Odlicz 1 proc. od podatku

2012-02-20 14:50:09

30 kwietnia upływa termin złożenia deklaracji PIT za 2011 rok. Podobnie jak w poprzednich latach i tym razem będziemy mogli przekazać 1 proc. należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Warto korzystać z tej możliwości.

Jeden procent podatku mogą przekazać organizacjom zarówno płacący podatek dochodowy od osób fizycznych (również uzyskujący dochody z obrotu papierami wartościowymi), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jak i podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z 19-procentowej stawki PIT. Pod warunkiem samodzielnego wypełnienia PIT-37 1 proc. podatku mogą przekazać również emeryci.

Wykaz organizacji, którym możemy przekazać swoją część podatku łatwo znaleźć w Internecie. Aktualizowany i ogłaszany jest corocznie na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz w bazach organizacji pozarządowych NGO.

O tym, jak ważne jest przekazywanie środków na rzecz OPP świadczą szerokie kampanie promocyjne niektórych z nich. Są ważne, bo zwiększają świadomość Polaków istnienia takiej możliwości. Warto, jednak pomyśleć o przekazaniu pieniędzy na organizacje mniej znane, biedniejsze, z małych miejscowości. Ich potrzeby i wykonywane zadania są często nie mniejsze, ale nie mają one możliwości wypromowania się i zaistnienia w mediach.

Wśród organizacji czekających na 1 proc. podatku Polaków znaleźć można instytucje charytatywne, działające na rzecz dzieci, emerytów, uzależnionych, samotnych, bezrobotnych, nastawione na oświatę, kulturę, ekologię, sport, ochronę praw różnych grup społecznych, pomoc zwierzętom itd.

By przekazać środki na organizację pożytku publicznego wystarczy w rubryce formularzy PIT „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego” nazwę organizacji oraz, co ważne, jej KRS. Jest to numer, pod którym dana OPP widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Informacje te dostępne są również w Internecie lub Urzędach Skarbowych.

W rubryce „Informacje uzupełniające” można wskazać konkretny cel bądź osobę, na rzecz której organizacja ma przeznaczyć środki (np. leczenie wybranego dziecka będącego pod opieką fundacji). Kwotę przekazanej części podatku można zmniejszyć, ale nie jest dozwolony podział. 1 proc. podatku można przekazać tylko jednej organizacji.

Resztę, czyli przelew na odpowiedni rachunek danej OPP wykonuje za nas Urząd Skarbowy. Pomniejszone o koszty przelewu środki powinny wpłynąć na konto organizacji pożytku publicznego, którą wybrał podatnik do końca lipca. Damian Rosiński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl