02.08.2011, 10:20

Od 3 od 5 tysięcy na rok lub krócej, czyli najbardziej poszukiwane lokaty w II kw. 2011

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Do 3 lub 5 tysięcy zł, na rok, pół roku bądź tylko na kwartał. Najlepiej z dzienną kapitalizacją, aby zyskać jak najwięcej dla siebie. Takie wnioski płyną z raportu prezentującego preferencje użytkowników porównywarki finansowej Comperia.pl. Analizą objęte zostały najbardziej poszukiwane lokaty bankowe w drugim kwartale 2011 roku.

Od kwietnia do czerwca tego roku za pośrednictwem porównywarki finansowej Comperia.pl złożono ponad 670 tys. zapytań dotyczących lokat bankowych. Jakimi oszczędnościami dysponują Polacy i na jaki okres są skłonni wspierać swoim kapitałem działalność bankowców? Na to pytanie w najnowszym raporcie dotyczącym lokat, odpowiadają analitycy porównywarki finansowej Comperii.pl. Wskazują też jaki roczny depozyt jest obecnie najbardziej zyskowny dla kwoty 5 tys. zł.
 
Część polskich gospodarstw domowych coraz bardziej bogaci się i są takie miejsca w kraju, w których widać to gołym okiem. Pomimo stosunkowo wysokiej inflacji wiele z nich dysponuje nadwyżkami finansowymi, które trzeba gdzieś ulokować. Chociaż niedawno minęło już 7 lat, odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, to jednak Polacy gromadzą największe rezerwy finansowe w rodzimej walucie.
 
Ponad 97 proc. zapytań adresowanych do porównywarki Comperii dotyczyło właśnie lokat złotowych. Toteż niniejszy raport przedstawia szczegółową statystykę dotyczącą właśnie takich depozytów. Jednak dla pełnego obrazu sytuacji wypada dodać, że zapytania o depozyty denominowane w EUR stanowiły 2 proc. wszystkich, zaś o lokowaniu dolarów amerykańskich myślał co setny potencjalny deponent odwiedzający nasz serwis.
 
Na jaki okres pożyczamy bankom?
 
Dokładna analiza wszystkich zapytań złożonych przez użytkowników porównywarki finansowej Comperia.pl pozwoliła wyciągnąć następujący wniosek. Polacy najczęściej poszukują lokat o tradycyjnych terminach zapadalności tj. depozytów kwartalnych, półrocznych i jednorocznych. Blisko 75 proc. wszystkich zapytań dotyczyło właśnie tych trzech terminów.
 
najbardziej poszukiwane lokaty bankowe w drugim kwartale 2011
 
Trudno ocenić jednoznacznie, czy na rynku depozytów zapanował (i jaki jest) trend popytowy. Nieco łatwiej natomiast prognozować kierunek, w jakim przesunie się zainteresowanie Polaków dysponujących oszczędnościami. Na uwagę zasługuje znaczący wzrost zainteresowania lokatami 12-miesięcznymi, jaki nastąpił w maju.
 
Użytkownicy portalu Comperia.pl złożyli wówczas blisko 120 tys. zapytań dotyczących deponowania środków właśnie na okres jednego roku. Można to powiązać z chęcią ulokowania owych kopert z gotówki, stanowiących w pewnej mierze ekwiwalent prezentów komunijnych. Rodzicom tych niespełna 10-latków wtedy najbardziej zależy na ofercie (czyt. na oprocentowaniu), a nie na czasie, na jaki zamrażają środki.
 
Jakimi oszczędnościami dysponują Polacy?
 
Jeśli chodzi o wysokość lokowanych środków, to użytkownicy porównywarki finansowej Comperia.pl najczęściej poszukiwali lokat od 1 do 10 tys. złotych. Liczba zapytań o takie właśnie depozyty wyniosła ponad 64 proc. Zakres ten można jeszcze podzielić na trzy mniejsze przedziały: od 1 do 3 tys., od 3 do 5 tys. i od 5 do 10 tys. złotych.
 
Tu z kolei nieprzerwanie brylują depozyty od 1 do 3 tys. złotych cieszące się 29 proc. zainteresowaniem. Niemała popularność dotyczy także lokat na najmniejszą sumę, a mianowicie do 1 tys. złotych – takowe są przedmiotem co dwunastego zapytania. zapytań. Chociaż na tle tych najpopularniejszych nie wypadają one zbyt szczególnie.

najbardziej poszukiwane lokaty bankowe w drugim kwartale 2011

Czy zainteresowanie depozytami na niskie kwoty oznacza spadek zamożności Polaków? Otóż… nie! Cały czas mamy do czynienia ze stałą liczbą zapytań o lokaty w przedziale od 10 do 15 tys. zł. Choć nie należą one do najchętniej poszukiwanych, to i tak stanowią 8 proc. wszystkich zapytań.
 
Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to lokaty opiewające na największą kwotę, czyli przedział od 60 do 200 tys. zł. W całym drugim kwartale są one istotnym punktem całego zestawienia z ponad 5 proc. udziałem we wszystkich wyszukiwaniach. Sytuację taką można wytłumaczyć, tym że na rynku są osoby posiadające znaczne aktywa i z miesiąca na miesiąc poszukują one najlepszych ofert, aby efektywnie pomnażać swój kapitał w bezpieczny sposób.
 
Gdzie po lokatę?
 
Wiedząc, jakich depozytów szukają aktualnie Polacy, najwyższy czas sprawdzić, w którym banku dostaniemy najlepszą propozycję ulokowania swoich środków. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl przygotowali zestawienie pięciu aktualnie najlepszych lokat bankowych.
 
Przyjęte założenia to: kwota 5 tys. zł, będąca średnią z przedziału najbardziej poszukiwanego 1-10 tys. zł., oraz roczny okres zapadalności, gdyż właśnie taki okres stanowił ponad 29 proc. wszystkich zapytań i był to najpopularniejszy okres, na jaki Polacy chcieliby ulokować swoje oszczędności.

Pięć najlepszych lokat bankowych, kwota 5 tys. zł na 1 rok
 
 Bank
Nazwa produktu
Oprocentowanie
(po ubruttowieniu*)
Odsetki (po odjęciu podatku)
1
Meritum Bank
Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów finansowych
7,01%
283,50 PLN
2
Getin Online / Open Finance
Lokata niezmienna
6,68%
271,00 PLN
3
FM Bank
FM Lokata w PLN z kapitalizacją codzienną
6,59%
266,50 PLN
4
Meritum Bank
Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną 
6,36%
258,00 PLN
5
Get Bank
Lokata z codziennym zyskiem
6,25%
253,50 PLN
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
*ubruttowienie oznacza powiększenie oprocentowanie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek o teoretyczny podatek

W tej chwili najlepszą ofertę na ulokowanie swoich środków znaleźć można w Meritum Banku ze stawką oprocentowania przekraczającą 7 proc. W tym samym banki wciąż też można założyć (niekoniecznie aż na 12 miesięcy) depozyt z oprocentowaniem 6,36 proc. Pola nie oddają jednak spółki z grupy Leszka Czarneckiego: Open Finance, Getin Online oraz Get Bank.
 
Pierwsze dwa proponują klientom ten sam produkt, którego oprocentowanie wynosi 6,68 proc, natomiast Get Bank kusi klientów oprocentowaniem 6,25 proc. W samym środku stawki znalazł się stosunkowo młody podmiot działający na naszym rynku, a mianowicie FM Bank, który walczy o deponentów stawką oprocentowania na poziomie 6,59 proc.
 
Wszystkie te lokaty mają cechę wspólną – dzienną kapitalizację odsetek co pozwala uniknąć tzw. podatku Belki. Dla celów porównawczych oprocentowanie w powyższej tabeli zostało „ubruttowione”, czyli powiększone o hipotetyczny podatek. Nominalne oprocentowanie wszystkich omówionych depozytów jest o 19 proc. niższe – przykładowo najlepsza z w/w lokat pozwoli „na rękę” zarobić w skali roku 5, 52 proc.

Widać, że walka o klienta nie ustaje a podmioty finansowe (zwłaszcza mniejsi gracze) coraz mocniej usiłują przyciągnąć do siebie nowy kapitał. Tak wysokiego oprocentowania lokat na rynku nie widzieliśmy od dawna, a sytuacja zaczyna przypominać trochę „wojnę depozytową” z początku 2009 roku, kiedy to nieufność na rynku finansowym wymusiła na bankach pozyskiwanie środków właśnie od klientów.

Z punktu widzenia klienta wypada tylko się cieszyć, bo w okresie wysokiej inflacji, korzystnie oprocentowane depozyty stanowią oręż, za pomocą którego można obronić się przed spadkiem siły nabywczej naszych pieniędzy.
 
Jacek Kasperczyk
Paweł Puchalski
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.08.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
kredyt hipoteczny w Banku Pocztowym 16.10.2015 11:39 przez:
Faustyn

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Brak ogrzewania, czy należy mi się bonifikata? 22.1.2016 13:07 przez:
rudy-eli

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Przeterminowany kredyt odnawialny - co zrobić? 17.5.2016 11:51 przez:
hubertus
jak przejść na duży ZUS? 4.11.2015 13:09 przez:
pati-mom

forum finansowe dla firm