność czasu, która wiąże się z uniknięciem wizyty w placówce jest ogromnym plusem samym w sobie.

 

 

Chcesz podyskutować o kontach i bankach internetowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

 

Comperia.pl

 

 

2009-10-19
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.7 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne