09.08.2011, 12:06

Nie ma mocnych na franka

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Choć tytuł przywodzi na myśl słynną polską komedię, w której mogliśmy śledzić perypetie Kargula i Pawlaka, to aktualnie nikomu nie jest do śmiechu. Po raz kolejny w tym roku frank szwajcarski bije rekord notowań w odniesieniu do większości walut na świecie, w tym także do złotego. Dziś w niektórych bankach trzeba było płacić za szwajcarską walutę już prawie 4 złote.

Od kilku tygodni na rynkach finansowych panuje strach i niepewność związana z utrzymaniem się dotychczasowego tempa wzrostu światowej gospodarki. Czarę goryczy przepełniła piątkowa decyzja jednej z największych agencji ratingowych Standard&Poor’s, która obniżyła rating Stanów Zjednoczonych.

W jej mniemaniu nabywanie obligacji skarbowych tego kraju nie może już być traktowane jako jeden z najbezpieczniejszych, istniejących sposobów inwestowania kapitału. Warto przypomnieć, że jest to pierwsza obniżka wiarygodności kredytowej w całej historii tego państwa.
 

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Krążący po rynku kapitał globalny szuka bezpiecznego schronienia. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami coraz to nowych rekordów cen złota, które już przekroczyło poziom 1750 dolarów za uncję oraz rekordowych poziomów notowań waluty ze Szwajcarii.

 

 

Banki z najwyższym kursem sprzedaży CHF/PLN*
 
Kurs kupna
Kurs sprzedaży
Getin Noble Bank
3,4967
3,9829
Kredyt Bank
3,7079
3,9660
Bank BGŻ
3,7177
3,9651
*bankowe kursy walut na 9 sierpnia (odczyt poranny)
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

 

O ile jednak lokowanie aktywów w złocie pozwala czerpać zyski ze wzrostu jego wartości, o tyle drugi sposób na zarabianie jest źródłem problemów dla wszystkich osób posiadających kredyt wyrażony w tej walucie.

Zobaczmy, jak przedstawiałby się poziom zadłużenia oraz wysokość rat kredytów osób którzy zaciągnęli takie zobowiązanie w styczniu 2007, 2008, 2009 roku przy średnim kursie franka na poziomie 4 zł. Założenia dla poniższe symulacji to: kredyt na kwotę 300 tys. złotych, okres spłaty 30 lat, raty równe.

 

frank szwajcarski bije rekord 4 złote

 

Widać doskonale, że o ile w momencie uruchomiania kredytu, kredytobiorcy mogli mieć wymierne powody do satysfakcji, o tyle dzisiaj ewidentnie nie mają podstaw do radości. Wręcz przeciwnie. W zależności od momentu zaciągnięcia zobowiązania hipotecznego denominowanego we franku szwajcarskim, ich miesięczne raty wzrosły średnio o około 450 zł.
 
Ktoś, kto na taki kredyt zdecydował się w styczniu 2007 r. dziś płaci o prawie 400 zł więcej, a jego „sąsiad”, który podjął taką samą decyzję dwa lata później - aktualnie będzie uiszczał ratę już o ponad 500 zł wyższą niż początkowa. Z każdego analizowanego przypadku wynika, że „frankowicze” są ponadto zadłużeni na o wiele wyższą kwotę (oczywiście po przeliczeniu na polskie złote) niż ta z początku okresu kredytowego. Wszystko za sprawą niekorzystnych wahań kursu walutowego szwajcarskiej waluty.
 
Najgorsze jest to, że trudno prognozować, do jakich poziomów wzrośnie cena franka, a nawet najwięksi pesymiści nie spodziewali się, że jego wartość wobec złotego może być aż tak wielka.
Co zatem ma zrobić zwykły kredytobiorca? Przede wszystkim zachować zimną krew i czekać, aż na rynki finansowe powróci spokój i stabilność. To z kolei powinno urzeczywistnić wyceny aktywów, jakimi się na tych rynkach obraca, w tym przede wszystkim walutę Szwajcarii, której cena niczym mocno nadmuchiwany balon szybuje coraz wyżej. Pozostaje nam mieć nadzieję, że nie będzie to trwało zbyt długo.
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (09.08.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora