16.12.2013, 15:02

Płynność finansowa - łatwo powiedzieć, trudniej zachować

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Płynność finansowa - łatwo powiedzieć, trudniej zachować
Efektywne zarządzanie finansami to sztuka. Osoby obracające gotówką nie dość, że muszą zadbać o jej należyte bezpieczeństwo, pozwolić jej owocnie zarabiać, to jeszcze tak nią zarządzać, aby zawsze była pod ręką. I właśnie ta ostatnia kwestia sprawia najwięcej problemów. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada.

Płynność finansowa pozwala tak zarządzać gotówką, że pieniędzy wystarcza nam od 1 do 1 kolejnego miesiąca. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest zrównoważenie budżetu. By to zrobić, trzeba doprowadzić do sytuacji, w której uzyskiwane przychody będą przynajmniej równe ponoszonym wydatkom. Jeśli uda się osiągnąć taki stan rzeczy, to pozostaje tylko odpowiednie zarządzanie gromadzonym kapitałem.

Do zachowania odpowiedniej płynności finansowej wystarczy wykorzystać zwykłe produkty bankowe. Ważne jest jednak, aby dobrać je w taki sposób, aby umożliwiły swobodny dostęp do pieniędzy.

ROR

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to jeden z najprostszych produktów bankowych. Służy on do dokonywania podstawowych operacji finansowych (wpłaty, wypłaty, przelewy) oraz do gromadzenia oszczędności. W związku z tym, że środki na nim zgromadzone zawsze pozostają do dyspozycji klienta, jest doskonałym narzędziem do zarządzania płynnością. Niestety rozwiązanie to ma jedną wadę - w większości przypadków produkty te są nisko lub w ogóle nieoprocentowane.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to instrument służący głównie do gromadzenia nadwyżek finansowych. Na ogół stanowi on doskonałe uzupełnienie ROR’u, z którego klient dokonuje swoich codziennych transakcji. W przeciwieństwie jednak do niego, konto takie jest oprocentowane, co znacząco poprawia efektywność oszczędzania.

Pieniądze tam zgromadzone pozostają do stałej dyspozycji klienta. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku funkcjonuje zasada, że tylko jeden przelew w miesiącu z rachunku oszczędnościowego jest darmowy. Za każdy kolejny z reguły trzeba, niestety, płacić. Oczywiście, od tej reguły są wyjątki, chociażby konta w BGŻOptima czy ING Banku Śląskim.

Kredyt w koncie

Produktem, który z powodzeniem może być wykorzystany do bieżącego zarządzania płynnością jest limit w rachunku osobistym. Rozwiązanie to działa jak tzw. bufor bezpieczeństwa w przypadku, gdyby klient wykorzystał całą „własną” gotówkę.

Kredyt w koncie jest uruchamiany w chwili, gdy na ROR’ze klienta nie ma już środków. Wtedy dokonanie kolejnej transakcji (wypłata z bankomatu, zapłata w sklepie) automatycznie powoduje powstanie zadłużenia. Spłata i odnowienie takiego kredytu ma miejsce w chwili zasilenia rachunku osobistego. Niestety korzystanie z limitu w koncie wymaga załatwienia pewnych formalności, czyli złożenia wniosku o taki kredyt i jego corocznym odnawianiu. Umowy o takie produkty zazwyczaj są zawierane na okres 12 miesięcy.

Płynność finansowa jest jednym z najważniejszych parametrów nie tylko dla podmiotów gospodarczych, ale także dla zwykłych obywateli. Jej zaburzenie może spowodować bankructwo firmy, a osobę prywatną wpędzić w duże kłopoty finansowe. Dlatego bardzo ważne jest takie zarządzanie swoimi finansami, aby nigdy nie zabrakło nam gotówki.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe