13.01.2015, 11:16

Oszczędzanie jeszcze nigdy nie było tak trudne

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Oszczędzanie jeszcze nigdy nie było tak trudne
Pierwsze dni stycznia na ogół kojarzą się z wcielaniem w życie postanowień noworocznych. Jedni rzucają palenie, drudzy zaczynają się odchudzać, a jeszcze inni zaczynają oszczędzać. No i właśnie dla tej ostatniej grupy obecny początek roku jest trudniejszy niż kiedykolwiek. Dlaczego? Porównywarka finansowa Comperia.pl zrobiła krótki przegląd lokat bankowych i kont oszczędnościowych, którego wyniki nie napawają dużym optymizmem.

Głównym celem posiadaczy nadwyżek finansowych jest takie ich ulokowanie, aby przyniosły one jak najwyższą stopę zwrotu. Niestety, na skutek ostatnich obniżek stóp procentowych przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski, stało się to teraz niezwykle trudna do zrealizowania. Obecne oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych znalazło się na rekordowo niskich, a produktów, dzięki którym można rzeczywiście fajnie zarobić, po prostu nie ma.

Porównywarka finansowa Comperia.pl przeanalizowała, jak zmieniała się ilość kont oszczędnościowych oraz rocznych lokat bankowych oferujących oprocentowanie wyższe bądź równe 4 proc. w skali roku na przestrzeni ostatnich 5 lat. Wnioski są zadziwiająco … PESYMISTYCZNE.

Liczba kont oszczędnościowych z oprocentowaniem wyższym lub równym 4 proc. w skali roku
Data
Liczba kont
styczeń 11
20
styczeń 12
26
styczeń 13
21
styczeń 14
0
styczeń 15
2
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Liczba kont oszczędnościowych oferujących oprocentowanie na poziomie 4 proc. w skali roku wynosi obecnie 2. Tak, to nie pomyłka – na rynku można dziś znaleźć tylko dwa rachunki o takich parametrach. Są to produkty dostępne w Orange Finanse i Getin Noble Banku. Obydwa można założyć po uprzednim otwarciu kont osobistych w tych instytucjach. Niestety, maksymalna kwota jaką można na nich ulokować to 10 tys. złotych.

W ramach porównania warto wspomnieć, że w latach 2011 – 2013 liczba takich rachunków znajdujących się w ofertach banków przekraczała poziom 20. Pokazuje to, że sytuacja osób planujących ulokować swoje oszczędności na tych instrumentach drastycznie się pogorszyła - nie mają oni w czym wybierać.

Niestety, podobna sytuacja występuje także na rynku lokat bankowych.

Liczba rocznych lokat bankowych z oprocentowaniem wyższym lub równym 4 proc. w skali roku (kwota 5 tys. PLN)
Data
Liczba lokat
styczeń 11
73
styczeń 12
76
styczeń 13
55
styczeń 14
0
styczeń 15
0
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Dziś na rynku nie ma żadnego banku oferującego roczny depozyt (kwota 5 tys. złotych) z oprocentowaniem równym lub przekraczającym 4 proc. w skali roku. Taka sama sytuacja występowała również 12 miesięcy temu. Jest to bardzo zaskakujące, ponieważ jeszcze 2, 3 lub 4 lata temu liczba takich produktów wynosiła kilkadziesiąt sztuk (2013 rok – 55 sztuk; 2012 rok – 76 sztuk; 2011 rok – 73 sztuki). Zestawiając te informacje z aktualną sytuacją widać jednoznacznie, że nie ma się z czego cieszyć.

Skąd taka sytuacja?

Tak drastyczny spadek liczby produktów bankowych służących do bezpiecznego pomnażania pieniędzy jest wynikiem obniżek stóp procentowych przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski. Instytucja ta ostatni cykl „cięcia” ogłaszanych przez siebie stóp procentowych rozpoczęła w listopadzie 2012 roku. Do dnia dzisiejszego sprowadziła je do poziomu nigdy nie notowanego w historii polskiego rynku finansowego.

Niskie stopy procentowe powodują, że banki nie muszą już oferować atrakcyjnie oprocentowanych produktów oszczędnościowych swoim klientom, gdyż mogą pozyskać tani pieniądz na rynku międzybankowym. To sprawia, że pojawił się deficyt wysokooprocentowanych lokat i kont oszczędnościowych.

Gdzie zatem oszczędzać?

Osoby ceniące bezpieczeństwo swoich oszczędności i jednocześnie poszukujące wysokich zysków znalazły się obecnie w trudnej sytuacji. Znalezienie atrakcyjnych produktów graniczy obecnie z cudem. Niemniej jednak jeśli klient akceptuje nieco niższy zarobek, może skorzystać z następujących produktów.

Konta oszczędnościowe

 Najlepsze konta oszczędnościowe dla kwoty 2 tys. zł,
okres oszczędzania 1 miesiąc
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
Wymagany ROR
Getin Noble Bank
Konto oszczędnościowe
4,00%
5,40 zł
tak
Orange Finanse
Konto Oszczędnościowe
4,00%
5,40 zł
tak
Bank Smart
Konto SMART Procent
3,50%
4,73 zł
tak
bossabank
Konto Oszczędnościowe Ekoprofit
3,50%
4,73 zł
tak
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują obecnie oprocentowanie na poziomie od 3,5 do 4 proc. w skali roku. Takie rachunki można znaleźć już tylko w czterech instytucjach, czyli we wspomnianych powyżej Orange Finanse i Getin Noble Banku (obydwa oferują 4 proc.), bossabanku oraz Banku SMART (3,50 proc.).

Lokaty

TOP3 Lokat na 5 tys. złotych, okres oszczędzania 12 m-cy
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
SK Bank
Interlokata Standard - oprocentowanie zmienne
149,85 zł
3,70%
GetinOnline / Getin Noble Bank
Lokata Wznosząca / e-Lokata Wznosząca
133,65 zł
3,30%
Meritum Bank
Lokata Meritum Zysku
125,55 zł
3,10%
Plus Bank
Lokata Mobilna
125,55 zł
3,10%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Jeśli chodzi o roczne lokaty, to w ich przypadku najlepsze warunki proponuje SK Bank (Interlokata Standard z oprocentowaniem 3,70 proc.). Ciekawe produkty są dostępne także w podmiotach grupy Getin Banku (Lokata Wznosząca i e-Lokata Wznosząca) oferują 3,30 proc. w skali roku). Stawkę zamykają depozyty PLUS Banku i Meritum Banku oprocentowane na 3,10 proc. w skali roku.

Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (13.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora