10.09.2012, 13:46

Płać wygodnie, czyli rachunki pod kontrolą

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Płacenie rachunków nie należy do ulubionych czynności. Nie dość, że operacja taka zabiera cenny czas to, co gorsza, znacząco uszczupla budżet. O ile wydawania pieniędzy na zapłatę rachunków nie da się uniknąć, to czas można rzeczywiście zaoszczędzić. Wystarczy w tym celu skorzystać z rozwiązań finansowych proponowanych przez banki takich, jak zlecenie stałe oraz polecenie zapłaty.

Zlecenie stałe

Zlecenie stałe to tak naprawdę tradycyjny przelew na stałą kwotę wykonywany przez bank w określonych przez klienta odstępach czasu np. raz w miesiącu, czy raz na kwartał. Jest on wykonywany systematycznie do tego samego odbiorcy. W ten sposób można np. regulować opłatę za czynsz, płacić abonament telefoniczny, czy też wypłacać dziecku kieszonkowe. Istotne jest, aby kwota przelewu pozostawała niezmienna w całym okresie funkcjonowania zlecenia stałego.

Klient może ustawić dowolną ilość zleceń stałych, może je modyfikować, a także w dowolnej chwili zrezygnować z takiej usługi.

Największymi zaletami zlecenia stałego są prosta konstrukcja i wygoda. Po jednorazowym ustawieniu parametrów nie trzeba już pamiętać o terminach dokonywania poszczególnych płatności - wystarczy zadbać o odpowiednią ilość gotówki na koncie. W ten sposób klient nie tylko nie zaprząta sobie głowy niepotrzebnymi sprawami, ale także efektywnie oszczędza swój czas.

Polecenia zapłaty

Innym sposobem proponowanym przez banki na opłacanie rachunków jest polecenie zapłaty. Polecenie zapłaty, w odróżnieniu od zlecenia stałego, może regulować rachunki opiewające na różne kwoty. Usługa polega na tym, że bank przelewa z naszego konta pieniądze wskazanej przez nas firmie - może to być operator komórkowy, czy dostawca energii elektrycznej – wtedy, gdy ta prześle do banku informację o wysokości wystawionego rachunku.

Zanim to jednak dojdzie do skutku, musimy wyrazić zgodę na obciążanie naszego rachunku. Jeśli dopełniliśmy tej formalności, to nie musimy się już martwić o terminowe regulowanie naszych rachunków, ponieważ zrobi to za nas nasz bank.

Głównym zadaniem produktów bankowych jest ułatwianie życia klientom. Zlecenie stałe oraz polecenie zapłaty zdają się doskonale spełniać ten warunek. Dzięki tym dwóm rozwiązaniom klient nie tylko może efektywniej zarządzać swoimi finansami, ale także zyskuje więcej wolnego czasu. Jednak banki posiadają w swojej ofercie jeszcze wiele innych interesujących instrumentów. Warto poznać je wszystkie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się one dla nas przydatne. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.09.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe