14.03.2011, 14:49

Obserwator procentowy Comperii – rynek bankowy w lutym 2011r.

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Comperia przedstawia Bankometr, a więc jak kształtują się trendy na rynku bankowym. Zobacz, czy oprocentowanie lokat wzrosło, a kredyt, który chcesz wziąć, jest tańszy niż wcześniej. To wszystko w naszym Bankometrze. Co miesiąc zestawiamy najlepsze oferty i sprawdzamy, w którą stronę podąża rynek.

Bankometr Comperii to seria wskaźników, które pokazują trendy na polskim rynku bankowym. Porównujemy lokaty, kredyty i karty kredytowe. Wszystko po to, by wnioskować, gdzie najlepiej lokować swoje pieniądze, czyli czy banki płacą za depozyty więcej. Badamy też, jak zmienia się oprocentowanie kredytów, zarówno tych hipotecznych, jak i gotówkowych.

Średnie oprocentowanie produktów bankowych

Średnie oprocentowanie produktów bankowych:
zmiany m/m oraz r/r
Nazwa produktu
Dziś
Miesiąc wcześniej (zmiana m/m)
Rok temu (zmiana r/r)
Lokaty bankowe
 
4,26%
 
4,18%
 
4,99%
Kredyty hipoteczne

6,41%
 
6,49%
 
7,33%
Kredyty gotówkowe
 
22,12%
 
21,67%
 
20,79%
Kredyty samochodowe
 
11,08%
 
11,22%
 
12,42%
Karty kredytowe
 
19,53%
 
19,61%
 
19,02%

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Komentarz analityka Comperia.pl

Początek roku przyniósł oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych. W przypadku lokat bankowych widzimy znaczny wzrost stawek - średnie oprocentowanie lokat półrocznych jest najwyższe od lipca 2010 r. Coraz lepsze oprocentowania depozytów zawdzięczamy również oczekiwanym zmianom w naliczaniu podatku od zysków kapitałowych.

Banki starają się maksymalnie wykorzystać okres, po którym antybelkowe lokaty przejdą do historii, kusząc ofertami na wysoki procent. Znaczny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych związany z wyższymi stopami procentowymi odnotowaliśmy w styczniu, kiedy warszawska stopa pożyczek międzybankowych (WIBOR) wzrosła około 0,15 pkt. proc.

W kolejnym miesiącu - lutym banki znacznie obniżyły marże dla kredytów mieszkaniowych. W efekcie średnie RRSO dla tych kredytów pozostało na poziomie zbliżonym do ostatniego kwartału 2010 r. Obniżka RRSO w lutym dla kredytów hipotecznych oraz spadki oprocentowania kredytów samochodowych i gotówkowych w stosunku do ostatnich miesięcy ubiegłego roku mogą także świadczyć o tym, iż banki oczekują dalszego zacieśniania polityki monetarnej.

Zanim to jednak nastąpi chcą skusić jak największą liczbę klientów tańszymi kredytami, póki dysponują relatywnie tanim pieniądzem. W najbliższym czasie kluczowe dla całego rynku będą decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Kolejny wzrost stóp procentowych przełoży się na kontynuację wzrostu oprocentowań lokat bankowych.

Należy jednak pamiętać, że zmiana sposobu naliczania odsetek na lokatach z biegiem czasu położy kres "lokatom antybelkowym", które stanowią obecnie czołówkę najwyżej oprocentowanych depozytów. W przypadku kredytów hipotecznych walka rozegra się pomiędzy coraz to niższymi marżami banków, a RPP.

Zobacz pełną wersję Bankometru tutaj

W ostatnich miesiącach tę rozgrywkę wygrały banki i mimo podwyżki stóp procentowych średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych nie wzrosło. Dalsze zacieśnianie polityki monetarnej okaże się walką z wiatrakami i pomimo sezonu wiosennego oprocentowanie i koszt kredytów hipotecznych powinien ulec zwiększeniu. Taka sama sytuacja nastąpi również na rynku pożyczek o krótszym terminie zapadalności.

Marcin Zienkiewicz,

Analityk Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.03.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2795 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora