Oszczędzanie długoterminowe - jak się do tego zabrać?

2013-10-28 12:05:37

Jeśli dysponujemy nadwyżkami finansowymi, warto pomyśleć o inwestowaniu długoterminowym. Decyzja o wyborze takiego sposobu oszczędzania powinna być przemyślana i musi uwzględniać poziom ryzyka, czy też dostępność środków. Lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, plany systematycznego oszczędzania, konta zabezpieczenia emerytalnego, obligacje - to przykłady produktów, dzięki którym można długoterminowo oszczędzać. Na który z nich się zdecydować? Wybór zależy od wielu czynników.

Sprawdź ofertę Santander Consumer Banku!

Po pierwsze, warto zapytać samego siebie o horyzont czasowy, przez który chcemy oszczędzać. Czy chcemy zebrać środki na emeryturę, która czeka nas za kilkadziesiąt lat, czy na auto albo wkład własny do kredytu hipotecznego - gdy czas oszczędzania to maksymalnie kilka lat. To już uszczupli nam nieco gamę produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych, z których można skorzystać.

Oczywiście, istotne jest to, czy chcemy oszczędzać mniejsze kwoty przez dłuższy czas, czy już dysponujemy całą sumą, która powinna przez określony czas procentować. Przykładowo, do lokat bankowych nie da się dopłacać środków, można zakładać tylko nowe. Jest to bardzo dobry sposób dla osób, które dysponują pewną kwotą do razu. Niestety, zwykle minimalne kwoty, od których można otworzyć lokatę to kilkaset złotych, więc posiłkowanie się lokatami, gdy co miesiąc nadwyżka w budżecie domowym wynosi 100 zł, nie jest odpowiednim pomysłem. Na drugim końcu są np. konta oszczędnościowe, które można stale zasilać nawet najmniejszymi kwotami, czy plany systematycznego oszczędzania, zakładające regularne wpłaty nawet przez kilkanaście lat.

Bodaj najistotniejszym czynnikiem przy doborze sposobu długoterminowego jest akceptowany poziom ryzyka. Obligacje Skarbowe, podobnie jak lokaty czy konta oszczędnościowe w bankach, to bardzo bezpieczne formy oszczędzania. Zysk jest gwarantowany. Niestety, zwykle nie imponujący. Oprocentowanie 2-letnich Obligacji Skarbowych wynosi obecnie 3 proc. w skali roku, na najlepszej obecnie lokacie bankowej na 24 miesiące (Lokata Direct + Internet w Santander Consumer Banku) można zarobić 4,1 proc. w skali roku. Z kolei np. na giełdzie czy na akcyjnych funduszach inwestycyjnych można zarobić nawet kilkukrotnie więcej, ale nie można wykluczyć także mniejszych stóp zwrotu, czy nawet strat. Ogólnie jednak w długim terminie na akcjach zarabia się zwykle więcej niż w banku.

Oszczędzając długoterminowo należy także zwrócić uwagę na warunki wcześniejszego wycofania pieniędzy. W życiu zdarzają się wszak różne sytuacje. Lokatę zerwać można zawsze, ale zwykle przepadają wówczas wszystkie naliczone dotychczas odsetki. Kapitał z lokaty powinien być do dyspozycji już kolejnego dnia. Z konta oszczędnościowego wystarczy jeden przelew na rachunek osobisty i całość środków wraz z odsetkami jest już do dyspozycji. W przypadku wycofywania środków z funduszy inwestycyjnych, czy konta maklerskiego odzyskanie pieniędzy powinno potrwać kilka dni, a na konto trafi całość środków pomniejszona o prowizje za odkupienie jednostek (fundusze), czy zlecenie giełdowe (rachunek maklerski). Na drugim końcu są plany systematycznego oszczędzania i inne produkty inwestycyjne (inwencja niektórych banków jest duża) - czasem rezygnacja z nich oznacza utratę kilkudziesięciu procent środków!

Sprawdź ofertę Santander Consumer Banku!

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam