Nie wszystkie jajka w jednym koszu, czyli o dywersyfikacji

2010-03-15 15:01:04

Wprawdzie każdy inwestor ma swój, indywidualny sposób na pomnażanie bogactwa, ale jednocześnie trzyma się uniwersalnej zasady nie lokowania wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. To z grubsza mieli na myśli autorzy pojęcia – dywersyfikacja portfela. Warto lepiej zrozumieć zagadnienie, aby przy mniejszym ryzyku osiągać większe zyski.

Zysk i ryzyko to dwa podstawowe pojęcia z zakresu teorii inwestowania. Generalnie chodzi o to, aby zarabiać jak najwięcej minimalizując jednocześnie prawdopodobieństwo poniesienia strat. Jednym ze sposób na osiągnięcie tego celu jest dywersyfikacja.
 
Im więcej lokat tym mniejsze ryzyko
 Nie podlega dyskusji fakt, że dokonanie jednej i tylko jednej inwestycji będzie oznaczać, że rezultat całej operacji finansowej będzie zależał tylko i wyłącznie od wyniku tejże inwestycji. Całe ryzyko będzie skoncentrowane w jednym miejscu. Wybierając jeden fundusz, jedną akcję, jedną obligację, czy jeden certyfikat inwestycyjny, zgadzasz się na uzależnienie sukcesu od wybranego produktu.
 
Inwestycje od siebie niezależne
 Sam wybór więcej niż jednej formy inwestycji nie wystarczy. Dodatkowo należy je dobrać bardzo rozważnie. Dla przykładu: ulokowanie pieniędzy w dwóch funduszach inwestujących w akcje spółek budowlanych, w bardzo małym stopniu zredukuje ryzyko lokaty. Strata jednego z nich będzie najpewniej ciągnęła za sobą stratę drugiego. Musisz zatem dobierać produkty finansowe, których wyniki kształtują się niezależnie. Najlepiej, gdyby wzrost czy spadek wartości jednego z nich nie współwystępował w sposób naturalny ze wzrostem lub spadkiem drugiego z nich. W ten sposób ograniczysz ryzyko.
 
Jak dobierać mniej ryzykowne aktywa?
 Przewidywanie czegokolwiek jest zawsze obarczone ryzykiem. To - na czym możesz polegać podejmując decyzję finansową - to historyczne wyniki. Dlatego dla przeanalizowania wzajemnych zależności pomiędzy wybranymi formami inwestycji spójrz na wykresy ich wartości w przeszłości. Na tej podstawie stwierdzisz czy wzrost jednego aktywa współwystępował z wzrostem innego, czy też notowania kształtowały się niezależnie. Właśnie takich inwestycji szukasz.
 
Chcesz podyskutować o kryzysie finansowym i jego skutkach? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam