30.07.2009

Po co konto osobiste?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, konto osobiste lub potocznie ROR – to bez wątpienia podstawowy produkt bankowy zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Większość konsumentów zaczyna przygodę z bankami właśnie od założenia rachunku.

Teoretycznie posiadanie konta w banku przez osobę fizyczną nie jest obowiązkowe, ale codzienne życie wymusza jego założenie. Pracodawcy odchodzą od wypłaty pensji w gotówce. Pieniądze przelewają na rachunek bankowy, co jest i wygodniejsze i bezpieczniejsze. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i pozostałych firm, posiadanie konta jest obowiązkowe - jest jednym z warunków zarejestrowania działalności.

Konto osobiste służy do przechowywania pieniędzy. Jest też osobistą platformą transakcyjną - na rachunek można wpłacać i wypłacać pieniądze, a także przelewać je na rachunki innych osób, ale to tylko jego podstawowe możliwości. Każdy rachunek osobisty posiada swój unikalny 26-cyfrowy numer. Osoba lub instytucja, która chce wpłacić pieniądze na nasze konto, musi znać ten numer.

Posiadacz rachunku może zlecać operacje w oddziale banku lub samodzielnie za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

Konta osobiste, ponieważ są symbolicznie oprocentowane, nie powinny służyć do oszczędzania. W tym celu nadwyżki finansowe warto wpłacić na lokatę. Konto powinno się wykorzystywać do zarządzania budżetem. Za przeprowadzenie operacji banki pobierają opłaty, które stanowią istotną część przychodów banków. Wysokość opłat zależy od banku, rodzaju operacji i sposobu jej zlecenia (w oddziale, przez internet, telefon). 

Do ROR-ów standardowo wydawana jest karta debetowa. Można nią płacić za zakupy w punktach handlowo-usługowych oraz wypłacać pieniądze z bankomatów. Rzadziej karta debetowa pozwala płacić za zakupy w sklepach internetowych.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2784 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Najlepszy kredyt samochodowy Getin Bank- co sądzicie? 11.4.2016 11:02 przez:
Irek

forum o kredytach

Forum o lokatach
EKOprofit BOŚ Bank - czy warto otworzyć tam konto? 11.3.2016 15:47 przez:
Kadża

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
kalkulator ubezpieczeniowy to fikcja.......... 6.5.2016 9:03 przez:
BOGRAB

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Kupno mieszkania na firmę 12.11.2015 8:18 przez:
kuba

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Telepolis - czy korzystacie? 15.5.2016 18:46 przez:
Ela34
Lepszy tablet czy smartfon? 6.11.2015 8:15 przez:
Arias

forum gsm