O finansach myśl z wyprzedzeniem

2014-03-11 09:10:00

Rynek finansowy to jeden z najbardziej skomplikowanych segmentów. Kredyty, lokaty, inwestycje czy ubezpieczenia to produkty, których zrozumienie może sprawiać kłopoty. Do tego dochodzi fakt, że część osób decyzje związane z pieniędzmi podejmuje bez zastanowienia. Dlaczego takie podejście jest obarczone dużym ryzykiem? Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada.

Zarządzanie pieniędzmi jest trudnym i wymagającym chociażby chwili zastanowienia zadaniem. Wynika to z faktu, że nie wszystkie sytuacje występujące w finansach da się racjonalnie wytłumaczyć. Do tego dochodzą nieprzewidziane zdarzenia losowe, które mogą zachwiać nawet najlepiej zarządzanym budżetem domowym. Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdy z nas potrafił z wyprzedzeniem przewidywać pewne sytuacje. Dzięki temu na pewno uniknie w przyszłości przykrych niespodzianek.

Pierwszym błędem często popełnianym przez osoby korzystające z usług bankowych jest zadłużanie się na maksymalną możliwą kwotę. Zdolność kredytowa jest wyliczana na podstawie wysokości osiąganych dochodów. Część osób zaciąga kredyty na takie sumy, jakie są w stanie maksymalnie dostać. Jest to bardzo złe podejście. Co się stanie, gdy raty poszybują w górę wskutek wzrostu stóp procentowych? Albo gdy kredytobiorca utraci pracę? Czy wtedy będzie w stanie spłacać swoje zobowiązanie? Niestety nikt o tym nie myśli w momencie zadłużania. A przecież powinien.

Kolejnym niedopatrzeniem klientów bankowych (i nie tylko) jest krótkowzroczność finansowa. Duża część osób nie potrafi myśleć przyszłościowo, i żyje praktycznie z dnia na dzień. Tymczasem, choćby w świetle ostatnich zmian w systemie emerytalnym, warto zadbać o dodatkowe pieniądze, gdy już będziemy pobierać te świadczenia. O zabezpieczeniu finansowym naszej przyszłości dobrze jest pomyśleć jak najszybciej. Im wcześniej rozpoczniemy procedurę odkładania, tym większą kwotę uda nam się uzbierać.

Skoro mowa o poduszce finansowej, to warto też taką zbudować na wydatki ponoszone w krótkim terminie. Wypadek, utrata pracy czy niespodziewany remont mieszkania - to wszystko niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe. Aby być przygotowanym na te koszty, niezbędne jest posiadanie oszczędności. W tym względzie kwota jaką należy odłożyć powinna być równa kilkukrotności osiąganych co miesiąc dochodów (maksymalnie roczna pensja).

Następny problem związany z poruszaniem się po rynku finansowym dotyczy braku zdroworozsądkowego podejścia do inwestycji. Wszyscy chcemy aby nasze oszczędności przynosiły jak najwyższe stopy zwrotu. W praktyce nie jest to jednak takie proste. Oznacza to bowiem, że musimy wystawić je na ryzyko. I nie chodzi tutaj tylko o powierzenie swoich pieniędzy instytucjom parabankowym (afery Amber Gold nie trzeba nikomu przypominać), ale zły dobór instrumentów służących do oszczędzania. Część osób kupuje akcyjne fundusze inwestycyjne, chociaż nie ma pojęcia o giełdzie i prawach rządzących tym rynkiem. Trudno nazwać to rozsądnym podejściem.

Odpowiedzialne zarządzanie pieniędzmi nie jest czymś niezwykłym. Ważne jest jednak, aby na świat finansów patrzeć z odpowiednim wyprzedzeniem. Planować, analizować, odkładać - a wtedy żadna sytuacja nie powinna nas zaskoczyć. A jeśli już - to skala tego zaskoczenia będzie mocno ograniczona.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam