20.10.2011, 17:03

Odważ się planować swoją przyszłość

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Chociaż pieniądze szczęścia nie dają, to ich odpowiednio duża ilość pozwala założyć rodzinę i realizować marzenia swoje oraz swych bliskich. Bezpieczna przyszłość finansowa wymaga zarówno ogólnego planu ramowego (jak ją osiągnąć), jak i systematycznego planowania bieżących wydatków.

Nie ma nic złego w graniu na loterii, ale znacznie skuteczniejszą i pewniejszą metodą oszczędzania jest rzetelne, comiesięczne odkładanie nawet drobnych kwot. Tylko regularne, solenne oszczędzanie przyniesie w przyszłości pozytywny skutek.Wiele osób stwierdzi, że takie regularne oszczędzanie jest nie dla nich, bo i tak ciężko im związać koniec z końcem.

 
Liczby jednak nie kłamią – odkładając co miesiąc 100 zł i lokując je w produktach inwestycyjnych ze stopą zwrotu na poziomie 6 proc. w skali roku, po 20 latach zgromadzi się 46,5 tys. zł. Z tej kwoty ulokowanym kapitałem jest jedynie połowa – 24 tys. zł. 22,5 tys. zł to odsetki – tyle kapitał zarobił przez 20 lat oszczędzania. Dziś odłożone 100 zł na lokacie z miesięczną kapitalizacją odsetek, za 20 lat będzie warte 331 zł. Choć oczywiście po uwzględnieniu inflacji ta kwota będzie dużo niższa.
 
Swoje oszczędności lokować można w wielu produktach depozytowych, m.in. na koncie oszczędnościowym czy lokatach. Istnieją jednak produkty finansowe, w których nie trzeba samemu zajmować się rozlokowywaniem środków. To Plany Systematycznego Oszczędzania. Oferowane są one bezpośrednio przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, lub przez banki we współpracy z TFI.
 
W takim Planie Systematycznego Oszczędzania co miesiąc przez określony czas należy odkładać jakąś kwotę. Jest to najczęściej 50 zł (np. w BPH) czy 100 zł (np. Getin Bank, PKO BP). Pieniądze lokowane są w fundusze inwestycyjne. Zawsze do wyboru pozostaje kilka strategii inwestycyjnych, w zależności od podejścia klienta do ryzyka. W ofertach są zarówno wersje bezpieczne, oparte m.in. na obligacjach skarbowych, jak i bardziej ryzykowne, ale i mogące wypracować dużo większe zyski fundusze akcyjne.
 
Książkowym przykładem takiego podziału jest choćby Plan Systematycznego Oszczędzania Skutecznie Oszczędzanie w Getin Banku. Do wyboru klienci mają portfel skarbowy (70-100 proc. to papiery dłużne Skarbu Państwa lub Narodowego Banku Polskiego), Stabilnego Wzrostu (do połowy w akcjach) i Dynamiczny, czyli z przewagą akcji w portfelu. Oczywiście wiele banków ma swoje Plany Oszczędzania, i bywa, że paleta funduszy do wyboru jest dużo bardziej rozwinięta (np. w PKO Banku Polskim 8 funduszy w ramach Programu Oszczędnościowego, w BPH 13).
 
Niestety, Plany Systematycznego Oszczędzania nie są darmowe. O ile samo ich prowadzenie może być, o tyle należy liczyć się z opłatami manipulacyjnymi za nabycie jednostek uczestnictwa funduszów. Te mogą wynieść nawet kilka procent inwestycji, choć często w ramach Planów Oszczędnościowych stosowane są duże zniżki.
 
Plany Systematycznego Oszczędzania, szczególnie te bardziej ryzykowne, w długim okresie wygenerują wyższe odsetki niż np. lokaty czy konta oszczędnościowe. Z oszacowań TFI Skarbiec wynika, że po 15 latach odkładania po 100 zł miesięcznie w Planie Oszczędnościowym tego towarzystwa klient otrzyma 50,4 tys. zł. PKO BP szacuje z kolei, że on byłby w stanie wypracować ok. 42 tys. zł.
 
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (20.10.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora