31.01.2013, 09:49

Po co zakładać konto osobiste?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.3     / 10 (oddano 3 głosów)

Teoretycznie posiadanie konta osobistego nie jest obowiązkowe, ale powoli staje się koniecznością w codziennym życiu. Pensje nie są już wypłacane do ręki, ale przelewane na rachunek pracownika, coraz częściej w ten sam sposób rodzice przekazują kieszonkowe swoim pociechom. Czy założenie konta bankowego cokolwiek ułatwia? Comperia.pl podpowiada.

Konto bankowe to jeden z podstawowych produktów bankowych. Praktycznie każdy bank ma w ofercie przynajmniej jeden rachunek skierowany do klientów indywidualnych. Po co zakładamy rachunki osobiste? Do czego są przydatne?

Zamiast kolejek na poczcie…

Konto osobiste przede wszystkim przydaje się do zarządzania finansami osobistymi. Można na nie wpłacać pieniądze, można wypłacać z niego środki w oddziale lub w bankomacie. I najważniejsze - można robić przelewy np. opłacić czynsz lub prąd.

Koniec z kolejkami do okienka, teraz rachunki możemy opłacić siedząc wygodnie na kanapie. Większość banków za przelewy internetowe nie pobiera opłat, a te, które to robią i tak stanowią konkurencję dla Poczty Polskiej.

Osoby, które nie są biegłe w obsłudze komputera mogą zlecić wykonanie przelewu w oddziale banku. Za przeprowadzenie takiej transakcji banki pobierają opłaty, różne, w zależności od banku.

Zamiast gotówki…

Standardowo do konta osobistego otrzymujemy kartę płatniczą, która umożliwia wypłacanie pieniędzy z bankomatu lub płacenie za zakupy w sklepie. Dzięki „plastikowi” możemy ograniczyć ciężar portfela i nie nosić w nim gotówki, co zwiększa nie tylko naszą wygodę, ale również bezpieczeństwo.

Część banków ma w ofercie karty płatnicze, które umożliwiają płatności za zakupy w Internecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupno biletu na pociąg czy samolot przestaje być problemem.

Zamiast miliona wizyt w banku…

Rachunku osobistego używamy również do obsługi i kontroli innych produktów bankowych, np. kredytów hipotecznych, pożyczek gotówkowych czy lokat. Obsługa konta osobistego w większość banków odbywa się obecnie za pośrednictwem Internetu.

I dodatkowy bonus…

Obecnie na rachunkach bankowych można… zarabiać. Wiele banków promuje aktywnych klientów i oferuje usługę moneyback, czyli zwrot części wydatków poniesionych kartą płatniczą. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj

Ale…

Ponieważ konta osobiste są symbolicznie oprocentowane nie powinno się na nich oszczędzać pieniędzy. Do tego celu służą konta oszczędnościowe lub lokaty bankowe.

Wybór rachunku bankowego należy przede wszystkim uzależnić od kosztów prowadzenia konta oraz kosztów jego użytkowania. Całkowity koszt przez nas ponoszony zależy od opłat za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów oraz użytkowanie karty. Warto też dowiedzieć się, ile oddziałów ma bank w naszym mieście, ponieważ wpływa to na szybkość kontaktu z przedstawicielem banku w sytuacji wyjątkowej (np. utrata karty)

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.01.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Najlepszy kredyt samochodowy Getin Bank- co sądzicie? 11.4.2016 11:02 przez:
Irek

forum o kredytach

Forum o lokatach
EKOprofit BOŚ Bank - czy warto otworzyć tam konto? 11.3.2016 15:47 przez:
Kadża

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
kalkulator ubezpieczeniowy to fikcja.......... 6.5.2016 9:03 przez:
BOGRAB

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Kupno mieszkania na firmę 12.11.2015 8:18 przez:
kuba

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Telepolis - czy korzystacie? 15.5.2016 18:46 przez:
Ela34
Lepszy tablet czy smartfon? 6.11.2015 8:15 przez:
Arias

forum gsm

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe