Żaluzje, zasłony w oknach i ekrany zagrzejnikowe, czyli jak zatrzymać ciepło w domu

2014-09-29 14:00:08

Skuteczne zatrzymanie ciepła w domu, a dzięki temu zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, to zadanie, które można wykonać w całkiem prosty sposób.

Zatrzymywanie ciepła w domu to poważne wyzwanie dla każdego dbającego o jak najniższe rachunki za ogrzewanie. Wszystkim nam zależy na tym, aby w domu było ciepło. Jest to podstawowy wymóg i nikt w obecnych czasach nie pozwoli sobie na mieszkanie w niedogrzanym domu. Właściwe ocieplenie domu to jednak kwestia skomplikowana i wymagająca sporo myślenia strategicznego.

W pierwszej kolejności trzeba nauczyć się odpowiednio zarządzać energią cieplną. Nie ma sensu np. przegrzewać mieszkania, niepotrzebnie marnując energię. Równie nieefektywną taktyką jest niedogrzewanie domu. Może się ona skończyć np. pojawieniem się grzyba. Najlepsze rozwiązanie to złoty środek. Aby go osiągnąć, trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby cieplne. Są takie pomieszczenia, jak garaż czy sutereny, w których wysoka temperatura nie jest potrzebna, bo nikt tam nie przebywa. Nie ma więcej sensu ich nagrzewać. Jeśli chodzi o sypialnie, warto postawić na 18 stopni Celsjusza, gdyż ta temperatura jest optymalna do spania. W przypadku pokoju dziecięcego i dziennego temperatura musi być wyższa, rzędu 22 stopni. Takie rozplanowanie i nastawienie ogrzewania pozwoli nam na wstępie uniknąć sytuacji, w której niepotrzebnie tracimy ciepło.

Jeśli zaplanujemy wskazany element, to możemy przejść do kolejnej kwestii, jaką jest bezpośrednie zatrzymywanie ciepła w domu. Chcąc to zrobić, należy w pierwszej kolejności uszczelnić okna i drzwi. Możemy tego na co dzień nie dostrzegać, ale przez te elementy ucieka bardzo dużo ciepła. Wystarczy, że wymienimy okna na nowe plastiki, a od razu zobaczymy, że nasz dom nie jest przewiewany. Kolejnym krokiem jest dobre ocieplenie domu. Jeśli zastosujemy odpowiednią warstwę styropianu, a wszystkie prace zostaną wykonane dokładnie, to możemy być pewni, że efekty będą pozytywne.

Co się tyczy samego mieszkania, to sposobem na zachowanie ciepła w środku jest montaż ekranów za grzejnikami. Dzięki nim ciepło jest kierowane do wewnątrz, a grzejniki niepotrzebnie nie ogrzewają nikomu niepotrzebnego fragmentu ściany. W zachowywaniu ciepła we wnętrzu świetnie sprawdza się także zawieszanie zasłon na noc. Równie skuteczne są żaluzje. Dzięki nim mieszkanie w nocy nie ulega takiemu wychłodzeniu. Te sposoby walki z uciekającym ciepłem są bardzo efektywne i wpłyną również na mniejsze zużycie energii.

Magdalena Wójtowicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam