11.01.2013, 13:52

Planuj wydatki i zabezpiecz przyszłość

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Najdroższy kredyt to taki, który trzeba wziąć szybko, kiedy klient jest „pod ścianą”. Wtedy nie zdąży porównać ofert z całego rynku i podjąć rozważnej decyzji. Takich sytuacji można uniknąć planując wydatki w przyszłości. Comperia.pl podpowiada jak tego dokonać.

Jakie wydatki warto uwzględnić?

Największym problemem gospodarstw domowych są nagłe i wysokie wydatki jednorazowe, które wprowadzają chaos w domowym budżecie. Takie wydatki można jednak przewidzieć i systematycznie gromadzić na nie odpowiednie fundusze.

Najpierw jednak warto uświadomić sobie te nagłe wydatki w różnych terminach. Po pierwsze wydatki w najbliższych 12 miesiącach. W tej kategorii można wyróżnić np.: okres wakacyjny dla osób, które planują wypocząć na urlopie poza miejscem zamieszkania. Kolejnym przykładem mogą być święta Bożego Narodzenia, do których zostało niespełna 12 miesięcy. To też okres, w którym przeciętna rodzina wyda kwotę rzędu 1 tys. zł, co może znacznie wykraczać poza możliwości miesięcznego budżetu domowego.

Kolejną kategorią mogą być wydatki na kwotę kilku, kilkunastu tysięcy zł w perspektywie kilku lat. Chodzi o konieczność wymiany samochodu na nowszy, kupno nowej lodówki lub pralki czy po prostu mały remont mieszkania.

Ostatnią kategorią z perspektywą kilkunastu lub kilkudziesięciu lat powinny być dodatkowe środki na emeryturę. Warto mieć na uwadze, że z powodu niekorzystnej struktury demograficznej realna wartość wypłacanych emerytur będzie coraz niższa i warto mieć w tym okresie własne oszczędności.

Oszczędzać, ale jak?

Największą trudnością przy oszczędzaniu jest systematyczność i brak silnej woli. Aby rozwiązać te problemy warto założyć rachunek oszczędnościowy dedykowany powyższym kategoriom.
Następnie wyznaczyć procentową wartość wynagrodzenia, którą można odkładać na tym rachunku, np.: 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

W listopadzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wg GUS wynosiło 3780 zł brutto, czyli ok. 2700 zł „na rękę”. Jeśli odkładać z tego 20 proc. miesięcznie, to wychodzi kwota 540 zł.
Zaraz po wpływie wynagrodzenia na konto bankowe należy przelewać taką kwotę na rachunek oszczędnościowy (można także ustawić zlecenie stałe). Dzięki temu systematyczność zostanie zagwarantowana.

Drugim krokiem jest podzielenie przykładowych 540 zł na poszczególne fundusze. Przykładowo może to być 140 zł na wydatki krótkoterminowe (święta, wakacje), 200 zł na wydatki średnioterminowe (zmiana samochodu, remont), 200 zł na emeryturę.

Dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędzanie na rachunkach oszczędnościowych z najwyższym oprocentowaniem lub najlepszymi lokatami na rynku pozwala na finansowe zabezpieczenie gospodarstwa domowego przed niespodziewanymi wydatkami i zabezpiecza przed potrzebą zaciągania na przykład drogich pożyczek, tzw. chwilówek.

Dzięki powyższemu podziałowi i regularnemu oszczędzaniu z oprocentowaniem 5 proc. netto:

- każdego roku dzięki oszczędzaniu 140 zł miesięcznie będzie można wypłacić 852 zł na wakacje oraz 852 zł na święta

- po 6 latach oszczędzania po 200 zł miesięcznie będzie można wypłacić 16 741 zł na remont mieszkania, wymianę sprzętu AGD czy wymianę samochodu (kupno na przykład używanego auta)

- po 35 latach oszczędzania po 200 zł miesięcznie można zgromadzić 227 821 zł na emeryturę. Taka kwota pozwoli na wypłatę ok. 950 zł miesięcznie z samych odsetek! Oczywiście warto mieć na uwadze, że dzisiejsze 950 zł będzie w przyszłości warte dużo mniej ze względu na inflację. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.01.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe