Obserwator procentowy Comperii-sierpień 2011. Tylko u nas aktualne tendencje na rynku produktów bankowych!

2011-09-07 11:45:02

Analiza danych za poprzedni miesiąc pozwala stwierdzić, że w sierpniu mieliśmy do czynienia prawie wyłącznie ze wzrostami średniego oprocentowania produktów bankowych. Na niezmienionym poziomie pozostały jedynie karty kredytowe. Oszczędzających ucieszy fakt, że banki oferują średnio nieco wyższe niż wcześniej odsetki od półrocznego depozytu złotowego. Natomiast rosnące koszty kredytów zmartwią tych, którzy noszą się z zamiarem pożyczenia od banków pieniędzy.

Czym jest Obserwator procentowy Comperii?

Porównywarka finansowa Comperia.pl każdego miesiąca zbiera dane na temat poniższych parametrów pięciu produktów bankowych: (w nawiasach podano od kiedy dane są zbierane)
·         Kredyt hipoteczny- 200 tys. PLN, LTV=66%, na 30 lat, rynek wtórny (12.2009)
·         Lokata bankowa- 5 tys. PLN, 6 miesięcy (07.2008)
·         Karta kredytowa- zwykła z limitem 2 tys. PLN (05.2008)
·         Kredyt gotówkowy- 5 tys. PLN, na 36 miesięcy (05.2008)
·         Kredyt samochodowy- 50 tys. PLN, LTV=100%, na 60 miesięcy (05.2008)
 
Dla każdego z powyższych produktów Comperia.pl gromadzi wszystkie aktualne oferty na rynku na dzień tworzenia zestawienia (pod koniec każdego miesiąca). Na tej podstawie wyliczane są średnie rzeczywiste roczne stopy oprocentowania produktów bankowych.
 
Pod uwagę brane są także produkty promocyjne (np.: oferty wymagające zakupu dodatkowego produktu). Dzięki temu możemy porównywać średnie RRSO na całym rynku danego produktu.
 
Poniżej znajduje się fragment raportu prezentujący tylko segment kredytów hipotecznych. Pełną wersję raportu znajdziesz tutaj.

Obserwator procentowy Comperii sierpień 2011

W końcu sierpnia wyraźnie uspokoiła się sytuacja kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania w walutach obcych. Stało się tak po części ze względu na wejście w życie ustawy „antyspreadowej” oraz w rezultacie znacznych spadków kursu franka szwajcarskiego wobec złotego. Ale na chwilę oddechu mogą liczyć także osoby, które zaciągnęły zobowiązanie w krajowym pieniądzu.

Warszawska stopa pożyczek międzybankowych WIBOR nie podlegała w poprzednim miesiącu znacznym wahaniom. Wpłynęło to na stabilizację średniej rzeczywistej stopy oprocentowania dla kredytów hipotecznych. W sierpniu wzrosła ona o 0,01 pkt. proc. i wynosi 6,89 proc. Po czterech podwyżkach stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej średnie RRSO dla kredytów hipotecznych nadal jest wyższe od analogicznego oprocentowania w poprzednim roku.
 
Zobacz pełny raport i pozostałe produkty tutaj.
 
Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam