Oszczędzanie bez podatku? To nadal możliwe

2012-08-06 12:45:36

Z powodu kryzysu temat oszczędzania stał się bardzo popularny. W mediach często można usłyszeć o konieczności zaciskania pasa i odkładania nadwyżek finansowych. Niestety, praktycznie od każdego wypracowanego zysku trzeba zapłacić podatek. Porównywarka finansowa Comperia.pl znalazła jednak kilka produktów, dzięki którym można uniknąć opodatkowania lub też, co równie istotne, odwlec w czasie konieczność jego płacenia.

Praktycznie wszystkie dochody uzyskane z produktów finansowych podlegają obowiązkowemu opodatkowaniu. W tym roku (od 1 kwietnia 2012) zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o podatku dochodowym, która uszczelniła obowiązujące niegdyś przepisy i tam samym spowodowała zniknięcie z rynku tzw. lokat antybelkowych. Operacja te niekorzystnie odbiła się na portfelach wielu Polaków, ponieważ znaczna część osób aktywnie wykorzystywała ten produkt do pomnażania swoich oszczędności.

Na szczęście rynek finansowy w naszym kraju jest na tyle rozwinięty, że nawet po zmianie przepisów można na nim znaleźć produkty, dzięki którym można uniknąć płacenia podatku.

„Stara znajoma”

Jednym z popularniejszych produktów, dzięki któremu można uniknąć płacenia podatku od wypracowanych odsetek jest polisolokata. Jest tradycyjna lokata bankowa opakowana w polisę ubezpieczeniową na życie lub dożycie. W świetle aktualnie obowiązujących przepisów wszelkie świadczenia (narosłe odsetki) wypłacane z polisolokat nie podlegają opodatkowaniu.

Trzeba jednak wiedzieć, że środki ulokowane w polisolokatach nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (100 tys. euro w 100 proc.) tylko przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (30 tys. euro w 50 proc.) - co w znaczący sposób może ograniczyć bezpieczeństwo dużych oszczędności.

Na emeryturę

Innym sposobem na uniknięcie płacenia podatku od wypracowanych zysków jest oszczędzanie długoterminowe wykorzystujące instrumenty z tzw. III filaru, a dokładniej IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne. Choć o emeryturze rzadko kto myśli, warto rozważyć taką opcję oszczędzania.

Wystarczy, że pieniądze, które odłożymy w ramach IKE, dotrzymamy do 60 roku życia, a nie będziemy musieli płacić podatku od wypracowanego zysku. Oczywiście, aby mieć taką możliwość, należy przez odpowiedni okres zasilać rachunek IKE, ale dla kogoś, kto planuje długoterminowo oszczędzać, to tylko formalność.

Niestety, IKE posiada jedną wadę. Jest nią maksymalny limit wpłat jakie można dokonać w ciągu jednego roku kalendarzowego (w 2012 roku jest to 10578 zł). Jeśli ktoś dysponuje wyższą kwotą oszczędności, to wpłaty musi rozłożyć na kilka następnych lat.

A może agresywnie

Produktem, dzięki któremu możemy odroczyć w czasie wymagalność podatku od zysków kapitałowych są fundusze parasolowe oferowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Fundusz parasolowy to zbiór pojedynczych funduszy zwanych subfunduszami. Każdy z nich jest odrębnie zarządzany i posiada inną politykę inwestycyjną. W ramach funduszu parasolowego mogą działać zarówno subfundusze bezpieczne, jak i agresywne.

Klient, zgodnie ze swoją akceptacją ryzyka, wybiera ten, w który chciałby zainwestować. Zaletą tzw. „parasola” jest to, że klient może wielokrotnie zmieniać subfundusze. Konwersja (zamiana) jednostek z jednego subfunduszu na jednostki drugiego nie oznacza konieczności opłacania podatku od wypracowanych zysków. Dopiero całkowite wyjście z inwestycji powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Dzięki takiej konstrukcji inwestycja staje się  bardziej efektywna, ponieważ większa kwota jest wykorzystywana do generowania zysku.

Przedstawione j przykłady pokazują, że pomnażanie oszczędności w sposób pozwalający uniknąć opodatkowania wypracowanych zysków jest nadal możliwe. Rynek finansowy jest na tyle rozwinięty, że osoby dysponujące nadwyżkami na pewno znajdą sposób, aby je efektywnie lokować. I nie chodzi tutaj o jakieś wyrafinowane metody unikania podatku, ale o wykorzystanie ogólnodostępnych instrumentów.

Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam