04.09.2013, 12:35

Oszczędzasz energię - oszczędzisz na kredycie. Dzięki energooszczędnym kredytom hipotecznym

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 4 głosów)

Oszczędzasz energię - oszczędzisz na kredycie. Dzięki energooszczędnym kredytom hipotecznym
Już kilka banków w Polsce udziela preferencyjnych kredytów na domy i mieszkania energooszczędne. Z czasem grono instytucji w programie będzie się rozszerzało. Program zakłada dopłaty do spłaty kapitału kredytu na energooszczędną inwestycję.

Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank oraz banki spółdzielcze zrzeszone z dwoma ostatnimi bankami - w tych instytucjach już można skorzystać z oferty kredytów na domy i mieszkania energooszczędne. Do tego grona już wkrótce dołączą Getin Noble Bank, Nordea Bank, Deutsche Bank i Bank Zachodni WBK.

Program dopłat do spłaty kapitału kredytu, administrowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego adresatami są osoby fizyczne budujące domy jednorodzinne lub kupujące nieruchomości od deweloperów.

Jak wygląda cały proces ubiegania się o kredyt „energooszczędny” i otrzymania dopłaty w przypadku budowy domu energooszczędnego? Najpierw projekt budowlany musi uzyskać potwierdzenie spełnienia wytycznych programu. Osobami odpowiedzialnymi za ocenę „stopnia” energooszczędności projektowanej nieruchomości są tzw. weryfikatorzy. To doświadczeni audytorzy energetyczni, których wiedza została poświadczona zdanym egzaminem. Za orzeczenie weryfikatora trzeba zapłacić. Cena jego usług jest zależna od zakresu i stopnia skomplikowania prac, niemniej wg rekomendacji Zrzeszenia Audytorów Energetycznych powinno to być 500 zł - 2 tys. zł.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii weryfikatora oraz zawarciu umowy z wykonawcą, należy udać się po kredyt z dotacją do banku współpracującego z programem. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia budowlanego znów należy skorzystać z usług weryfikatora, który sprawdzi zgodność realizacji z projektem. Po kontroli banku NFOŚiGW wypłaca dotację, która przekazywana jest na rachunek kredytowy beneficjenta w formie spłaty części kapitału kredytu. Fundusz może jeszcze, poprzez swojego audytora, osobiście sprawdzić poziom standardów energetycznych. Jak zatem widać, dopłata wypłacana jest dopiero po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek.

W przypadku zakupu domu lub mieszkania, umowę kredytową z bankiem podpisuje się po zawarciu umowy deweloperskiej lub przedwstępnej z deweloperem. Dopłata wpłynie na rachunek kredytowy beneficjenta po tym, jak bank przeprowadzi kontrolę złożonych przez niego dokumentów i wykorzystania środków, i sam otrzyma od NFOŚiGW środki na dopłatę do tej inwestycji. W przypadku zakupu nieruchomości to deweloper „załatwia” wszystko z weryfikatorem.

O jakich kwotach dotacji w ogóle jest mowa? Dofinansowanie jest zależne od wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco). Fakt uzyskania dopłaty zależy też od spełnienia innych wymagań technicznych, dotyczących projektu budowlanego czy w zakresie zapewnienia jakości robót budowlanych i procesu budowlanego. Ogólnie jednak w przypadku domów jednorodzinnych dofinansowanie waha się w granicach 30 tys. zł brutto (dla standardu NF40) do 50 tys. zł brutto (standard NF15), zaś dla lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych 11 tys. zł brutto (standard NF40) lub 16 tys. zł brutto (standard NF15).

NF15 i NF40 oznacza, że wskaźniki zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji tego budynku nie przekraczają poziomu 15 lub 40 kWh/(m2*rok). Dodatkowo, dofinansowanie nie może przekroczyć kosztów kwalifikowanych, a więc związanych z tymi elementami budynku, które wynikają z kryteriów programu.

Naturalnie, postawionych zostało sporo dodatkowych warunków i zastrzeżeń dotyczących kredytu, nieruchomości czy beneficjenta. Jednym z istotniejszych wydaje się wymóg zakończenia realizacji przedsięwzięcia w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu.

Podstawowe cechy ofert kredytów na budowę i zakup domów energooszczędnych
 
Okres kredytowania
SGB-Bank
do 30 lat
min. 20 proc.
Od 1,80 p.p.
BOŚ Bank
do 50 lat
finansowanie nawet do 100 proc. wartości nieruchomości
1,5 - 2,2 p.p.
BPS Bank
do 30 lat
finansowanie nawet do 100 proc. wartości nieruchomości
0,99 - 2,09 p.p.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.09.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Comperia.pl poleca
Fran%28e%29k+pod+s%B1d%21
2013-08-29
Fran(e)k pod sąd!