29.08.2012, 13:57

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny - czym się różnią?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 7 głosów)

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - choć oba terminy brzmią podobnie i oba oznaczają zobowiązania, jakie można zaciągnąć w banku, to jednak to absolutnie nie jest to samo. Jaka jest specyfika każdego z tych produktów, czym się różnią od siebie?

Podstawową różnicą między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną jest przeznaczenie pożyczonych przez bank środków. Kredyt hipoteczny zaciąga się, gdy chce się kupić nieruchomość. Z kolei po pożyczkę hipoteczną sięga się wówczas, gdy taką nieruchomość się już posiada, ale chce się niejako uwolnić pewną jej wartość. W ten sposób zdobywa się środki pieniężne, które można przeznaczyć na dowolny cel - wyjazd, inwestycję, studia, leczenie, zakup czegoś itd.

Oba zobowiązania są zabezpieczone wpisem hipotecznym na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości. O ile jednak kredyt hipoteczny zaciąga się, aby właśnie tę nieruchomość kupić, to o pożyczkę hipoteczną ubiega się w odwrotnej sytuacji, tzn. wówczas, gdy już jakąś nieruchomość nieobciążoną hipotecznie się posiada, i może ona stanowić zabezpieczenie kredytu.

Ktoś zapyta: „Ale po co zaciągać pożyczkę hipoteczną i ustanawiać na własnym domu hipotekę, skoro można środki zdobyć dzięki zwykłemu kredytowi gotówkowemu?”. Odpowiedzią są koszty. O ile oprocentowanie rzeczywiste kredytów gotówkowych sięga często ponad 20 czy 25 proc., to pożyczek hipotecznych przynajmniej dwukrotnie mniej. Wszystko właśnie z tego powodu, że bank, mając zabezpieczenie hipoteczne pożyczki, pobiera dużo mniej odsetek.

Z drugiej strony, procedura zaciągania pożyczki hipotecznej jest dużo dłuższa niż w przypadku kredytu gotówkowego i wiąże się z dużo wyższymi kosztami początkowymi. Stąd nie ma nawet co myśleć o pożyczce hipotecznej na 5 czy 10 tys. zł. Sensu nabiera ona dopiero przy kilkudziesięciotysięcznych kwotach.

Procedury i formalności to z kolei właśnie to, co łączy pożyczkę hipoteczną z kredytem hipotecznym. Ocena zdolności kredytowej jest bardzo wnikliwa, proces gromadzenia szczegółowych dokumentów finansowych i dotyczących nieruchomości żmudny. Droga po kredyt hipoteczny i pożyczkę hipoteczną trwa kilka tygodni. Ponadto łączy się z wieloma kosztami, które łącznie mogą wynieść kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Obok prowizji za udzielenie zobowiązania to m.in. koszt wyceny nieruchomości czy ustanowienia hipoteki na rzecz banku.

Podobna jest także struktura oprocentowania kredytów i pożyczek hipotecznych - składa się ze zmiennej stopy rynkowej WIBOR i niezmiennej przez cały okres spłaty marży. Marże kredytów hipotecznych są nieco niższe od marż pożyczek hipotecznych, również nieco rzadziej niż w przypadku pożyczek pobierają prowizję za udzielenie zobowiązania. Niemniej pożyczka hipoteczna pod względem kosztów pozostaje najlepszym sposobem na zdobycie kilkudziesięciu tysięcy złotych na sfinansowanie dowolnego celu.

Pewną różnicą między kredytem a pożyczką hipoteczną jest także kwota, którą można pożyczyć, oraz czas, na jaki spłatę zobowiązania można rozłożyć. O ile w ramach kredytów hipotecznych niektóre banki pożyczają nawet całość wartości nieruchomości, nawet na 40 czy więcej lat, o tyle zaciągając pożyczkę hipoteczną zazwyczaj można liczyć na otrzymanie tylko 60-70 proc. wartości zabezpieczenia, na 15-30 lat. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.08.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
kredyt a pożyczka hipoteczna - na czym polega? 4.3.2016 9:55 przez:
betka
Pożyczka hipoteczna na 50 tys. złotych. W jakim banku 15.5.2015 13:13 przez:
Jarec
czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont? 10.12.2015 11:41 przez:
krystian
Kredyt pod zastaw ziemi 30.8.2014 18:12 przez:
baskamy
Kredyt na mieszkanie 12.8.2014 18:26 przez:
sylwiszon
Kiedy dostane kredyt 29.6.2014 18:46 przez:
Gigant

forum o kredytach

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty