30.12.2014, 11:41

Ile kosztuje prąd?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Ile kosztuje prąd?

Jeśli zapytamy Polaków, ile kosztuje prąc, z pewnością odpowiedzą, że zbyt dużo. A jak ceny prądu w Polsce wyglądają na tle Europy?

Rynek energii elektrycznej ulega ciągłym zmianom, a to, co obserwujemy na naszych rachunkach, to tylko element tego, co dzieje się np. na Towarowej Giełdzie Energii.

Sytuacja w 2014 roku

Według danych statystycznych średnia cena 1 kWh to 30 groszy w taryfie G11, zakładającej stałą ceną w ciągu całej doby poboru energii.

W porównaniu do poprzedniego roku, ceny energii elektrycznej wzrosły o 2,1 proc., jeśli mówimy o kosztach przesyłu, jednak koszt wynikający z produkcji spadł aż o 6,2 proc. Mówimy jednak tylko i wyłącznie o kosztach, jakie odczuwają konsumenci. W rzeczywistości bowiem, na przestrzeni ostatnich dwóch lat, ceny hurtowe na Towarowej Giełdzie Energii spadły o ponad 30 proc. Dlaczego nie odczuli tego odbiorcy? W tym przypadku nie mówimy tylko o chęci zysków i maksymalnego windowania przychodów, a wręcz przeciwnie.

Różnica w cenach jest rozdysponowana na różnego rodzaju inwestycje, które w przyszłości mają wpłynąć na efektywność pozyskiwania energii, bezpieczeństwo różnego rodzaju rozwiązań i szukanie alternatywnych źródeł energii, na czele ze źródłami odnawialnymi. Z tego też powodu nie powinniśmy oczekiwać znacznych zmian w cenach, w najbliższym czasie, jednak przyszłość może już przynieść różnego rodzaju zawirowania.

Polska a Europa

Z danych Eurostatu wynika, że w drugiej połowie 2012 roku, cena 100 kWh energii w Polsce wynosiła dokładnie połowę ceny, jaką zmuszeni byli zapłacić Duńczycy. Również w Niemczech rachunki za prąd były prawie dwa razy wyższe, jeśli przeliczymy ten kosz na euro.

W ogólnym rozrachunku rodzimi konsumenci nie powinni więc narzekać, tym bardziej, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ciągle nie jest na najwyższym poziomie. Dodatkowo duża ilość dystrybutorów i dostępnych taryf sprawia, że w mniejszym lub większym stopniu, ale zawsze mamy pewien wpływ na poziom cen i wysokość rachunków za prąd.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
24 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Ile kosztuje korzystanie z pośredników kredytowych? 26.2.2016 16:05 przez:
ymcm

forum o kredytach

Forum o lokatach
Ile kosztuje eMakler w mbanku? 14.12.2015 15:24 przez:
marius

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ile kosztuje ubezpieczenie roweru? 6.9.2015 21:21 przez:
candyq

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Ile kosztuje księgowa? 4.5.2016 21:16 przez:
magda25
Ile kosztuje dobra strona internetowa? 18.11.2015 13:15 przez:
mirella

forum finansowe dla firm

Najnowsze