Pułapki w koncie oszczędnościowym

2012-10-16 12:31:24

Pomnażanie oszczędności jest trudnym i wymagającym zajęciem. Osoba dysponująca nadwyżkami środków pieniężnych może je lokować chociażby na tradycyjnych lokatach bankowych, w jednostkach funduszy inwestycyjnych, czy też w innych alternatywnych produktach. Bardzo ciekawym sposobem lokowania środków są konta oszczędnościowe. Trzeba jednak wiedzieć, że te z pozoru proste rachunki posiadają również wady. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przedstawić te najbardziej popularne.

Konta oszczędnościowe stanowią doskonałe narzędzie wykorzystywane do pomnażania oszczędności klientów. Cechuje je prosta konstrukcja i stosunkowo duża dostępność. Są one oferowane przez większość banków działających w naszym kraju. Z powodzeniem łączą one wysokie oprocentowanie z elastycznością oszczędzania. Dzięki swojej budowie klient nie musi „zamrażać” posiadanych przez siebie pieniędzy na określony czas, jak to jest w przypadku tradycyjnych depozytów - w każdej chwili może wypłacić interesującą go kwotę pieniędzy. Jednak przed otwarciem konta oszczędnościowego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Koszty
Pomimo tego, że konta oszczędnościowe są otwierane i prowadzone bezpłatnie, to czasem może się zdarzyć, że osoba posiadająca taki rachunek będzie za niego „pośrednio” płaciła. Dzieje się tak dlatego, iż konta oszczędnościowe bardzo często są otwierane w pakietach z tradycyjnymi ROR-ami, za których prowadzenie banki mogą pobierać opłaty. Te kilka lub kilkanaście złotych comiesięcznej prowizji znacząco wpłynie na wysokość odsetek zarobionych na koncie oszczędnościowym. Dlatego przed wyborem konkretnej instytucji, warto dokładnie zapoznać się z jej ofertą, aby później nie zostać niemile zaskoczonym.

Ograniczona dostępność
Kolejną ważną sprawą dotyczącą kont oszczędnościowych jest bezpłatna dostępność do zgromadzonych na nim pieniędzy. Chodzi o to, że większość banków pobiera opłaty za wykonanie większej liczby wypłat w danym miesiącu. Zazwyczaj pierwsza taka operacja jest dokonywana bezpłatnie, ale już kolejne wiążą się określonymi kosztami. Ich poziom w zależności od banku i rodzaju prowadzonego rachunku nie przekracza kwoty 10 złotych.

Im więcej tym mniej
Następna pułapka często spotykana w kontach oszczędnościowych jest związana z wielkością zgromadzonych oszczędności. Banki ustalając wysokość oprocentowania kont oszczędnościowych stosują odpowiednie przedziały, i najatrakcyjniejsze oprocentowanie obowiązuje tylko do określonej kwoty. Dobrym przykładem jest tu oferta Deutsche Banku, w którym oprocentowanie konta oszczędnościowego wynosi 8,1 proc. ale tylko do kwoty 10 tys. złotych. Powyżej tej sumy parametr ten spada do 3,85 proc. Tylko przez pewien czas
Kolejnym zastrzeżeniem związanym z kontami oszczędnościowymi są ograniczenia czasowe niektórych promocji. Banki, owszem, oferują atrakcyjne oprocentowanie środków na rachunku, ale tylko przez pewien czas. Po zakończeniu promocji oferta wraca do standardowych warunków. Tego typu operacje mają głównie na celu przyciągniecie nowych klientów, którzy skuszeni obietnicą wyższego zarobku przeniosą swoje oszczędności do tej, a nie innej instytucji.

Tylko dla nowych
„Sprytnym” zagraniem banków w przypadku kont oszczędnościowych jest oferowanie wysokiego oprocentowania tylko dla nowych środków. Aktualnie taka promocja obowiązuje np. w Banku Millennium, który do kwoty 25 tys. złotych oferuje na swoim koncie oszczędnościowym odsetki w wysokości 6,5 proc. w skali roku. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje przez okres 3 m-cy od daty pierwszego wpływu nowych środków na powyższy rachunek.

Konta oszczędnościowe stanowią doskonałe uzupełnienie produktów służących do pomnażania oszczędności klientów. Dzięki swojej konstrukcji okazują się także niezwykle pomocne w efektywnym zarządzaniu domowymi finansami. Niestety jak z każdego produktu bankowego, tak i z tego, trzeba nauczyć się korzystać. Tylko w ten sposób uda nam się znaleźć atrakcyjne oprocentowanie, a co za tym idzie zwiększymy stan naszych oszczędności. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam