Oszczędzanie nie jest takie trudne!

2014-01-16 16:46:00

Wszyscy chcielibyśmy oszczędzać, ale zabrać się do tego udaje się tylko nielicznym. A to nie takie skomplikowane! Comperia.pl podpowiada, jak się zacząć odkładać pieniądze, i na co zwracać przy tym uwagę.

Rynek produktów bankowych oferuje wiele rozwiązań, z którymi z powodzeniem można zrobić pierwsze kroki w świecie oszczędzania. Do podstawowych instrumentów można zaliczyć między innymi rachunki osobiste, konta oszczędnościowe, lokaty, czy też jednostki funduszy inwestycyjnych. Te pierwsze to najgorszy sposób na gromadzenie oszczędności. Środki zdeponowane na popularnych ROR-ach z reguły nie są oprocentowane. Ponadto - nie są one „zamrożone”, w każdej chwili może pojawić się pokusa, aby z nich skorzystać.

Dużym wyzwaniem stojącym przed osobami, którym zależy na gromadzeniu oszczędności, jest samo rozpoczęcie tego procesu. Większość osób szuka wymówki - brak odpowiednich dochodów, deficyt czasu czy kiepska orientacja w świecie finansów to tylko niektóre z nich. Nie ma jednak co odwlekać – pieniędzy nie potrzeba wiele, czasu tym bardziej, a każda złotówka odsetek jest lepsza od bezczynności.

Odkładaj wydając
Brzmi to niewiarygodnie, ale jest jak najbardziej możliwe. Osoby, którym ciężko się zmobilizować do oszczędzania, mogą to robić nawet o tym nie myśląc. Na rynku funkcjonują rozwiązania umożliwiające odkładanie pieniędzy podczas płacenia za zakupy kartą debetową. Wystarczy tylko ustawić w swoim banku opcję, aby z każdej wykonanej transakcji przy użyciu karty pewna kwota (procent wartości transakcji lub określona suma pieniędzy) trafiała z rachunku osobistego na lepiej oprocentowane konto oszczędnościowe. Rozwiązania tego typu można znaleźć chociażby w mBanku (mSaver), ING Banku Śląskim (Smart Saver) czy Credit Agricole (program Oszczędzam na okrągło).

Patrz na rynek
Dla osób dysponujących już pewną kwotę, a jednocześnie ceniących sobie bezpieczeństwo zgromadzonych środków, najlepszym rozwiązaniem będzie założenie lokaty bankowej. To naprawdę kilka minut - można to zrobić bezpośrednio z poziomu bankowości internetowej, albo przez Internet w wielu innych bankach.

Przed skorzystaniem z danej oferty warto jednak zwrócić uwagę na poziom stóp procentowych obowiązujących w danej chwili w kraju. Gdy Narodowy Bank Polski podniesie stopy, wzrośnie także oprocentowanie produktów depozytowych oferowanych wówczas przez banki. Dlatego należy tak dobrać okres trwania lokaty, aby w momencie polepszenia warunków depozytów w bankach mieć swoje środki z powrotem do dyspozycji i móc je efektywniej ulokować.

W związku z tym, że najbliższa podwyżka stóp procentowych w Polsce prognozowana jest na koniec 2014 r., klienci dysponujący nadwyżkami pieniędzy powinni je lokować na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Dzięki temu w momencie wystąpienia ewentualnych podwyżek będą oni mogli skorzystać z bardziej atrakcyjnych produktów.

Regularnie do „mety”
Osoby zainteresowane sfinansowaniem celów długoterminowych, powinny zdecydować się na systematyczne odkładanie niewielkiej sumy pieniędzy w regularnych odstępach czasu. Na rynku można znaleźć już gotowe plany oszczędnościowe oferowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych czy Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Można też zdecydować się na samodzielny zakup jednostek wybranego funduszu inwestycyjnego. Ważne jest, aby taką operację przeprowadzać regularnie, wtedy bowiem następuje uśrednienie ceny zakupu tych instrumentów, co w znaczący sposób zmniejsza ryzyko poniesienia strat.

Przykładowo, inwestując raz w miesiącu 300 zł w fundusz inwestycyjny, który zarabia 6 proc. w skali roku, po 10 latach oszczędzania uzbiera się blisko 49,5 tys. złotych. Wpłacony w tym okresie kapitał wyniesie tylko 36 tys. złotych - resztę dopełnią odsetki.

Oszczędzać pieniądze można na wiele sposobów. Wybór konkretnego rozwiązania zależy jednak od indywidualnych preferencji klienta. Wcale nie jest to jednak zadanie skomplikowane. A odkładanie po prostu się opłaca.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam