31.12.2012, 09:45

Podatek w produktach finansowych cz.1

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Korzyści z oszczędzania znacząco są pomniejszane przez konieczność zapłacenia podatku od wypracowanych zysków. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, które produkty finansowe obciążone są tym świadczeniem.

Od 1 kwietnia br. weszła w życie nowelizacja Ordynacji Podatkowej, która spowodowała likwidację tzw. lokat antybelkowych. Przepisy, które zaczęły tego dnia obowiązywać, wprowadziły zmiany w sposobie ustalania podstawy opodatkowania oraz metody obliczania samego podatku. Operacja taka doprowadziła do sytuacji, w której ominięcie płacenia podatku od wypracowanych zysków stało się praktycznie niewykonalne. Comperia.pl sprawdziła, od których produktów bankowych automatycznie zostanie naliczony podatek i w jaki sposób zostaje on wyliczony.

Lokata bankowa i konto oszczędnościowe

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych i ulubionych przez Polaków produktów służących do pomnażania oszczędności. Klient na pewien określony w umowie okres wpłaca do banku odpowiednią kwotę, po czym po jego upłynięciu otrzymuje ją z powrotem wraz z odsetkami. Niestety, od tych ostatnich bank automatycznie naliczy i odprowadzi podatek.

Konto oszczędnościowe sprawdza się doskonale jako narzędzie służące do gromadzenia nadwyżek finansowych. Można na nim odkładać nawet najmniejsze kwoty, co w znaczący sposób zwiększa dostępność tego instrumentu dla szerokiego grona klientów. Niestety, podobnie jak przy lokacie, od wypracowanych odsetek naliczany jest podatek. Z tymże, że w przypadku konta oszczędnościowego jest on naliczany zgodnie z częstotliwością kapitalizacji odsetek, najczęściej raz w miesiącu.

Fundusze, obligacje

Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych to kolejny instrument, z którego osiągnięte zyski niosą ze sobą konieczność odprowadzenia podatku do budżetu państwa. Jest ona jednak naliczana nie od wypracowanych odsetek, a od dochodu wynikającego z różnicy między nabyciem, a umorzeniem jednostek. Ważne, że obciążenie to jest automatycznie naliczane i odprowadzane przez Towarzystwo.

Podobnie jak w przypadku jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, także zysk ze sprzedaży akcji lub obligacji jest obciążony odpowiednim podatkiem. Jeśli cena sprzedaży tych aktywów była wyższa niż cena ich nabycia - wtedy od tej różnicy naliczane jest świadczenie.

Uwaga, w przypadku akcji i obligacji klient sam dokonuje rozliczenia podatku wypełniając odpowiedni formularz (PIT 38) w swoim urzędzie skarbowym. Konieczne jest złożenie formularza nawet w przypadku poniesienia straty.

Warto wspomnieć, że wypłacane przez spółkę dywidendy, czy też odsetki z obligacji także podlegają obowiązkowi podatkowemu. Jednak w tym przypadku jest ono potrącane automatycznie przez podmiot wypłacający dane świadczenie. Oznacza to, że na rachunek klienta wpływa już kwota netto, czyli taka którą może on swobodnie dysponować.

Podatek od zysków kapitałowych stał się nieodłącznym elementem całego systemu finansowego. Jest on naliczany od zdecydowanej większości produktów oferowanych osobom pragnącym pomnażać swoje oszczędności. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, ale operacja ta  wpływa na wyniki poczynionych inwestycji, znacząco je pomniejszając. Na szczęście na rynku można znaleźć instrumenty, dzięki którym można uniknąć tego obciążenia, o czym będzie mowa w kolejnym artykule. Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.12.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Co zrobić aby płacić niższy podatek w firmie ? 9.6.2014 10:31 przez:
Patrycja
Otwarcie lombardu 6.5.2015 12:25 przez:
Zofia

forum finansowe dla firm

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe