Oszczędzanie w trzech krokach

2013-02-18 10:37:54

W czasach kryzysu wiele się mówi o kontrolowaniu wydatków i efektywnym pomnażaniu pieniędzy. Te dwie czynności stanowią niejako podstawę prawidłowego zarządzania finansami domowymi. Niestety wiele osób ma problemy z wygospodarowaniem jakichkolwiek nadwyżek finansowych. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przedstawić prosty sposób, który pozwoli rozwiązać ten problem.

Pierwszym krokiem na drodze do oszczędzania jest przeprowadzenie dokładnej analizy finansów. Zestawienie ze sobą osiąganych przychodów z ponoszonymi wydatkami pozwoli w łatwy sposób określić kwotę nadwyżki, jaka pozostaje do dyspozycji. Oczywiście, powyższej kalkulacji powinniśmy dokonać w skali miesiąca, ponieważ zazwyczaj w cyklu miesięcznym otrzymujemy wynagrodzenia oraz płacimy większość rachunków.

Po ustaleniu wysokości kwoty, jaką możemy przeznaczyć na oszczędności, należy podzielić ją na trzy części. Podział ten jest niezbędny, gdyż odkładane przez nas pieniądze będą przeznaczone na sfinansowanie trzech różnych celów - krótkoterminowych, średnioterminowych i długoterminowych. W zależności od terminu, różna będzie wysokość odkładanej kwoty oraz instrumenty służące do lokowania pieniędzy.

Krótko…

Wydatki krótkoterminowe to takie, których termin realizacji nie przekracza jednego roku. Można do nich zaliczyć na przykład zakup komputera, telewizora, czy też mebli w pokoju gościnnym.

Instrumenty finansowe doskonale nadające się do inwestowania pieniędzy w takim właśnie okresie to konta oszczędnościowe oraz krótkoterminowe depozyty bankowe. Kwota, jaką powinno się odkładać na sfinansowanie tego celu to około 40-50 proc. kwoty wypracowanych oszczędności w danym miesiącu.

Dłużej…

Przyjmuje się, że cele średnioterminowe to takie, które chcemy zrealizować w ciągu najbliższych 3-5 lat. Może to być zakup samochodu, remont mieszkania, czy wakacje na jakiejś egzotycznej wyspie. Ponieważ są to duże kwoty, nierealne jest, by zgromadzić je w krótkim czasie.

Do odkładania pieniędzy w średnim terminie można wykorzystać konta oszczędnościowe, lokaty bankowe, obligacje, czy też jednostki uczestnictwa we względnie bezpiecznych funduszach inwestycyjnych. Lokowana kwota to około 30-40 proc. nadwyżki z danego miesiąca.

Najdłużej…

Oszczędzanie długoterminowe ma celu zabezpieczenie wydatków, jakie będziemy ponosić za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Do tych najważniejszych zaliczamy odkładanie na emeryturę, czy też pomoc naszym dzieciom, gdy te osiągną pełnoletniość.

Instrumenty służące do pomnażania pieniędzy w tak długim okresie powinny być bardziej „agresywne”. W dłuższym terminie bowiem osiągają one lepsze wyniki niż tradycyjne lokaty bankowe. Pieniądze można lokować na przykład na rynku akcji, obligacji, czy nawet nieruchomości. W związku z bardzo długim okresem oszczędzania, kwota jaką powinniśmy przeznaczyć na ten cel nie musi być duża. Średnio może to być 10-20 proc. naszych miesięcznych nadwyżek.

Oszczędzanie pieniędzy nie jest rzeczą łatwą. Niemniej, jednak jeśli już zdecydujemy się na gromadzenie oszczędności, to róbmy to regularnie i w oparciu o jakiś konkretny plan. Dzięki temu nie tylko przyzwyczaimy się do tej czynności, ale także łatwiej nam będzie zrealizować nawet najdalsze plany. Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam