Pay pass-karta

Pay pass - karta

Pay pass-karta to rodzaj karty płatniczej, który umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych do określonej wartości bez konieczności autoryzacji jej kodem PIN. Kartami zbliżeniowymi mogą być zarówno karty debetowe (do rachunków bankowych), kredytowe jak i przedpłacone czy charge.

Transakcja kartą pay pass

Funkcję zbliżeniową karta posiada dzięki mikroprocesorowi. Transakcji bezstykowej dokonuje się poprzez zbliżenie karty na odległość kilku centymetrów do specjalnego terminala w sklepie czy punkcie usługowym. Płatności nie trzeba autoryzować kodem PIN, jeśli jej wysokość nie przekracza określonej kwoty (zwykle 50 zł).

Bezpieczeństwo karty pay pass

Wiele osób ma spore zastrzeżenia co do bezpieczeństwa kart pay pass, akcentując m.in. ryzyko skopiowania danych z karty za pomocą specjalnych czytników, bądź możliwość stracenia dużej kwoty w przypadku utracenia karty i dokonywania nimi przez złodzieja wielu drobnych płatności bez konieczności autoryzowania transakcji kodem PIN. W praktyce odsetek oszustw nie uległ istotnym zmianom od czasu ekspansji kart zbliżeniowych na polskim rynku. Karty zbliżeniowe posiadają pewne zabezpieczenia, które skutecznie uniemożliwiają kradzieże. Między innymi - dziennie można zwykle dokonać tylko kilku (3-5) transakcji bez potwierdzenia ich kodem PIN. Ewentualny straty klienta nie będą więc gigantyczne.

Zagrożeniem jest natomiast min. fakt, że niektóre karty pay pass pozwalają na transakcje w trybie offline, tzn. bez kontaktu z bankiem. Oznacza to, że dana transakcja zbliżeniową kartą debetową może zostać zaakceptowana nawet, jeśli użytkownik nie ma danej kwoty na koncie. Gdy płatność zostanie zaksięgowana, od niedozwolonego debetu bank może pobrać odsetki karne. Bywa także, że banki nie dają klientom wyboru między kartą standardową i zbliżeniową, oferując jedynie te drugie.

Wiele z kwestii budzących wątpliwości powinno zostać rozwiązanych, jeśli banki zastosują się do rekomendacji w zakresie bezpieczeństwa kart pay pass wydanej w 2013 r. przez Radę ds. Systemu Płatniczego, organ opiniodawczo-doradczy przy Zarządzie Narodowego Banku Polskiego.