15.03.2012, 11:32

Pożyczka hipoteczna - co to jest?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Pożyczka hipoteczna to produkt bankowy w swej specyfice bardzo podobny do kredytu hipotecznego. Najważniejszą różnicą jest fakt, że kredytem mieszkaniowym można sfinansować jedynie zakup mieszkania, budowę domu czy nabycie działki, natomiast pożyczkę hipoteczną wykorzystać można na dowolny cel.

Możliwości spożytkowania pożyczki hipotecznej jest mnóstwo, choćby zakup drogiego samochodu czy jachtu, wizja obiecującej inwestycji, zdobycie środków dla swojej firmy, na operację lub na podróż życia. Biorąc zaś pod uwagę, że oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest niższe niż kredytu gotówkowego, samochodowego, karty kredytowej czy debetu w koncie osobistym, stanowi ona stosunkowo tani sposób na zdobycie większej sumy, nawet kilkuset tysięcy złotych.

Skąd takie atrakcyjne warunki? Po prostu, podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, bank jest zabezpieczony wpisem hipotecznym na jego rzecz w księdze wieczystej nieruchomości i rezygnuje z wysokiej „marży za ryzyko”. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest zatem porównywalne (choć nieznacznie wyższe) do oprocentowania kredytów hipotecznych.

Aby ubiegać się o pożyczkę hipoteczną, należy przede wszystkim spełnić jeden podstawowy warunek - dysponować nieobciążoną hipotecznie nieruchomością. Jeśli więc w księgach wieczystych nieruchomości widnieje już hipoteka na rzecz jakiegoś banku w związku ze spłacanym kredytem hipotecznym, pożyczkę hipoteczną może być skłonna udzielić jedynie ta sama instytucja.

Pożyczki hipoteczne można zaciągać zazwyczaj na 20-30 lat w zależności od banku (a więc nieco krócej niż kredyty mieszkaniowe, które można spłacać nawet 40-50 lat). Nie otrzyma się całej kwoty odpowiadającej wartości nieruchomości (jak często bywa w przypadku kredytów hipotecznych), a jedynie 50 do 80 proc.

Oczywistą niedogodnością pożyczki hipotecznej w porównaniu choćby z kredytem gotówkowym jest spory koszt, jaki w związku z zaciągnięciem tegoż zobowiązania trzeba ponieść. Obok prowizji jest to m.in. wycena nieruchomości, ustanowienie hipoteki przez bank, wpis hipoteki czy ubezpieczenie pomostowe (do czasu dostarczenia prawomocnego odpisu księgi wieczystej z wpisaną na rzecz banku hipoteką). Minusem jest też to, że pożyczki hipotecznej nie dostanie się z dnia na dzień, czy nawet z tygodnia na tydzień - wszystko za sprawą sporej ilości formalności i czasochłonnej analizy kredytowej.

Zestawienie dostępnych pożyczek hipotecznych można zobaczyć tutaj. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (15.03.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
kredyt a pożyczka hipoteczna - na czym polega? 4.3.2016 9:55 przez:
betka
Pożyczka hipoteczna na 50 tys. złotych. W jakim banku 15.5.2015 13:13 przez:
Jarec
czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont? 10.12.2015 11:41 przez:
krystian
Kredyt pod zastaw ziemi 30.8.2014 18:12 przez:
baskamy
Kredyt na mieszkanie 12.8.2014 18:26 przez:
sylwiszon
Kiedy dostane kredyt 29.6.2014 18:46 przez:
Gigant

forum o kredytach