09.07.2012, 14:44

Podwójny zysk, czy strata? Lokaty z haczykiem pod lupą

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 6 głosów)

Wbrew zapowiedziom, banki nie prześcigają się w walce o oszczędności Polaków. Zmiany w oprocentowaniu lokat są raczej kosmetyczne. Co prawda w czołówce najlepszych lokat na 3 miesiące znajdziemy depozyty, które oferują zyski brutto 7 proc. i więcej, ale w każdym przypadku jest jakieś „ale”. Comperia.pl prezentuje najciekawsze lokaty z „haczykiem”

Najczęściej banki premiują wysoko oprocentowanymi depozytami nowych klientów. I tak Pierwsza Lokata w Meritum Banku kusi wysokimi zyskami (oprocentowanie 8,5 proc.), jednak dostępna jest jedynie osób, które zdecydują się na konto osobiste w tej instytucji. Podobnie jest z lokatą Fantastyczna Siódemka (7 proc. w skali roku) w neoBanku, choć w tym przypadku możliwe jest także założenie jedynie rachunku technicznego.

Inny haczyk zastosowały banki DnB NORD, BGŻ i Toyota Bank Polska.

Jedna Podwójna NORDeLOKATA

Jedna Podwójna NORDeLOKATA to połączenie 3- miesięcznej lokaty oprocentowanej na poziomie 7 proc. z 12- miesięczną lokatą o oprocentowaniu 5 proc. Wpłacone środki są równo dzielone pomiędzy obie lokaty. W przypadku braku możliwości podziału wpłaconych środków na dwie równe części, nadwyżka z podziału w postaci 1 grosza zostanie dopisana do lokaty 12 miesięcznej.

Każdą z lokat składowych można zerwać niezależnie, co skutkuje utratą naliczonych na zrywanej lokacie odsetek za bieżący okres umowny. Dodatkowo zerwanie lokaty 12 miesięcznej w trakcie trwania lokaty 3 miesięcznej skutkuje obniżeniem oprocentowania na krótszej lokacie do poziomu, jaki oferuje w tym dniu standardowa NORDeLOKATA 3 miesięczna.

Odsetki dopisywane do salda na koniec okresu trwania lokaty. Minimalna wpłata na lokatę to 5 tys. zł, maksymalna łączna kwota lokat to 200 tys. zł.

Lokata Idealne Połączenie

Podobne rozwiązanie proponuje bank BGŻ w lokacie Idealne Połączenie. Warunkiem skorzystania z 4- miesięcznej lokaty oprocentowanej na poziomie 6 proc. w skali roku jest jednoczesne założenie lokaty 8- miesięcznej oprocentowanej 4 proc. w skali roku.

Klienci otwierając lokatę Idealne Połączenie deponują 50 proc. środków na lokacie 8-miesięcznej i 50 proc. środków na lokacie 4-miesięcznej. Po tym czasie środki z lokat będą przekazywane na konto oszczędnościowe Eskalacja. Od naliczonych odsetek jest pobierany podatek od zysków kapitałowych.

Podjęcie całości lub części kwoty którejkolwiek z lokat Idealne Połączenie oznacza utratę wypracowanych odsetek, z tym, że podjęcie całości lub części kwoty lokaty 8-miesięcznej przed upływem 4 miesięcy od dnia jej otwarcia powoduje obniżenie oprocentowania środków na lokacie 4-miesięcznej do 3 proc. w skali roku w całym okresie lokacyjnym.

Klient może otworzyć dowolną liczbę lokat Idealne Połączenie. Minimalna wpłata na lokatę 2 tys. zł, maksymalna łączna kwota lokat to 100 tys. zł. Oferta ważna jest do 31 sierpnia 2012.

Promocja „10 proc. więcej odsetek”

Promocja10 proc. więcej odsetek” w Toyota Banku polega na przyznaniu premii w wysokości 10 proc. od wartości odsetek brutto naliczonych z posiadanych lokat Plan Depozytowy. Warunkiem jest posiadanie w tym samym czasie dwóch lokat: Plan Depozytowy i e-Gol.

Oznacza to, że 13 dniowa lokata Plan Depozytowy oprocentowana jest na poziomie 6,66 proc. Z kolei oprocentowanie 12- miesięcznej lokaty e-GOL jest zmienne, wyliczane wg wzoru inflacja r/r*0,81+0,10 proc. Minimalna wartość oprocentowania lokaty to 3 proc.

W przypadku zerwania lokaty 13 dniowej bank nie wypłaca odsetek, a przy zakończeniu przed czasem lokaty e-Gol klient otrzymuje 0,1 proc. należnych odsetek, a premia będzie wyliczona od tej właśnie wartości. Premie zostaną wypłacone na konto po zakończeniu promocji, czyli po 23 września. Minimalna wpłata na lokatę e-Gol to 7 tys. zł, można mieć 10 takich lokat.

Lokaty promocyjne kuszą wysokim oprocentowaniem, ale przed podjęciem decyzji warto dokładnie obliczyć, ile zarobimy na inwestycji i ile pieniędzy faktycznie wpłynie na nasze konto. Ponieważ musimy jednocześnie lokować środki na dwóch depozytach, jednym niżej oprocentowanym, realny zysk jest mniejszy. Może się więc okazać, że standardowa lokata, na którą wpłacimy wszystkie oszczędności, będzie korzystniejsza niż „lokata z haczykiem”. Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (09.07.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe