27.06.2013, 12:12

Oszczędzanie w banku? To już było…

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6.7     / 10 (oddano 3 głosów)

Polskie społeczeństwo coraz bardziej się bogaci. Świadczy o tym chociażby fakt stale rosnących oszczędności zgromadzonych na depozytach bankowych. Jednak pomnażanie pieniędzy w banku nie zawsze jest najefektywniejszym rozwiązaniem. Gdzie zatem osoba dysponująca nadwyżkami środków pieniężnych może je z powodzeniem ulokować? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła poszukać kilku alternatyw.

Efektywne pomnażanie pieniędzy od zawsze było problemem dla osób oszczędzających. Poszukiwanie odpowiednich instrumentów finansowych, optymalizacja podatkowa, czy też stres związany z ponoszeniem nadmiernego ryzyka inwestycyjnego tylko dodatkowo podkreślają ten fakt. A gdyby tak ulokować posiadane pieniądze poza rynkiem finansowym. Oto przykłady inwestycji, które mogą stanowić doskonałe uzupełnienie już posiadanego portfela oszczędnościowego.

Na wakacjach

Pierwszą, i jak na razie w Polsce raczkującą, możliwością pomnażania posiadanych przez klienta oszczędności jest ulokowanie ich w mieszkaniu lub apartamencie w jakiejś miejscowości wypoczynkowej. Chodzi o to, że osoba dysponująca pewną kwotą pieniędzy dokonuje zakupu lokalu, po czym oddaje go w zarządzanie firmie specjalistycznej - a w zamian otrzymuje odpowiednie wynagrodzenie. Przykładem takiego rozwiązania są chociażby „condohotele”, w których to klient jest właścicielem pokoju, a jego wynajmem, naprawami i obsługą zajmuje się odpowiedni administrator. Możliwa do osiągnięcia stopa zwrotu z takiej inwestycji, w zależności od miejscowości, w której owy lokal został zakupiony wynosi od 4 do około 10 procent w skali roku.

Na ziemi

Kolejnym rozwiązaniem, dzięki któremu można zdywersyfikować portfel posiadanych oszczędności jest zakup ziemi rolnej. Inwestycja taka może przynieść zadowalające zyski z dwóch powodów. Po pierwsze w ostatnich latach obserwujemy stały wzrost cen takich nieruchomości, dzięki czemu wartość kupionej działki może wzrosnąć. A drugi powód to już inwestycja czysto spekulacyjna, która polega na przekształceniu ziemi rolnej w działki budowlane. Dzięki takiej operacji możliwa do osiągnięcia stopa zwrotu może wielokrotnie przekroczyć wartość zainwestowanej kwoty. Ale uwaga, zanim klient zdecyduje się na zakup ziemi powinien dokładnie zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego w danej miejscowości oraz poznać klasę kupowanego gruntu. Może się bowiem okazać, że zakupionego pola nie da się przekształcić w tereny budowlane.

Na sztuce

Innym i niemniej ciekawym pomysłem na pomnażanie swoich pieniędzy jest inwestycja w dzieła sztuki. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się ona skierowana do koneserów i znawców rzeźby czy malarstwa, to tak naprawdę z takiego rozwiązania może skorzystać każdy. Przeciętny klient nie musi przecież od razu kupować dzieł Picassa, czy Van Gogh’a, których ceny sięgają często setek tysięcy a nawet milionów złotych. Przygodę inwestycyjną w sztukę można zacząć od zakupu dzieł twórców współczesnych. Po pierwsze ich ceny są jeszcze na akceptowalnym poziomie, a po drugie są one bardziej dostępne dla przeciętnego człowieka. Niewątpliwą zaletą inwestowania w dzieła sztuki jest to, że mają one niepowtarzalny charakter oraz ich ilość jest mocno ograniczona. Dzięki temu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ich wartość w przyszłości będzie tylko wzrastała.

Pomysłów na pomnażanie pieniędzy jest tyle ilu inwestorów. Każdy z nasz jest inny i inaczej podchodzi do swoich oszczędności. Niemniej jednak opisane powyżej przykłady mogą stanowić ciekawą alternatywę dla wszystkim dobrze znanych produktów finansowych. Dlatego też warto wziąć je pod uwagę podczas konstruowania swojego portfela inwestycyjnego.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.06.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Krótka lokata do studenta . 9.2.2016 9:30 przez:
nastor

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Obniżenie kosztów działalności 29.5.2014 14:24 przez:
jaca

forum finansowe dla firm