11.09.2009, 14:10

Podatek Belki - dowiedz się jak go uniknąć!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Rynek lokat bankowych zrewolucjonizowały w ostatnich tygodniach depozyty z kapitalizacją dzienną, w których odsetki naliczane są codziennie, a podatek Belki zaokrąglany jest do zera. Czy nowe lokaty są jedyną możliwością uniknięcia podatku od zysków kapitałowych? Comperia przedstawia zestawienie sześciu podstawowych sposobów na niezapłacenie podatku Belki.

Analizując poniższe zestawienie, należy pamiętać, że każdy ze sposobów uniknięcia podatku oparty jest o instrumenty finansowe oraz aktywa o różnej, nieporównywalnej klasie ryzyka inwestycyjnego. Poszczególne instrumenty i aktywa charakteryzują się zupełnie inną płynnością i ulokowanie w nie swoich oszczędności wymaga przyjęcia innego horyzontu inwestycyjnego. Pamiętajmy też, że uzupełnienie portfela inwestycyjnego o niektóre z poniższych produktów czy aktywów wymaga nie tylko odpowiedniego stosunku do ryzyka, ale również dużego doświadczenia. Jedyną wspólną cechą poniższych produktów i aktywów, jest możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych, oczywiście pod warunkiem skorzystania z nich we właściwy sposób.

1) Lokaty z kapitalizacją dzienną
Kapitalizacja dzienna polega na codziennym dopisywaniu odsetek do ulokowanej na lokacie kwoty. Odsetki naliczane w cyklu dziennym są stosunkowo niewielkie. W przypadku lokaty wysokości 10 tys. zł, o średnim oprocentowaniu na poziomie 6 proc., kwota odsetek, jaką możemy sobie dopisać na koniec dnia wynosi niewiele ponad 1 zł. Fakt ten został skrzętnie wykorzystany przez niektóre banki. Zapisy ordynacji podatkowej, nakazują bowiem zaokrąglenie należnego podatku do zera, jeśli jego kwota nie przekracza 50 gr.
Lokaty z kapitalizacją dzienną w swojej ofercie posiadają m.in. Getin Bank, Eurobank, Alior oraz Toyota Bank.

2) Konta oszczędnościowe
Nawet, jeśli nie mamy możliwości założenia lokaty z kapitalizacją dzienną, możemy wykorzystać standardowe konto oszczędnościowe, na którym należne odsetki dopisywane są tradycyjnie na koniec miesiąca. Rozwiązanie to przeznaczone jest jednak dla osób dysponujących niższymi kwotami. Maksymalna kwota, jaką możemy ulokować na koncie oszczędnościowym, by nie zapłacić podatku Belki, to zaledwie kilkaset złotych. Kwotę tę można jednak zwiększyć zakładając kilka kont oszczędnościowych.
Np. zakładając 4 konta oszczędnościowe w eMax plus w mBanku (oproc. w skali roku 4,1 proc.), na każde z nich możemy wpłacić 760 zł. Na każdym z kont na koniec miesiąca, należny podatek wyniesie 49 gr. i zostanie zaokrąglony do zera. Pozostawiony w naszej kieszeni podatek spowoduje, że efektywne oprocentowanie rachunku w mBanku wzrośnie do ok. 5,5 proc.

3) Produkty strukturyzowane
Coraz bardziej popularnym produktem finansowym, umożliwiającym uniknięcie podatku Belki, są także produkty strukturyzowane, zwane często lokatami strukturyzowanymi. Warunkiem uniknięcia podatku jest jednak forma prawna produktu. Zwolnienie z podatku uzyskać można tylko w przypadku produktów strukturyzowanych sprzedawanych w formie ubezpieczenia na życie. Świadczenia uzyskiwane z polis na życie, zwolnione są w Polsce z podatku od zysków kapitałowych.

4) Indywidualne Konta Emerytalne
Zyski wypracowane na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE), korzystają z ustawowego zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych. Ustawa nakłada jednak na oszczędzających w IKE wiele ograniczeń. Przede wszystkim z wypłatą zgromadzonych w IKE oszczędności musimy wstrzymać się do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Poza tym maksymalna kwota jaką można w ciągu roku wpłacić na IKE jest ograniczona - w 2009 roku maksymalna kwota wynosi 9 579 zł. Niestety w przypadku IKE musimy się zadowolić tylko do jednym kontem. Naruszenie tego ograniczenia podlega karze skarbowej wysokości 75 proc. wypracowanych na IKE zysków.

5) Metale szlachetne
Zakup metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro czy platyna, traktowany jest zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym, jak zakup rzeczy ruchomej. Inwestując swoje oszczędności w metale szlachetne, mamy więc możliwość uniknięcia opodatkowania. Z realizacją zysków warto się jednak wstrzymać przynajmniej 6 miesięcy. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż np. zakupionego przez nas złota, przed upływem pół roku, zmuszeni będziemy wykazać nasz zarobek w rocznym zeznaniu podatkowym i zapłacić podatek dochodowy.

6) Nieruchomości
Jeśli nie chcemy dzielić się naszymi zyskami z urzędem skarbowym, a pieniądze jesteśmy w stanie zamrozić na dłużej, powinniśmy zastanowić się nad inwestycją w nieruchomości. Lokując swoje oszczędności w ziemię lub nieruchomości mieszkaniowe, po upływie 5 lat od momentu zakupu zwolnieni będziemy z obowiązku odprowadzania jakiegokolwiek podatku. Jeśli nieruchomość sprzedamy z zyskiem przed upływem 5 lat od momentu jej zakupu, w celu uniknięcia podatku od sprzedaży nieruchomości, całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży będziemy zmuszeni przeznaczyć na cele mieszkaniowe, czyli np. na zakup kolejnej nieruchomości.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.09.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Podatek od pożyczek społecznościowych? 14.9.2014 8:30 przez:
MariuszL

forum o kredytach

Forum o lokatach
Przedłuża lokatę w Getin Banku 14.8.2015 14:11 przez:
estimo
Kiedy opłaca się zakładać konto oszczędnościowe? 24.4.2015 13:46 przez:
NannaA
Jak wyliczyć zysk z lokaty? 22.12.2014 10:27 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl
TAX FREE IV? 27.8.2014 11:14 przez:
joasiamyk

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Polisa posagowa. 15.2.2016 11:20 przez:
Gosia Mendel

forum o ubezpieczeniach