Parabanki. Jak nie dać się oszukać?

2013-01-31 13:23:19

Jeszcze nie przestały brzmieć echa afery Amber Gold, a już w mediach gruchnęła wiadomość o kolejnym parabanku, którego klienci mają problemy z wycofaniem ulokowanych tam środków. W związku z tym porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przygotować kilka wskazówek dla osób, które noszą się z zamiarem powierzenia swoich oszczędności instytucji finansowej.

Olsztyńska rozgłośnia radiowa podała niedawno, że blisko tysiąc klientów firmy Remedium ma problemy z odzyskaniem pieniędzy. Mimo, że od dłuższego czasu instytucja ta figuruje na tzw. „Liście ostrzeżeń publicznych” Komisji Nadzoru Finansowego, nadal znajdują się - kuszeni obietnicą wysokich zysków - klienci gotowi powierzyć jej swoje pieniądze.

Jeżeli już zdecydujemy się ulokować nasze środki w inwestycję - o rzekomo ponadprzeciętnej stopie zwrotu - powinniśmy przestrzegać elementarnych zasad zdrowego rozsądku. Nie ekscytować się symulacjami ukazującymi możliwość osiągnięcia wysokich zysków w krótkim czasie, tylko zachować maksymalną trzeźwość umysłu. Poniżej znajduje się kilka przykazań, które każdy inwestor powinien wziąć sobie do serca.

Zadawaj pytania

Przede wszystkim przed powierzeniem pieniędzy jakiejkolwiek instytucji finansowej powinniśmy przygotować sobie zestaw pytań odnoszących się do oferowanego produktu. Nie bójmy się zadawać pytań i oczekujmy wyczerpujących wyjaśnień. Jedną z bardziej istotnych kwestii, której rozwinięcia powinniśmy się domagać, jest sposób wypracowania przyszłych zysków, ich wysokość oraz termin, w którym inwestycja ma zacząć zarabiać.

Czytaj dokumenty

Dokładne przeczytanie umowy przed podpisaniem jest prawem klienta, nie przywilejem. Korzystajmy z niego. Pamiętajmy, że umowy nie musimy czytać i podpisywać od razu. Możemy zabrać egzemplarz do domu i na spokojnie zapoznać się z jej postanowieniami. W razie jakichkolwiek wątpliwości, powinniśmy skonsultować się z prawnikiem. To samo tyczy się regulaminów, warunków świadczenia usług i innych dokumentów, które instytucja daje klientowi do podpisania.

Sprawdź firmę

Do kanonu dobrych praktyk, potencjalnego klienta instytucji finansowych, należą również zabiegi sprawdzające, jak długim czasem funkcjonowania na rynku firma może się wylegitymować oraz czy ma zezwolenie na prowadzenie stosownej działalności. Źródłem takich informacji powinien być regulator publiczny rynku finansowego. W Polsce jest nim Komisja Nadzoru Finansowego. Na jej stronie znaleźć można podmioty, które pozytywnie przeszły proces weryfikacji, zakończony przyznaniem odpowiedniej licencji.

Uwaga na pozory

Nie dajmy się też zwieść profesjonalnej oprawie instytucji. Strona internetowa z „bajerami” i biuro w drogiej części miasta nie gwarantują bezpieczeństwa naszych pieniędzy. Ponadto naleganie na niezwłoczne wpłacenie środków, tłumaczone wyjątkowością sytuacji i niepowtarzalnością okazji również powinno wyostrzyć naszą czujność. Na zakończenie warto też zadać pytanie obsługującemu nas pracownikowi - czy on sam skorzystałby z tak świetnej oferty. Gdy odpowiedź będzie wymijająca powinniśmy uważać.

Nawet gdy trafimy na licencjonowany bank, biuro maklerskie, czy innego rodzaju wiarygodną instytucję, pamiętajmy, że inwestowanie na rynku finansowym zawsze pociąga za sobą ryzyko. Na ogół jest ono tym większe, im bardziej pokaźne zyski przedsięwzięcie może przynieść.

Autor: Jakub Tomaszewski
Comperia.pl

Jakub Tomaszewski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam