21.11.2012, 13:08

Odrzuć kalkulator zdolności kredytowej, sprawdź z nami, gdzie pożyczysz najwięcej

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 4 głosów)

Od kilkunastu miesięcy możemy obserwować stopniowy spadek cen mieszkań. Deweloperzy prześcigają się w promocjach, na rynku nieruchomości rządzi kupujący. Jest tylko jedno ale… Skąd wziąć pieniądze na zakup własnego M? Comperia.pl sprawdziła, w którym banku rodzina z dziećmi dostanie największy kredyt.

Po wprowadzeniu przez Komisję Nadzoru Kredytowego kolejnych rekomendacji uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest takie proste. Zmienił się również sposób wyliczania zdolności kredytowej. Obecnie banki do kalkulacji biorą pod uwagę 25 letni okres spłaty zobowiązania, nawet jeśli potencjalny klient planuje zaciągnąć pożyczkę na dłużej. Zmiana ta spowodowała obniżenie maksymalnych kwot, które możemy pożyczyć z banku.

Zobacz: Kalkulator zdolności kredytowej

Na szczęście dla kredytobiorców, każdy bank stosuje inną politykę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. To, że jeden odmówił pożyczki na potrzebną kwotę nie oznacza, że inny nie odpowie pozytywnie na nasz wniosek.

Comperia.pl postanowiła sprawdzić, który bank udzieli najwyższego kredytu rodzinie z dziećmi. Zdolność kredytowa została oszacowana przy następujących założeniach: zarobki obojga rodziców 6 500 zł netto, małżeństwo posiada już jeden kredyt - gotówkowy na kwotę 10 000 zł z okresem spłaty 36 miesięcy (rata 370 zł), miesięczne koszty utrzymania wynoszą 3 000 zł, oboje mają umowę o prace, wybrali najdłuższy okres kredytowania, czyli 25 lat.

Przy przyjętych założeniach największy kredyt hipoteczny można uzyskać w Polbanku EFG. Profilowa rodzina pożyczy w tym banku prawie 510 tys. zł na zakup nieruchomości. Na drugim miejscu znajduje się bank BGŻ - niespełna 480 tys. zł, a czołówkę zamykają mBank i MultiBank, które dopuszczają kredyt w wysokości 440 tys. zł

Najgorzej w zestawieniu wypada Bank Zachodni WBK, gdzie potencjalny kredytobiorca może liczyć jedynie na pożyczkę 339 020 zł.

Ogromna rozbieżność między bankami w oszacowaniu zdolności kredytowej pokazuje, że w poszukiwaniach optymalnej pożyczki nie warto ograniczać się do jednej instytucji. Przy założonych parametrach, różnica w kwocie, którą klient może uzyskać, wynosi prawie 170 tys. zł!

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.11.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty