Popularny plastik, czyli elektroniczne pieniądze. Warto ich używać?

2010-02-01 08:58:51

Czy warto posiadać kartę płatniczą? Pozostać przy karcie debetowej wydawanej do rachunku, czy może wybrać kartę kredytową? Comperia.pl. odpowiada na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji. Zobacz, jaka karta płatnicza będzie dla Ciebie optymalna i czy w ogóle warto korzystać z elektronicznych pieniędzy!

Karty płatnicze to produkty bankowe wybierane przez coraz szersze grono klientów. Oprócz wydawanych do każdego rachunku przeważnie bezpłatnych kart debetowych, banki coraz intensywniej promują także popularne na zachodzie Europy karty kredytowe. Czy aby jednak warto posiadać kartę kredytową? Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami plastyków?

 

 
Karta debetowa a karta kredytowa
 
Karty debetowe pozwalają klientom na swobodny dostęp do środków zgromadzonych na rachunku. Ponadto, jeżeli bank przyznał nam kredyt w koncie, czyli tzw. debet, możemy za pomocą karty debetowej wypłacić nawet więcej niż posiadamy aktualnie na rachunku. Wysokość limitu zależy od indywidualnej decyzji banku opartej na naszych miesięcznych wpływach na konto oraz posiadanych w banku oszczędnościach.
 
Karta kredytowa wiąże się natomiast z otwarciem niejako oddzielnego rachunku. Pozwala na zadłużenie się niezależnie od posiadanego konta osobistego. Ponadto, w przeciwieństwie do debetu na koncie pozwala posiadaczowi na tymczasowe bezpłatne korzystanie z kredytu. Oprocentowanie naliczane jest dopiero po upływie tzw. okresu bezodsetkowego. Zarządzać obciążeniem na karcie możemy jednak za pośrednictwem posiadanego konta osobistego.
 
Kto może uzyskać kartę płatniczą
 
W przypadku zwykłych kart płatniczych dołączanych do konta ich dostępność nie zależy od uzyskiwanego dochodu. Nawet osoby niepełnoletnie, które ukończyły jednak 13 lat, mają możliwość otwarcia konta osobistego, co w rezultacie gwarantuje im kartę płatniczą. W przypadku kart kredytowych podstawowym kryterium przyznania jest natomiast miesięczny dochód do dyspozycji netto. Popularne plastyki to przecież nic innego jak specyficzny rodzaj kredytu – odpowiednia zdolność kredytowa jest zatem niezbędna. Niemniej jednak, dla wybranych grup klientów istnieje odstępstwo od tej reguły. Posiadanie statusu studenta uczelni wyższej pozwala na uzyskanie karty kredytowej bez konieczności udokumentowania dochodu.
 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej.
 
Oprocentowanie jest najważniejszą składową kosztu związanego z użytkowaniem karty kredytowej. Istnieje jednak możliwość całkowitego uniknięcia jego płacenia. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy korzystać z danego plastyku. Jeżeli zadłużamy się regularnie, nawet na znaczne sumy, ale spłat swoich zobowiązań dokonujemy terminowo, to nie powinniśmy się obawiać oprocentowania nawet na poziomie 18 – 20 proc. Okres bezodsetkowy może się wahać w zależności od rodzaju karty oraz banku, w którym ją posiadamy. Nie mniej jednak najkrótszy termin, w którym nie będziemy zmuszeni zapłacić za zaciągnięte zobowiązanie wynosi co najmniej 51 dni.
 
Opłata za wydanie karty
 
Parametr ten, pomimo, iż pobierany raz do roku, stanowi znaczne obciążenie dla posiadacza karty kredytowej. Oczywiście, wysokość opłaty waha się w zależności od koloru karty oraz dostępnego na niej limitu. W przypadku najbardziej luksusowych kart platynowych może wynieść nawet powyżej 500 złotych.
 
Należy pamiętać, iż istnieje jednak możliwość zwrotu przez banku pobranej opłaty za wydanie, czy użytkowanie karty kredytowej. Najczęściej uzależnione jest ono od posiadania na rachunku odpowiedniego salda zadłużenia w danym roku, bądź dokonania kartą odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych w terminie np. 3 miesięcy od jej wydania.
 
Karta kredytowa – standard czy prestiż?
 

Karty kredytowe nie są już produktami luksusowymi na polskim rynku. Uzyskać popularny plastyk można już od 700 zł dochodu netto miesięcznie. Prestiż związany z danym typem karty kredytowej zależy natomiast od jej koloru. Zwykłe oraz srebrne karty kredytowe dostępne są praktycznie dla każdego. W przypadku kart złotych lub platynowych, których limity wynoszą nawet do kilkuset tysięcy złotych, ich uzyskanie wiąże się natomiast z dużo wyższymi wymaganiami.

Znasz najlepsze karty kredytowe lub płatnicze? Podziel się swoją opinią na naszym forum o kartach kredytowych!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam