07.01.2010, 08:34

Pracodawca nie daje podwyżki? Daj ją sobie sam!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Czasami nie chodzi o to, ile zarabiasz, a bardziej o to, ile wydajesz. Jest kilka bardzo prostych sposobów na to, aby bez podwyżki pensji mieć co miesiąc więcej pieniędzy w portfelu. Przeczytaj, jak dać sobie samemu podwyżkę, czyli o prostych trikach na oszczędzanie.
W codziennej walce z obowiązkami, czasem i stresem trudno odnaleźć chwilę aby zastanowić się nad tak przyziemną sprawą jaką są pieniądze. Gdzie się rozchodzą i dlaczego tak szybko? Jak ogarnąć ten budżetowy bałagan? Listę pięciu najczęstszych przyczyn rozchodzenie się ciężko zarobionych polskich złotych znajdziesz poniżej.
 
Po pierwsze umowy abonenckie
 Telefon, internet, telewizja, wywóz śmieci, sprzątanie, co jeszcze? Każdy z nas w większej lub mniejszej skali korzysta z tego typu usług. Umowy są podpisywane na długie, często liczone w latach okresy. W efekcie co miesiąc w skrzynce pocztowej pojawia się rachunek. Pytanie, banalne, czy nie za wysoki? Rynek idzie błyskawicznie do przodu. Cenniki usług ciągle się zmieniają, szczęśliwie najczęściej w dół. Konkurencja jest otwarta, więc usługodawcy zależy na utrzymaniu Ciebie w swoim portfolio. Jeżeli koniec umowy na daną usługę jest bliski, poszukaj tańszego zastępcy obecnego providera. Jeżeli musisz z nim pozostać jeszcze przez dłuższy czas, negocjuj stawki. To nic nie kosztuje, a może przysporzyć wiele oszczędności.
 
Po drugie usługi bankowe
 Bankowość jest wszechobecna. Według najnowszych danych już ponad 70% Polaków ma konto w banku. A na tym przecież się nie kończy. Kredyty, karty kredytowe, ubezpieczenia. Kosztują Cię co miesiąc co najmniej kilkadziesiąt, często kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Twój stosunek z bankiem jednak nie jest nierozerwalny. Co więcej, nie wszystko za co płacisz jest Ci faktycznie potrzebne. Przykład? Comiesięczny SMS z przypomnieniem o płatności raty za 2 PLN/mies.? Rachunek do obsługi kredytu hipotecznego za 11 PLN/mies.? Ubezpieczenie na wypadek utraty nieużywanej karty płatniczej za 5 PLN/mies.? Zastanów się z czego możesz zrezygnować i czy nie warto poszukać tańszego banku?
 
Przyzwyczajenia zakupowe
 Mleko, pieczywo, masło, mydło, proszek do prania, odzież, czyli artykuły codziennego użytku. Kupuje je każdy, bo musi. Wiele produktów musi być z różnych względów dobrana starannie, jednak sporo ma charakter wystandaryzowany. Choćby ulubiona przez Ciebie woda mineralna, kaszka dla dziecka, czy skarpetki w rozmiarze 36 nie muszą być kupowane w osiedlowym sklepie. Tutaj jest dużo drożej niż hipermarkecie bądź na internetowej witrynie. Szukanie tańszych ofert w sieci może przyniesie przynajmniej kilkadziesiąt, a czasem kilkaset złotych oszczędności w miesiącu.
 
Drobne przyjemności
Wchodzimy na grząski grunt. Żyjemy przecież między innymi po to, by korzystać z drobnych przyjemności. Oszczędzanie na nich byłoby nie lada wyzwaniem. Nie namawiamy do tego. Sugerujemy jednak, że warto przyjrzeć się wydatkom i ocenić, które tak naprawdę były warte swojej ceny. Nie powtarzaj tego samego błędu dwa razy. Nie ulegaj pokusom, które nie cieszą.
 
Nabijanie butelkowe
 Dookoła siebie znajdziesz prawdzie multum różnej maści wyłudzaczy. W internecie, na ulicy, w hipermarkecie, w kinie, na rynku. Wszędzie jest ktoś, kto chce na Tobie zarobić. Namawiają, sprzedają, wciskają i odchodzą. Nie kupuj tego, co jest Ci niepotrzebne. Zastanów się kilka razy przed każdą transakcją, nie podejmuj pochopnych decyzji. Zadziała.
 
Jak oszczędzać? Masz pomysły? Podziel się nimi na naszym forum!
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.01.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Co zrobić gdy pracodawca nie chce dać umowy 18.7.2014 14:29 przez:
wiktor111
Szkodliwe warunki pracy a wcześniejsza emerytura 28.8.2014 17:57 przez:
Ruda Maruda
Ubezpieczenie indywidualne od różnych zdarzeń losowych 25.5.2014 18:29 przez:
maruda

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Umowa zlecenie czy własna działalność 27.5.2015 10:45 przez:
Kaja Metrowska
stawka za nadgodziny 8.5.2015 11:04 przez:
Renata Grochowska, Ekspert Comperia.pl

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Jaki operator komórkowy w firmie? 24.9.2014 13:50 przez:
MariuszL

forum gsm