18.04.2012, 14:59

Procent składany, czyli jak zarobić więcej na krótkoterminowych lokatach

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Mechanizm procentu składanego pozwala zarobić więcej jeśli inwestor zdecyduje się lokować środki na lokatach o takim samym oprocentowaniu, ale na krótszy okres. Comperia.pl wyjaśnia, czym jest procent składany i o ile więcej zarobisz używając tego mechanizmu.

Procent składany w pigułce

Mechanizm procentu składanego polega na tym, że w kolejnych okresach oszczędzania klient zyskuje także odsetki od wcześniej wypracowanych odsetek. Pozwala to na osiągnięcie wyższych zysków z kilku krótkoterminowych lokat niż jednej długoterminowej . Aby lepiej wytłumaczyć to zjawisko, warto posłużyć się konkretnym przykładem.

Załóżmy, że klient posiada 10 tys. zł, których będzie potrzebował na remont mieszkania za dwa lata. Zamiast trzymać środki w domu, lepiej ulokować je na oprocentowanej lokacie bankowej, która jest bezpiecznym sposobem oszczędzania pieniędzy.

O bezpieczeństwie lokat bankowych możesz przeczytać tutaj.

Naturalnym wyborem będzie najwyżej oprocentowana dwuletnia lokata bankowa. Po szybkim sprawdzeniu na stronach Comperia.pl okazuje się, że aktualnie najlepszą lokatę oferuje FM Bank. Jest to FM Lokata w PLN, czyli depozyt przynoszący 6,5 proc. w skali roku, a kapitalizacja odsetek następuje na koniec trwania lokaty.

W tym przypadku klient z ulokowanych 10 tys. zł po dwóch latach otrzyma 1053 zł (po uwzględnieniu podatku).

Jak zyskać więcej?

Aby wykorzystać mechanizm procentu składanego wystarczy ulokować środki np.: na półrocznej lokacie lub polisolokacie o takim samym oprocentowaniu. Obecnie lokatę na 6,5 proc. można założyć w Kredyt Banku (Lokata z Premią). Natomiast polisolokata przynosząca zysk porównywalny z lokatą na 6,5 proc. to Polisa Lokacyjna NORD fortjene w banku DnB Nord. Po pół roku należy przenieść oszczędności do banku, który aktualnie zaoferuje około 6,5 proc. (w kolejnych okresach można uzyskać nieco wyższe lub niższe oprocentowanie).

Po pół roku klient osiągnie zysk (po uwzględnieniu podatku)- 263 zł

Istota mechanizmu procentu składanego polega na tym, że na kolejne pół roku klient może odłożyć do banku nie 10 tys. zł, ale 10 263 zł. W związku z tym może liczyć na wyższe odsetki.
Po kolejnym półroczu i ulokowaniu 10 263 zł na lokatę o takim samym oprocentowaniu klient osiągnie zysk 270 zł. Na kolejne pół roku może więc otworzyć lokatę na 10 533 zł.

Po 3 półroczu zysk będzie wynosił już 277 zł. A po czwartym półroczu 285 zł. W ten sposób po dwóch latach klient zyska 1095 zł, a więc o 42 zł więcej niż zakładając dwuletnią lokatę o takim samym oprocentowaniu.

Te 42 złote to właśnie efekt mechanizmu procentu składanego. Warto z niego korzystać w codziennym zarządzaniu finansami. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.04.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe