05.03.2014, 12:27

Oszczędzać można na wiele sposobów

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Oszczędzać można na wiele sposobów
Posiadanie nadwyżek finansowych to marzenie każdego człowieka - dodatkowa gotówka daje poczucie bezpieczeństwa i względnej stabilizacji. Często jednak posiadacze oszczędności nie do końca wiedzą, gdzie ulokować swoje pieniądze. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła zatem przedstawić krótki przegląd produktów, służących do oszczędzania.

W Polsce najpopularniejszym produktem wykorzystywanym do gromadzenia nadwyżek finansowych jest konto osobiste. Żeby oszczędności tam się znalazły, posiadacz takiego rachunku nie musi nic robić, gdyż to właśnie na ROR wpływa jego wynagrodzenie. Jedyne zalecenie, to nie wydawanie całej otrzymywanej kwoty.

Mimo że jest to rozwiązanie powszechne, nie jest korzystne. Środki zgromadzone na koncie nie są oprocentowane, lub przynoszą minimalne zyski. Dużo lepszym pomysłem jest umieszczenie nadwyżek na koncie oszczędnościowym. Jest to rachunek, często powiązany z tradycyjnym ROR-em, na którym można gromadzić swoje nadwyżki finansowe. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy dostęp do środków na nim zdeponowanych oraz oprocentowanie porównywalne do lokat bankowych.

Wspomniane lokaty to również produkt bardzo lubiany przez Polaków. Lokata to swego rodzaju „pożyczka” udzielana bankowi przez posiadacza oszczędności, którą po zakończeniu okresu umownego bank zobowiązuje się oddać wraz z należnymi odsetkami. Lubimy je, ponieważ są bezpieczne - środki na nich ulokowane podlegają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (do równowartości kwoty 100 tys. euro).

Osoby oszczędzające i jednocześnie poszukujące alternatywy dla produktów bankowych, mogą odkładać swoje pieniądze w funduszach inwestycyjnych. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele funduszy umożliwiających lokowanie środków na rynkach akcji, obligacji, nieruchomości, a nawet produktów rolnych. To od klienta zależy, w jaki segment gospodarki chce zainwestować posiadane przez siebie pieniądze. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.

Nieco bezpieczniejszą formą oszczędzania pieniędzy jest ich lokowanie w produktach strukturyzowanych. Rozwiązanie tego typu, podobnie jak fundusze, pozwala pomnażać pieniądze na rynku akcji, obligacji, surowców, czy też walut. W przeciwieństwie jednak do funduszy, w strukturach występuje gwarancja zwrotu kapitału (przynajmniej części). Niestety, ta ochrona kosztuje, często „struktury” osiągają niskie lub zerowe stopy zwrotu.

Ciekawym rozwiązaniem służącym do oszczędzania są obligacje. Papiery te są emitowane przez podmioty (gminy, przedsiębiorstwa, Skarb Państwa) potrzebujące dodatkowego finansowania. Po upłynięciu terminu, na jaki zostały wyemitowane te instrumenty, następuje ich wykup. W przypadku obligacji kuponowych, w okresie pozostałym do wykupu, osoba, która kupiła obligacje, może liczyć na dodatkowe wynagrodzenie w postaci odsetek.

Najbardziej ryzykownym sposobem pomnażania oszczędności jest ich lokowanie w akcjach spółek giełdowych. Ceny tych walorów w dużej mierze zależą od aktualnej koniunktury gospodarczej oraz nastrojów panujących na rynku finansowym. Tym samym ta metoda gromadzenia pieniędzy jest adresowana do osób, które ponad bezpieczeństwo swoich środków, cenią osiągniecie jak najwyższej stopy zwrotu.

Pomnażanie pieniędzy wymaga zbudowania odpowiedniej strategii oszczędnościowej. Wymienione powyżej rozwiązania pozwalają gromadzić nadwyżki finansowe na wiele różnych sposobów. Wystarczy tyko wybrać wśród nich rozwiązanie najlepiej pasujące do nas samych. Dla jednych bowiem ważna jest możliwa do osiągnięcia stopa zwrotu, a dla drugich bezpieczeństwo wpłaconych środków.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.03.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Alior Sync lokata 9.6.2014 18:33 przez:
mirka

forum o lokatach